Jak udržet finance doma? TIP: Oknem i venkovními roletami.


26. 11. 2020

Autor

(foto: PRAMOS)

Nejvyšší položkou mezi platbami v domácnosti je právě vytápění. Jak ušetřit na energiích a snížit tento výdaj? Odpověď je jednoduchá: kvalitními, dobře seřízenými okny a stínicí technikou. V tomto článku se dočtete tipy, jak minimalizovat tepelné ztráty a udělat radost vaší peněžence.

Téma, jak více ušetřit, řeší snad každý – a to zvlášť na podzim a zimu, kdy lidé nejvíce řeší výdaje za energie. Jak mohu více ušetřit za topení? Mnoho z vás asi v tomto případě napadne odpověď: „Změním dodavatele, nebo se zkrátka uskromním.“ Pravdou ovšem je, že finance za energie doma můžete udržet i jinak – například kvalitními okny a izolací. 

Pořiďte si kvalitní plastová okna

Kvalitní okna jsou naprostý základ, bez kterého se neobejdete. Nikde totiž neuniká teplo tolik, jako právě okny. Pokud cítíte slabý průvan, aniž by okna byla na mikroventilaci, pak se jedná o problém, který je co nejdříve potřeba řešit. Aby okno plnilo svou funkci, musí být správně seřízené a dobře utěsněné. 

Když si lidé tento problém uvědomí, často okna rovnou vymění. A to třeba za okna, která si díky svým vynikajícím izolačním vlastnostem stále drží první příčku v Česku. Zákazníci rovněž ušetří, neboť cena plastových oken se pohybuje průměrně o 20-30 % níže než například cena dřevěných oken. 

(foto: PRAMOS)

Nechte si poradit přímo od výrobce

Nejsou ovšem okna jako okna. Při výběru je nutno brát v potaz několik důležitých faktorů – například počet komor v profilu, stavení hloubka,  kvalitativní třída profilu, resp. tloušťka jeho stěn  (třídy A, B nebo C), výběr zasklení (dvojsklo, nebo trojsklo), zvuková izolace, prostup tepla či prostup světla.

Pokud se vám toto zdá jako španělská vesnice, nechte si poradit přímo od výrobce. Díky správnému výběru totiž můžete výrazně ušetřit a z tohoto rozhodnutí těžit mnoho let. Expertem na výrobu a prodej plastových oken je česká firma PRAMOS, která letos oslavila již 25 let na trhu. Za dobu svého působení se setkala s mnoho zákazníky – zvlášť těmi, kteří chtěli v budoucnu ušetřit na energiích.

(foto: PRAMOS, výroba oken)

Podle firmy PRAMOS je nejdůležitějším prvkem okna jeho profilový systém. Sami se vývojem a výrobou profilového systému jako jediná firma v česku už víc než 25 let zabývá.  Tím nejnovějším profilovým  systémem je  HORIZONT PS SPACE 8, který  představuje naprostou špičku, co se tepelné a zvukové izolace týče. Jedná se o osmikomorový profil se středovým těsněním a stavební hloubkou 90 mm, který nabízí dokonce lepší izolační vlastnosti, než požadují přísné normy pro stavbu pasivního domu a získání dotací. Nejnáročnější české a evropské normy ČSN EN 14 351-1 ovšem plní i další ze systémů, které  PRAMOS nabízí.  Sedmikomorový a léty prověřený profilový systém HORIZONT PS PENTA PLUS.

(Zdroj: PRAMOS)

Stínicí technika redukuje náklady za vytápění

Finance vám společně s plastovými okny může ušetřit i moderní stínicí technika.

Své o tom ví česká firma ISOTRA, která je lídrem na trhu v oblasti stínicí techniky už přes 28let. Mezi nabízené produkty patří například exteriérové žaluzie, jež mohou úsporu energií značně zvýšit. 

(foto: ISOTRA)

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že se žaluzie slouží pouze k zadržení světla, opak je pravdou. Exteriérová stínicí technika ISOTRA rovněž funguje jako tepelná izolace oken, šetří náklady za klimatizaci a vytváří příjemné klima v interiéru. Společně s izolačním dvojsklem tak vytváří kombinaci, která spolehlivě zabraňuje nevítaným únikům tepla. Není divu, že mnoho lidí si neváhá pořídit stínicí techniku právě na podzim. 

Pravdou ovšem je, že exteriérová žaluzie může pomoci i v létě, a to proti přehřívání. Je tedy významnou součástí domova, ať už z hlediska ročních úspor, ale také pohodlí. 

(foto: ISOTRA)

Tipy na zlepšení izolace oken

Pro zlepšení izolačních vlastností okna můžete zvolit ještě některou z následujících variant.  

Dnes již zcela běžnou výbavou okna jsou trojskla. Nejčastěji s hodnotou prostupu tepla Ug 0,6 nebo 0,5 W/m2.K. Na vyšší úroveň izolace se  pomocí běžných trojskel nedá dostat. Druhou možností je použití skel s fólií Heat Mirror, což  je fólie s nízkoemisivní pokovenou vrstvou natažená mezi dvěma skly.  S použitím této fólie se lze dostat na na mimořádné hodnoty Ug až  0,3 W/m2.K. A to navíc s další výhodou nižší hmotnosti než je tomu u běžných trojskel. 

Vytápění patří mezi nejdražší položky ve výdajích domácnosti. Je tak potřeba udělat vše proto, aby tepelné ztráty byly minimální – možností může být nejen oblíbená změna dodavatele nebo výměna spotřebičů za úspornější, ale také pořízení kvalitních oken či stínicí techniky, které pomohou únik tepla zredukovat. Pro zjištění více informací o kalkulaci konečné úspory s plastovými okny a žaluziemi se můžete obrátit na odborníky z výše zmíněných českých firem.

(foto:PRAMOS)

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *