Přemýšlíte o koupi nového spotřebiče do domácnosti? V dnešní době nezáleží jen na výkonu, velikosti a designu, ale také na energetické třídě. Čím lepší třída, tím více ušetříte v budoucnu za energie, a tím dříve se vám investice do úspornějšího spotřebiče vrátí. Pojďme se společně podívat, jaké energetické třídy existují, jaký je v nich rozdíl a kolik ušetříte.
Jaké energetické třídy existují?
V Evropské unii je již dlouhodobým cílem snižování energetické náročnosti, a to nejen spotřebičů, na které se nyní zaměříme. Povinností každého výrobce je tak udávat náročnost spotřebiče na energie dle jednotné stupnice, která se od roku 2010 stále vyvíjí. Na každém takovém výrobku najdete energetický štítek, na němž naleznete informace o příkonu ve wattech (W), tedy o jeho reálné spotřebě energie.
Nejúspornějšími spotřebiči jsou bezesporu ty s označením A+++, A++, A+ a A (řazeno od nejúspornějšího). Rozdíl je ale i tady obrovský. Například třída A+ je o přibližně 20 % úspornější, než základní třída A. V případě, že se rozhodnete koupit spotřebič s označením A++, pak úsporu zvednete o 45 %, s třídou A+++ dokonce o 75 %, záleží ovšem na výrobku.
Existují také méně úsporné spotřebiče s třídami B, C a D. Přirovnejme je tedy k základní třídě A. Spotřebič označený třídou B je asi o 20 % méně úsporný, ten s třídou C pak asi o 45 % náročnější, a třída D je téměř o 65 % více energeticky náročná. Přesto, že jsou tyto hodnoty přibližné, nákupem energeticky úspornějšího výrobku ušetříte i tisíce ročně. Pojďme si to v praxi ukázat například na lednicích.
Největší žrout energie v domácnosti? Rozhodně lednice!
Zapnutá 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Není divu, že právě lednička, kterou denně používáme, bere z naší peněženky velké množství peněz. Právě u takového spotřebiče se investice do lepší energetické vyplatí nejvíc.
Pokud máte starou lednici v energetické třídě C, která má průměrnou spotřebu okolo 3 kWh, její roční provoz se blíží s dnešními cenami k 4 tisícům korun za rok. Oproti ní má lednice třídy A spotřebu pouze okolo 0,7 kWh, a její provoz stáhnete tedy pod 1 000 Kč za rok. Rozdíl je na první pohled patrný, za 5 let tak můžete ušetřit na jejím provozu až 15 tisíc korun.
Jak spočítat elektrickou náročnost domácího spotřebiče?
A jak zjistit, kolik nás stojí jednotlivé spotřebiče? Příklad si ukážeme na rychlovarné konvici, která je dnes v každé domácnosti hojně využívaná. Tento výpočet můžete použít samozřejmě i na pračce, mikrovlnce nebo na malých domácích spotřebičích, nezapomeňte ovšem zohlednit dobu a četnost jejich použití.
- – Spotřeba rychlovarné konvice je průměrně okolo 133W, v případě, že předpokládáme její využívání po 1 hodinu denně
- – Denní spotřeba bude tudíž 133W × 1h = 133Wh = 0,133kWh
- – Při dnešních cenách za 1kWh (4,80 Kč) nás denní spotřeba rychlovarné konvice vyjde na 0,60 Kč, ročně tedy na 219 korun.
Od roku 2019 nás opustí energetické třídy A+
S čím dál více úspornějšími spotřebiči přijde v roce 2019 velká změna energetického značení. Evropská unie se vrátí ke starému způsobu značení tříd (A až G), protože to nynější je pro spotřebitele matoucí. Například dříve velmi úsporná třída A+ je nyní až třetí v pořadí energetické nenáročnosti, přesto takto označené spotřebiče považují zákazníci za velmi úsporné. V mnoha segmentech je to ale poslední povolená energetická třída, a tak v nich takto označené výrobky patří ve skutečnosti k velmi náročným spotřebičům daného segmentu.