Který zdroj vytápění je nejvýhodnější – orientujete se na trhu komodit?


21. 3. 2022

Autor

Rekonstruujete dům a přemýšlíte, jak ulehčit rodinnému rozpočtu v oblasti vytápění? Pak byste si měli položit zásadní otázku – „kterým zdrojem energie se vám vyplatí topit“. Věnujte pozornost všem výhodám i úskalím jednotlivých zdrojů, ať se pro vás vytápění nestane nadbytečným „žroutem“ peněz!

Elektřina

Vytápění elektřinou bylo vždy oproti ostatním možnostem nákladnější. Bohužel v dnešní době ceny elektrické energie výrazně vzrostly, a to někde o 30 – 40 procent. Topení elektřinou má však jednu obrovskou výhodu – je prakticky bezúdržbové.

Snadná obsluha kotle nebo čerpadla, ekologický provoz a snadná dostupnost. Právě proto se vytápění elektřinou stalo tolik oblíbeným. Pokud jste se rozhodli právě pro elektřinu jako zdroj vašeho tepla, pohlídejte si tarify energie a poraďte se s vaším dodavatelem.

Radiátor, zdroje vytápění

Plyn

V případě plynu budete samozřejmě potřebovat přípojku k rozvodu plynu. Pakliže ve vaší lokalitě taková možnost není, je nezbytné připojení na samostatný zdroj propan-butanu. Právě tento zdroj budete muset někam umístit a pravidelně jej doplňovat.

Vytápění plynem je rovněž ekologické, a pokud zvolíte ten správný kondenzační kotel, vychází zpravidla levněji než vytápění elektřinou.

Plynový kondenzační kotel, zdroj vytápění

Tip: vytápění a spotřebu energie vám pomůže optimalizovat termostat ke kotli, který vždy nabízí specializovaný vodo topo eshop.

Tuhá paliva

Někomu se může zdát, že jim již odzvonilo… Není tomu zcela tak. Tuhá paliva vychází jako jeden z nejlevnějších zdrojů vytápění a pokud máte přístřešek, kam dřevo uskladnit a výhodnou možnost jeho pořízení, bude pro vás tím nejvýhodnějším zdrojem tepla.

Kachlová kamna

Pozor – většina kotlů na tuhá paliva neumožňuje připojení termostatu, ale pouze automatické přikládání pelet.

Kotel na pelety
Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *