Krbová kamna jako hlavní zdroj tepla? Investice do nich se vám vrátí už za rok!


27. 1. 2021

Autor

Rostoucí ceny elektřiny a plynu jsou jedním z hlavních důvodů, proč se v domácnostech stále častěji objevují krbová kamna. Ta mohou sloužit jako přídavný, nebo dokonce hlavní zdroj tepla. Kolik peněz vám topení dřevem ušetří?

Hořící dřevo

Proč k vytápění používat krbová kamna? 

Krbová kamna jsou nejen vkusná, ale navíc vynikají vysokou účinností. Zatímco u klasického krbu se účinnost pohybuje kolem 15 %, u krbových kamen je to 60–90 %. Snadno jimi přitopíte nebo vytopíte jednu místnost a krbovými kamny s výměníkem i celý dům. Jejich instalace je přitom snadná – stačí pevná nehořlavá podlaha a díra do komína nad ní. 

Výhřevnost kamen

Jak velkou plochu chcete kamny vytopit? Každá kamna disponují určitou vytápěcí schopností neboli výhřevností, kterou musíte brát v potaz. Jestliže plánujete krbová kamna použít jako hlavní zdroj tepla pro celý dům, vynásobte jeho užitnou plochu výškou stropu. Získáte číslo v metrech krychlových, které určí, jak výhřevná kamna potřebujete. 

Výkon kamen

Kromě výhřevnosti si můžete vypočítat také potřebný výkon kamen. Obecně se doporučuje volit do starších domů kamna s dvojnásobným výkonem než do novostaveb, a to vzhledem k předpokládaným tepelným ztrátám. Orientačně se udává, že 1 kW vytopí 20 m³ staršího domu a 40 m³ novostavby. 

Jestliže potřebujete vytopit celkem 120 m³ nízkoenergetického domu, vydělte číslo 40 m³, zjistíte tak, že hledáte kamna o výkonu 3 kW. Analogicky byste dospěli k tomu, že do starší stavby nebo na chatu či chalupu je třeba zvolit kamna o výkonu 6 kW.

 

Krbová kamna - srovnání

Kolik krbová kamna ušetří peněz

Jak vypadá reálná úspora, pokud místo plynu či elektřiny použijete k vytápění svého domova krbová kamna na dřevo? Představte si rodinu, která obývá dvoupodlažní rodinný dům o ploše 150 m², který má tepelnou ztrátu 10 kW. V případě, že se dům vytápí plynem, roční náklady na topení se vyšplhají k téměř 29 000 Kč a spotřeba plynu činí skoro 2 000 m³. 

Jak by se situace změnila, kdyby rodina investovala do krbových kamen s výměníkem a dům vytápěla pouze jimi? Roční náklady na topení by klesly na polovinu, tedy na cca 14 500 Kč, a spotřeba dřeva by byla necelých 15 m³. 

Vzhledem k tomu, že cena krbových kamen se pohybuje kolem 10 000 Kč, investice do nich se vám vrátí za pouhý jeden rok.

Jak ušetřit na topivu

Pokud chcete maximálně ušetřit na topivu, zvolte moderní kamna s terciárním spalováním. Jedná se o spalovací proces, během kterého se zužitkovávají zbytkové hořlavé plyny. Díky tomu se prodlužuje doba hoření a zároveň snižuje celková spotřeba paliva.

Chcete i vy snížit své výdaje za topení? Prohlédněte si nabídku krbových kamen na Heurece, kde mimo jiné najdete také recenze lidí, kterým se investice do kamen osvědčila. Další užitečné recenze, zkušenosti a rady naleznete případně i v sekci kachle na Heureka.sk.

 

Recenze - Heureka

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *