Musí každý odběratel elektřiny odvádět koncesionářské poplatky?

Na zdánlivě zbytečnou výzvu k uhrazení televizního a rozhlasového poplatku musíte zavčas odpovědět.


6. 6. 2014

Autor

Aby média veřejné služby mohla plnit svůj úkol a nepodléhala komerčním tlakům, jsou osvobozena od tržní soutěže. Česká televize a Český rozhlas smějí vybírat koncesionářské poplatky, přesněji televizní a rozhlasový poplatek. Dokonce mají nárok na identifikační údaje každého obyvatele České republiky, který odebírá elektřinu z distribuční sítě!

„Tento požadavek je v rozporu s právem na ochranu osobních údajů a s dobrými mravy. K vydání údajů bychom však byli dříve či později donuceni soudní cestou,“ říká Jan Palaščák, ředitel společnosti Amper Market. I tento dodavatel elektřiny musel poskytnout České televizi jméno a příjmení, datum narození a adresu trvalého pobytu každého svého zákazníka. Palaščák varuje odběratele před vymáháním koncesionářských poplatků, což zasluhuje pozornost.

Koncesionářem nemusí být, například kdo nevlastní a nevyužívá televizi ani rádio, nebo v posledním čtvrtletí pobírá méně než 2,15 životního minima, lidé slepí, hluší, školy, cizinci bez dlouhodobého pobytu, držitelé licence pro rozhlasové a televizní vysílání, také samozřejmě Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, zastupitelské úřady České republiky v zahraničí a osoby s mezinárodně-smluvní imunitou.

(Ne)povinné koncesionářské poplatky

Podle zákona je povinně poplatníkem prakticky každý, kdo vlastní, eventuálně alespoň 1 měsíc užívá televizní nebo rozhlasový přijímač. Koncesionářem nemusíte být, pokud máte doma „zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového nebo televizního vysílání,“ které není šířeno prostřednictvím „vysílačů, družic a kabelových systémů“. Stejně tak nemusíte hradit koncesionářské poplatky, pokud je váš přijímač „neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení“.

Koncesionářské poplatky musíte odvádět za počítač s televizní kartou nebo technologií IPTV, nikoli za klasické internetové vysílání.

Co podniknout, když máte doma jenom internet a mobilní telefon, a veřejnoprávní médium vás požádá o koncesionářský poplatek? Nejpozději do 30 dnů od doručení takové výzvy musíte České televizi nebo Českému rozhlasu čestně prohlásit, že nevlastníte a nepoužíváte televizní ani rozhlasový přijímač, eventuálně jste na obě oči slepí, oboustranně hluší nebo pobíráte méně než 2,15násobek životního minima (aktuálně 7 332 Kč čistého měsíčně na osaměle žijící osobu, více ZDE).

Na zdánlivě bezpředmětnou výzvu od ČT nebo ČRo reagujte do 30 dnů čestným prohlášením!

Formulář pro čestné prohlášení si stáhněte ZDE pro televizní poplatek a ZDE pro rozhlasový poplatek. Promlčená lhůta 30 dnů znamená, že koncesionářem podle zákona každopádně jste!

Rozhlasový + televizní poplatek 180 Kč

Zákon pochopitelně myslí na podvůdky a trestá také opozdilce. Svoji koncesionářskou povinnost musíte nahlásit do 15 dnů, jinak si ke dlužné částce připlatíte 5 000 Kč za rozhlas a 10 000 Kč za televizi. Pokud se přijímače zbavíte, nemůžete prostě jenom přestat platit, musíte nejdříve veřejnoprávnímu médiu novou okolnost oznámit, a to opět do 15 dnů. Jinak vám za neodůvodněný výpadek hrozí sankce 1 000 Kč.

Měsíční rozhlasový poplatek činí 45 Kč, více ZDE. Měsíční televizní poplatek činí 135 Kč, více ZDE. V domácnosti stačí jediný koncesionář pro všechny přijímače, firma musí platit za každý přijímač zvlášť.

KE STAŽENÍ:

  • Formulář pro čestné prohlášení, že nemusíte hradit televizní poplatek.
  • Formulář pro čestné prohlášení, že nemusíte hradit rozhlasový poplatek.
  • Formulář pro oznámení, že zanikla povinnost odvádět televizní poplatek.
  • Formulář pro oznámení, že zanikla povinnost odvádět rozhlasový poplatek.
  • Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (348/2005 Sb.): TXT, PDF.
  • Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání (231/2001 Sb.): TXT, PDF.

„Česká televize při naplňování veřejné služby musí postupovat s péčí řádného hospodáře,“ vysvětluje Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize. Provoz celostátního nekomerčního média pochopitelně vyžaduje příspěvky od diváků, respektive posluchačů. „Evidence televizních poplatků slouží výhradně pro evidenci televizních poplatků,“ ujišťuje Plívová.

Štítky: ,

Komentáře

93 thoughts on “Musí každý odběratel elektřiny odvádět koncesionářské poplatky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *