Regulovaná cena zemního plynu v roce 2015 významně zdraží

Vyskočí hlavně paušální měsíční poplatek, který odvádíme za existenci svého odběrného místa.


25. 11. 2014

Autor

Zemní plyn patří mezi nejlevnější energie. Dokážeme jej poměrně lehce těžit a skladovat, čím odpadá řada výrobních a distribučních nákladů, které zatěžují například ekologickou elektřinu. Jenomže dosavadní výhody jsou ambivalentní. Zemní plyn totiž umožňuje tak pohodlnou spotřebu, že člověk může lehce zapomenout, odkud vlastně neviditelné kilowatthodiny energie pocházejí. Tuzemské zdroje jsou minimální. Naším hlavním importérem zůstává Rusko, které v probíhajícím politickém sporu okolo Ukrajiny stojí na opačné straně, než Evropská unie.

Kompletní seznam poplatků za distribuci a odběrné místo, pro všechny spotřební hladiny a regiony si můžete stáhnout ZDE.

Stát reguluje jenom pětinu až třetinu celkové ceny zemního plynu, hodnotu elektřiny ovlivňuje více. Zbylé poplatky musejí zkompletovat koncoví prodejci.

V kontextu vzájemných ekonomických sankcí odpovědní čeští politici a úředníci rozhodli, že zprostředkovatelské obchodní společnosti musejí zvětšit svoje podzemní zásoby zemního plynu. „Možná, že drobně zdražíme distribuční poplatky. Jak kvůli teplé zimě, tak kvůli zvýšeným bezpečnostním rizikům, která souvisejí s krizí na Ukrajině,“ připustila dále začátkem podzimu Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Nyní čas odhadů a náznaků skončil, padlo definitivní rozhodnutí, a my můžeme posoudit nové regulované ceny za přepravu zemního plynu!

Státem hlídané poplatky stoupnou o 7 %

Většina našich spoluobčanů žije na území, kde plynárenskou distribuční soustavu spravuje společnost RWE GasNet s.r.o. Výjimkami jsou Praha a Jihočeský kraj. Zemní plyn zároveň zůstává nejčastějším palivem domácností, což znamená poměrně vysoký odběr. Srovnáme tedy letošní a nově navržené regulované poplatky na distribučním území RWE GasNet, ve spotřebě 30 MWh. Vidíme, že distributorovi a operátorovi trhu odvedeme o 6,6 % více peněz. Zdražení postihne hlavně samotnou existenci odběrného místa, které vyžaduje určitou rezervovanou kapacitu v podzemních zásobnících.

REGULOVANÉ poplatky za plyn v letech 2014 a 2015 – vytápění a ohřev vody
2014 2015 změna
Distribuce (přeprava)  5 923,8 Kč 6 010,6 Kč  + 1,5 %
Odběrné místo  2 215,2 Kč 2 673,0 Kč  + 20,7 %
OTE a.s. (operátor) 77,3 Kč 78,4 Kč + 1,4 %
Celkem  8 216,3 8 762,0 Kč + 6,6 %

Letošní regulované ceny za zemní plyn v uvedeném příkladu jsou: distribuce 163,19 Kč/MWh; odběrné místo 152,56 Kč/měsíc; OTE 2,13 Kč/MWh.

Regulované ceny pro stejnou modelovou situaci a rok 2015 jsou: distribuce 165,58 Kč/MWh; odběrné místo 184,33 Kč/měsíc; OTE 2,16 Kč/MWh. 

V tabulce rovnou započítáváme také DPH 21 %. 

Původní verze článku (podle návrhu ERÚ) byla aktualizovaná (podle konečného rozhodnutí ERÚ) 27. 11. 2014.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *