Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti? Tipy, jak uspořit tisíce korun ročně!

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?


29. 8. 2017

Autor

Moderní úsporné spotřebiče ušetří oproti svým předchůdcům tisíce korun ročně za elektřinu. Pořizovací ceny nejúspornějších spotřebičů jsou však relativně vysoké. Výměna pár let starého a jinak funkčního spotřebiče se tedy z pohledu ekonomické návratnosti moc nevyplatí. V takovém případě je výhodnější snažit se spotřebu ovlivnit svým šetrným přístupem. Jestliže už ale nový spotřebič vybíráte, volte pokud možno ten nejúspornější. Všechny potřebné údaje o spotřebě a energetické třídě spotřebiče naleznete v obchodech na energetických štítcích.

Omezte neviditelné plýtvání, spotřebiče zcela vypínejte

Nepleťte si pohotovostní režim s úplným vypnutím. Spotřebiče „spící“ v pohotovostním režimu dále spotřebovávají elektrickou energii, ačkoli to není na první pohled téměř patrné. Mezi nenápadné žrouty elektřiny se řadí zejména počítače a televize, které se po vypnutí dálkovým ovladačem pouze přepnou do tzv. pohotovostního režimu (Stand-by). Pro opětovné zapnutí jsou vám okamžitě k dispozici, ale takové pohodlí něco stojí. Provoz spotřebičů v pohotovostním režimu vás může ročně přijít i na několik tisíc korun. Řešením je vypínat tato zařízení síťovým vypínačem, který zajistí odpojení spotřebiče ze sítě, případně je vypojit ze zásuvky úplně (pokud to není v rozporu s doporučením výrobce).

„Pohotovostní režim vás může stát tisíce korun ročně.“

Energii spotřebovávají také nabíječky na mobilní telefony, pokud je po dobití mobilu necháte zapojené v zásuvce. Podobně se chovají také napájecí kabely notebooků, které po vypnutí přístroje neodpojíte ze zásuvky.

Chladnička patří mezi největší „žrouty“ elektrické energie

Náklady na chlazení a mrazení potravin mohou tvořit 10 – 20 % spotřeby energie celé domácnosti. Pokud již vaše stará chladnička dosluhuje, vyplatí se pořízení nového úsporného spotřebiče ideálně energetické třídy A+++, která vám pomůže za elektřinu ročně ušetřit mnohdy více než 1000 Kč. Výběr větších domácích spotřebičů se vyplácí nepodceňovat, proto si nejdříve raději přečtěte, jak vybrat lednici.

Spotřebu chladničky však ovlivňuje celá řada dalších faktorů, které jsou docela snadno regulovatelné. Svým chováním můžete výrazně snížit spotřebu i u staršího spotřebiče. Chladničku pravidelně odmrazujte, protože námraza silnější než 5 mm zvyšuje spotřebu elektřiny až o 30 %. Zásadně do chladničky nevkládejte teplé potraviny, všechny nechejte nejprve vychladnout a před uložením je přikryjte nebo zabalte, abyste zamezili nežádoucímu odpařování, které způsobuje námrazu. Chladničku otevírejte co nejméně a zkontrolujte funkčnost těsnění dvířek.

Pračku a myčku nádobí nespouštějte poloprázdné

Pokud nevyužíváte celou kapacitu pračky a myčky, zvyšujete jejich provozní energetickou náročnost. Tyto spotřebiče sice většinou disponují programy, které umožňují poloviční náplň. Spotřeba energie se tím oproti základnímu programu sníží, poloviční však nebude. U praček se před použitím vyvářky vždy dobře rozmyslete, většinou není potřeba a navíc ušetříte. Pokud je to možné, svěřte sušení prádla čerstvému venkovnímu vzduchu. Sušička se totiž mezi spotřebiči řadí většinou mezi ty energeticky „žravější“. Pro někoho to ale možné není, například v zimě, v takovém případě, pokud uvažujete o jejím pořízení, vám může pomoci test sušiček.

Budiž světlo! Ale levné, z úsporné kompaktní zářivky

Výměnou klasických žárovek za úsporné zdroje osvětlení snížíte účty za elektřinu jednoduchým způsobem. Elektřina spotřebovaná za provoz osvětlení může tvořit až 15 % z celkové spotřeby elektrické energie. Úsporné kompaktní zářivky mají oproti běžným žárovkám přibližně o 80 % nižší spotřebu elektřiny. U všech světelných zdrojů však platí jednoduchá rada – nezapomínejte zhasínat!

Vytápíte nebo ohříváte vodu elektřinou? Využijte nízký tarif

Jestliže využíváte elektřinu k vytápění (akumulační kamna, přímotopy, tepelné čerpadlo) anebo máte alespoň elektrický bojler, vyplatí se vám zajistit si u svého dodavatele vhodnou dvoutarifní sazbu elektřiny. V době trvání nízkého tarifu odebírá levnější elektřinu celá domácnost. Přesun zapínání domácích spotřebičů do času nízkého tarifu přináší zajímavé úspory. Pokud dvoutarifní sazbu využíváte, potom při výběru domácích spotřebičů rozhodně nezapomínejte na funkci odloženého startu. Pračky, myčky, domácí pekárny nebo také trouby a další spotřebiče se mohou ve stanovený čas spustit samy a spotřebovávat levnější elektřinu.

A samozřejmě kupujte výhodněji samotnou energii!

Rozdíly cen mezi jednotlivými dodavateli rozhodně nejsou zanedbatelné. Přechodem k levnějšímu prodejci samotné elektřiny můžete ročně ušetřit až několik tisíc korun.

Štítky: , ,

Komentáře

7 thoughts on “Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti? Tipy, jak uspořit tisíce korun ročně!

 1. bacik napsal:

  Hlavní podle mě je sehnat dobrého dodavatele elektriny. Dlouho jsme tápali a potom jsme narazili na stránky http://www.elektrina.cz/, kde jsme si vše prostudovali a potom toho nejlepšího vybrali. Dokonce nám ho i sprostředkovali. Jsme spokojení 🙂

 2. SETRILEK napsal:

  Vsecny usporne spotrebice jsou k nicemu!!! Podle NEZ p. VITAZKOVE mam doplacet 1500KC za elektrinu diky male spotrebe!!! Postaveno na HLAVU??? 3+++ spotrebice jsou neprodejne!!!Zatim vitezi ZISKY kapitalistu nad EKOLOGII I!!! VYHOZENE PENIZE za usporne spotrebice, takze budu asi platit po druhe!!! V kombinaci s 3x25A na vesnici(to ma skoro kazdy a neobejde se bez nej).Jde jim o CO2, prolomeni limitu ,dostavbu TEMELINA, nebo O ZISKY,ktere klesaji diky uspornym spotrebicum!!! To jsem uvazoval o FOTOVOLTAICE, ale rychle jsem VYSTRIZLIVEL, ta je tez neprodejna!!!Tim me setreni skoncilo, chybi MOTIVACE!!!

 3. Kamil napsal:

  Čím více budeme šetřit energii, tím dražší bude…

 4. Marki Nováková napsal:

  Dobrý článek se spoustou informací. Doporučuji si přečíst ještě http://www.csbydleni.cz/jak-usetrit-na-energiich/

 5. Evžen18 napsal:

  Zdravím, když jsme s, teď už manželkou, bydleli ještě v bytě, chodili nám každoročně neskutečné nedoplatky za elektřinu. Nebyla to zrovna příjemná záležitost, protože jsme ani jeden nebyli ještě stabilně zajištění. Když jsme přemýšleli, jak na energiích ušetřit, narazili jsme na podobný článek tomuto a vcelku nám to pomohlo, ale pak jsme se stejně rozhodli pro výstavbu nízkoenergetického domu. Úspory se opravdu projeví a stavby na klíč jsou v dnešní době pořád populárnější.. je jen problém, že lidé mají často tendence takovýmto společnostem nevěřit a pak se na to radši vykašlou. Pokud někdo přemítá o něčem podobném, za nás rozhodně doporučuji společnost http://www.ddnk.cz . Jejich chování je férové a cenová politika velmi rozumně nastavená. Teď už dva roky bydlíme na kraji Prahy v krásném domečku a odběr poplatky za energie, v porovnání s předešlým bytem, jsou o moc nižší.. 🙂

 6. PEPE napsal:

  Nekkterym opatrenim jsem usetril 200 kc, Vzapeti od ledna 2016 EON ZDRAZIL DISTRIBUCI cca o 2OOkc, takze se ptam na uspory vazeny EONE???Jaka ma byt MOTIVACE??? Je treba mit elektrinu z verejne site, nebo se jeste uskromnim a hned potom USTRIHNU!!! Porad maji male ZISKY!!!

 7. Lenka Laskavá napsal:

  Díky za tipy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *