Obchodní podmínky mění ČEZ a dalších 6 dodavatelů

Také 3E, Vemex Energie, Amper Market, Energie2, Fonergy a Corasta upravují podmínky od ledna 2014.


4. 12. 2013

Autor

Nový občanský zákoník bývá přirovnáván k legislativnímu zemětřesení nebo revoluci. Začne platit od začátku roku 2014, a proto je překvapivé, že jenom menšina energetických firem aktualizuje svoje obchodní podmínky. Změn dokonce ubylo. Zatímco na začátku letošního roku pozměnilo klíčový dokument 10 dodavatelů elektřiny a plynu, nyní přepisuje svoje podmínky 7 obchodníků: ČEZ, Europe Easy Energy (3E), Vemex Energie, Amper Market, Energie 2, FonergyCorasta. Jak je možný takový klid, když nadřazený právní dokument zažije „revoluci“?

Pokud zrovna vám dodavatel od 1. ledna 2014 mění obchodní podmínky, můžete jej snadno vyměnit. Lhůty pro odstoupení od smlouvy najdete v závěrečné tabulce.

Už po novelizaci energetického zákona jsme ukázali, že většina firem zaspala. Dodavatelé elektřiny a plynu zavčas nereflektovali nová závazná pravidla, která chrání odběratele před zdražením a změnou smluvních podmínek. Hrozí podobné selhání také nyní?

Dodavatelé elektřiny a plynu většinou zaspali už novelu energetického zákona.
„Ve prospěch spotřebitele platí, že stačí, je-li odstoupení od smlouvy ve stanovené lhůtě odesláno,“ vyzdvihuje Ministerstvo spravedlnosti jednu ze změn, kterými nový občanský zákoník posiluje spotřebitelská práva. Někteří dodavatelé ale nadále ponechávají ve svých obchodních podmínkách pasáž, podle které je smlouva ukončena teprve až „doručením písemného odstoupení zákazníka dodavateli“. Zdaleka nejde o jedinou odchylku, nový obchodní zákoník upravuje smluvní vztahy v mnoha aspektech, a dodavatelé jej budou muset respektovat.

3E, Amper Market a Fonergy jsou vstřícní

„Obchodní podmínky mají 4 stránky, to je mnohonásobně méně než tištěné noviny,“ vysvětluje ČEZ, proč neusnadnil zákazníkovi situaci a nevyznačil v dokumentu změny.
Lidský vkus bývá všelijaký, ale málokdo pociťuje čtenářskou vášeň při pohledu na všeobecné obchodní podmínky. V adventním čase míváme jiné priority, než studovat krkolomné smluvní formulace a právní kličky, natištěné drobounkým písmem na rozměrných listech. Raději připravujeme domácnost na vánoční svátky, tedy pokud zrovna neplníme svoje úkoly v zaměstnání. Dodavatelé Europe Easy Energy (3E), Amper Market a Fonergy vyšli zákazníkovi vstříc. Zveřejnili obchodní podmínky v klasické, ale také ve zvláštní verzi, kde zvýraznili pozměněné pasáže. Proč zbylí dodavatelé jednoduchý vstřícný krok neučinili?

„Jestliže mají zákazníci k obchodním podmínkám otázky, mohou je řešit na zákaznické lince 840 840 840, na webu www.cez.cz pomocí e-mailové komunikace nebo on-line chatu a v našich zákaznických centrech,“ vysvětluje Jan Pavlů, tiskový mluvčí skupiny ČEZ. Dodejme, že porovnání starého a nového dokumentu znamená analýzu přibližně 20 000 znaků. „Obchodní podmínky mají 4 stránky, tj. například mnohonásobně méně než jedno vydání novin,“ nevidí v rozsahu problém Pavlů.

Vemex Energie argumentuje svým interním průzkumem, který nebyl omezen pouze na energetiku. „Ze šetření vyplynulo, že jenom menšina respondentů čte nebo někdy četla obchodní podmínky, které jsou součástí smluvních vztahů,“ říká  Petr Sosík, ředitel Vemex Energie. Lidé navíc měli tendenci procházet pouze zvýrazněné pasáže, ostatní přeskakovali. „Zapamatovatelnost hlavních práv a povinností vyplývajících z obchodních podmínek byla mnohem vyšší u těch, kteří četli verzi bez vyznačených změn v textu,“ dodává  Sosík.

„Provedené úpravy pouze uvádějí znění předchozích obchodních podmínek do souladu s ustanoveními nového občanského zákoníku,“ vysvětluje Corasta. Poslední jmenovaný dodavatel, Energie2, nám ještě na dotaz neodpověděl.

Kdo mění OBCHODNÍ PODMÍNKY s účinností od 1. 1. 2014?
Dodavatel Komodita Nové obchodní podmínky Změny oproti letošku
ČEZ Plyn Obchodní podmínky 2014 Dodavatel změny nezvýraznil.
Europe Easy Energy (3E) Elektřina
Plyn
Obchodní podmínky 2014
Obchodní podmínky 2014
Změny jsou vyznačeny ZDE
pro elektřinu a ZDE pro plyn.
Vemex Energie Elektřina
Plyn
Obchodní podmínky 2014
Obchodní podmínky 2014
Dodavatel změny nezvýraznil.
Amper Market Elektřina Obchodní podmínky 2014 Změny jsou vyznačeny ZDE.
Energie2 Elektřina
Plyn
Obchodní podmínky 2014
Obchodní podmínky 2014
Dodavatel změny nezvýraznil.
Fonergy Elektřina
Plyn
Obchodní podmínky 2014
Obchodní podmínky 2014
Změny jsou vyznačeny ZDE
pro elektřinu a ZDE pro plyn.
Corasta * Elektřina
Plyn
Obchodní podmínky 2014
Obchodní podmínky 2014
Dodavatel změny nezvýraznil.
Pozn.: *Corasta vydala nové obchodní podmínky, které jsou ale účinné jenom pro smlouvy, uzavřené v roce 2014! Vemex Energie aktualizovala obchodní podmínky pro zákazníky, kteří uzavřou smlouvu v roce 2014 anebo kteří uzavřeli smlouvu na dobu neurčitou už před 1. lednem 2014.

Kvůli změně podmínek můžete odstoupit od smlouvy

Nezávislý cenový srovnávač vám seřadí všechny nabídky a pravděpodobně zjistíte, že můžete energii odebírat levněji.
Když už hovoříme o několikastránkovém dokumentu, vyzkoušejte také naši kalkulačku elektřiny nebo kalkulačku plynu. Cenový srovnávač vám seřadí všechny tarify doslova za okamžik a pravděpodobně zjistíte, že můžete energii odebírat levněji. Nemusíte ani dlouho čekat! Pokud zrovna vám dodavatel od 1. ledna 2014 mění obchodní podmínky, můžete jej okamžitě vyměnit. Lhůty pro odstoupení od smlouvy jsou obecně vyměřeny energetickým zákonem, přesná data najdete v následující tabulce. Příslušný formulář pro odstoupení od smlouvy si stáhněte ZDE, anebo pokud chcete ušetřit čas, bezplatně vám pomůže naše poradkyně na telefonní lince 844 543 111 či e-mailu [email protected].

ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY kvůli změně obchodních podmínek
Situace Kdy lze odstoupit
1. možnost: Dodavatel vám změnu
OZNÁMIL individuálně a adresně
(doporučeným dopisem, SMS zprávou, ->
e-mailem s doručenkou)
nejpozději 2. prosince 2013.
Odstoupit lze
do 20. prosince 2013
(potom následuje víkend)
1. možnost: Dodavatel vám změnu
NEOZNÁMIL individuálně a adresně
(doporučeným dopisem, SMS zprávou, ->
e-mailem s doručenkou)
nejpozději 2. prosince 2013.
Odstoupit lze
od 1. ledna 2014
do 31. března 2014
Pozn.: Lhůty platí pro odběratele elektřiny nebo plynu, kterým dodavatel mění obchodní podmínky s účinnosti od 1. ledna 2014: ČEZ (plyn), Europe Easy Energy (elektřina nebo plyn), Vemex Energie (elektřina nebo plyn při smlouvě na dobu neurčitou), Amper Market (elektřina), Energie 2 (elektřina nebo plyn), Fonergy (elektřina nebo plyn). Právo odstoupit nemají zákazníci dodavatele Corasta, jenž aktualizuje pouze podmínky pro smlouvy uzavřené až v roce 2014!
Štítky: , , , , , , , , ,

Komentáře

2 thoughts on “Obchodní podmínky mění ČEZ a dalších 6 dodavatelů

  1. Lukáš napsal:

    Dobrý den, nevíte prosím, kolikátého dne a měsíce zveřejnila společnost Vemex energie změnu VOP na svém webu??

    • Petr Woff napsal:

      Dobrý den, Lukáši, pokud chcete odstoupit od smlouvy kvůli změně obchodních podmínek, jejich zveřejnění na webu pro Vás není směrodatné. Publikací dokumentu na svých internetových stránkách 30 dní před začátkem jeho účinnosti dodavatel „pouze“ plní svoji minimální zákonnou povinnost. Klíčové je, jestli Vám 30 dní předem oznámil změnu adresně a individuálně (doporučeným dopisem, sms zprávou nebo e-mailem s doručenkou). Pokud ano, lhůta pro odstoupení už vypršela. Pokud nikoli, tedy v případě že jste aktualizaci VOP mohl zaznamenat jenom z masmédií určených celé veřejnosti, můžete od smlouvy odstoupit do konce března.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *