Plyn zdraží: Domácnosti si připlatí až 6 000 Kč!

Zemní plyn pro domácnosti má od léta zdražit zhruba o 10 %, později možná i více. Proč? Jaké budou ceny plynu na podzim? Bude plyn zdražovat i do budoucna? Podívejte se, o kolik si ročně připlatíte za plyn.


4. 5. 2011

Autor

Po nárůstu cen elektřiny na počátku letošního roku se od června zvednou i ceny zemního plynu. Příčinou zdražení plynu jsou stále rostoucí ceny ropy spojené s politickou krizí v Libyi a celkovou nestabilitou v arabských zemích. Právě na ceny ropy jsou totiž ceny (hlavně ruského) plynu navázány.

Výdaje domácností za plyn mohou vzrůst až o 20 %.

Ceny ropy již od loňského podzimu prudce rostou, zejména po výpadku dodávek ropy z Libye. Na vývoj na trhu s ropou pak cena ruského plynu reaguje se zpožděním, takže zvýšení cen se projevuje až teď. „Většina plynu pro český trh je zabezpečována z dlouhodobého kontraktu mezi společností Gazprom a RWE Transgas. Pro stanovení ceny se používá vzorec, ve kterém dominují těžké topné oleje a uhlí. Lze tedy očekávat velmi podobný nárůst ceny jako je tomu u ropy, avšak zhruba s půlročním zpožděním,“ objasňuje Dean Brabec, ředitel středoevropského zastoupení poradenské firmy Arthur D. Little.

Stejně tak vzrostly ceny plynu i na burzách v Německu a západní Evropě, a to především kvůli odstavení jaderných elektráren v Německu.

Plyn by měl v topné sezóně podražit až o 17 %

O konečném zvýšení ceny plynu rozhodne podle vyjádření energetické společnosti RWE ještě aktuální kurz koruny vůči dolaru, nicméně už nyní je jasné, že plyn v každém případě zdraží. Významně totiž narostla i jeho cena na burzách, za posledního půl roku o 22 %.

TIP: Podívejte se na vývoj cen plynu

Chcete si porovnat, jak se změnily ceny plynu oproti 1. čtvrtletí? Podívejte se do naší kalkulačky plynu, kde je pro vás nově připravena možnost nahlédnout v detailu každého tarifu plynu do historie cen!

Zdražení plynu jsme ve 2. čtvrtletí ještě nepocítili, protože dopad na ceny pro zákazníky je opožděný o čtvrt roku. K 1. dubnu dodavatelé ceny neměnili vůbec nebo jen málo. Ve 3. čtvrtletí už by se však podle některých odhadů měla cena plynu zvednout cca o 11 %, ve 4. kvartálu až o 17 %! „Současný prudký růst cen ropy spolu se skutečností, že ceny plynu se v minulém několikaletém období příliš neměnily, dávají předpoklad jejich dalšího růstu,“ říká Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie. Dean Brabec pak míní: „Růst může být i třicetiprocentní, závisí to především na vývoji politické situace na Blízkém východě.“

Výdaje domácností za zemní plyn zřejmě vzrostou oproti současným cenám o 15 až 20 %, domácnosti si tak mohou připlatit až o tisíce korun více. Například rodina žijící v bytě si připlatí až 4 000 Kč, domácnost v rodinném domku s vyšší spotřebou plynu dokonce až o 6 000 Kč navíc.

Někteří dodavatelé zdraží plyn už od června

Plynárenský gigant RWE plánuje změnit ceny plynu netradičně již od 1. června (standardně se ceny plynu mění čtvrtletně, tedy vždy v lednu, dubnu, červenci a říjnu). Společnost nedávno oznámila, že se její ceny zvednou v průměru o 9,5 %, a to již o měsíc dříve, než je obvyklé. Průměrná domácnost, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, si podle výpočtů RWE měsíčně připlatí 200 Kč.

Místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček se k tomuto neobvyklému kroku vyjádřil v deníku Právo: „Změny cen komodity nejsou regulovány, a tak je lze provádět volně.“ Mluvčí RWE Martin Chalupský pak pro portál idnes.cz vysvětluje: „Museli jsme to udělat, jinak bychom mohli letos generovat propad tržeb až v řádu stovek milionů korun.“

Stejné opatření provede od 1. června i společnost E.ON. Ta bude poprvé po jedenácti měsících, kdy držela stejně ceny, zdražovat zhruba o 7 %.

Nové ceníky plynu s platností již od 1. června mají také někteří alternativní dodavatelé, například Central Energy, LAMA Investments a podle některých informací bude od června zdražovat plyn i ČEZ.

TIP: Spočtěte si cenu plynu nebo elektřiny!

V roce 2012 bude plyn pravděpodobně zdražovat také

Co se týče cen plynu pro domácnosti pro příští rok, měli bychom se připravit spíše na zdražování. „Do cen promluví i další faktory, jako jsou ceny emisních povolenek, připravované změny evropské legislativy, která chce energie zatížit dalšími daněmi, postavení zemního plynu na trhu s energiemi v konkurenci s dotovanými zdroji a podobně. To vše zákazník v ceně energií zaplatí. Mám-li to nějak shrnout, ceny budou v lepším případě mírně stoupat,“ uvedl Oldřich Petržilka.

Domnívám se, že zvýšení cen plynu se promítne i do cen domácností v roce 2012. Pokud se do konce roku zvednou ceny až o 25 %, zvýšení v roce 2012 už pravděpodobně nebude tak dramatické, odhaduji tak 5–7 %. Vše se bude odvíjet od politické situace a samozřejmě od oživení poptávky po ropě i plynu na světových trzích,“ doplňuje Dean Brabec.

Hrozí České republice nedostatek zemního plynu?

Podle prezidenta České plynárenské unie Oldřicha Petržilky se nedostatku plynu obávat nemusíme. „Nakupujeme plyn od dvou nezávislých producentů, přepravujeme jej několika nezávislými přepravními cestami, další cestu – plynovod Gazela – právě budujeme. V podzemních zásobnících máme uskladněnu více než třetinu naší roční spotřeby, v tom jsme špička Evropy. Naše přepravní soustava je schopna obousměrného provozu, nejen v tradičním směru východ – západ, ale také obráceně,“ objasňuje.

Stejně tak Igor Chemišinec z OTE uvádí, že plynu bude v České republice dostatek. „Dle našich analýz provedených v minulém roce se ukazuje, že nabídka zemního plynu na evropském trhu v příštích 30 letech by mohla být pro krytí tuzemské požadované spotřeby dostatečná,“ dodává.

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *