Pražské vodovody a kanalizace varují před svojí konkurencí

Kanalizační přípojku na vašem soukromém pozemku zadarmo nevyčistí ani společnost Veolia.


30. 7. 2014

Autor

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vydaly varovnou tiskovou zprávu, kterou obratem nekriticky převzalo několik médií. „Některé soukromé společnost nabízejí neoprávněně své služby naším jménem a odkazují na údajné průzkumy kanalizačních řadů provedené PVK,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací.

„Pokud taková firma bude chtít vyčistit například kanalizační přípojku, doporučujeme kontaktovat naše Středisko ucpávkové služby. Prohlídky kanalizačních přípojek a jejich čištění provádíme na základě objednávky. Pokud se prokáže závada na části přípojky, kterou PVK udržuje dle platné legislativy, není služba účtována. Naopak firmy odkazující se nás budou chtít za službu zaplatit,“ varuje tiskový mluvčí.

Zpráva vyznívá, skoro jakoby Pražské vodovody a kanalizace byly socialistickým podnikem, který vodovodní a kanalizační přípojky spravuje všem zadarmo, zatímco nejmenovaní podvodníci chtějí z občanů pokoutně dostat peníze. Uveďme raději informace na pravou míru.

Majitelem kanalizační přípojky je nejčastěji majitel pozemku.

Co majiteli rodinného domu naúčtují Pražské vodovody a kanalizace?

Předně, Pražské vodovody a kanalizace jsou součástí soukromého koncernu Veolia, takže taky patří mezi „některé soukromé společnosti“.

Dále, nikdo nemá monopol na správu vodovodních a kanalizačních přípojek, které leží na soukromém oploceném pozemku. Jejich majitelem, se všemi souvisejícími právy a povinnostmi, je nejčastěji vlastník nemovitosti. Údržbáře pro přípojku ke svému vlastnímu domu si můžete vybrat svobodně sami.

Pražské vodovody a kanalizace chtějí za průzkum soukromé stoky stokoruny až tisícikoruny.
A v neposlední řadě, za takové čistící práce budete muset zaplatit, i když zadáte práci Pražským vodovodům a kanalizacím. Provozovatel sítě totiž zadarmo odstraňuje ucpávky jenom pod veřejnými prostranstvími, například pod městskými ulicemi nebo náměstími. Pražské vodovody a kanalizace účtují za výjezd svého vozidla od 300 do 990 Kč, za hodinový průzkum stokové sítě potom od 125 do 1010 Kč. Pokud vám tedy nabízí svoje služby jiná společnost, přinejmenším porovnejte ceny.

PVK o „podvodné“ kokurenci neprozradily nic konkrétního

Čistění odpadů na svém pozemku smíte svěřit komukoli.
Shrňme fakta. Pražské vodovody a kanalizace, přesněji soukromá společnost Veolia obviňuje jiné soukromé společnosti, že se „neoprávněně zaštiťují jménem PVK a nabízí své služby“. Tiskový mluvčí nám napsal, že po dohodě s právníky nezveřejní konkrétní jména „podvodníků“. Vzhledem k presumpci neviny a nulovým důkazům tedy můžeme skončit pozitivním konstatováním, že také v oboru údržby vodovodních a kanalizačních přípojek existuje zdravá konkurence.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *