Rekuperace vzduchu: Větrejte vzduch, ne peněženky!

(Komerční sdělení) Chystáte se rekonstruovat dům či byt? Uvažujete o tom, jak v rekonstruovaném domě snížit náklady na jeho vytápění? Díky systému řízeného větrání s rekuperací tepla zamezíte únikům tepla, ušetříte náklady na vytápění a navíc budete mít doma stále čerstvý vzduch.


5. 2. 2011

Autor

Zima stále trvá a řada z nás si jistě klade otázku, jak zamezit únikům tepla při každodenním větrání. Teplo si totiž doma nejen vyrobíme, ale i zaplatíme. Dnešní moderní domy jsou již většinou vybaveny systémem tzv. řízeného větrání s rekuperací tepla. Je možné pořídit systém řízeného větrání také do rekonstruovaných domů či bytů?

Díky rekuperačnímu systému ušetříte i 20 % nákladů za vytápění.

Firma ThermWet s.r.o., která se zabývá výrobou a distribucí rekuperačních výměníků Helix, vám ráda poradí a zodpoví tyto a všechny další případné otázky. ThermWet s.r.o. zohledňuje individuální požadavky zákazníků, přičemž vždy velmi dbá na celkový výkon systému tak, aby rekuperační systém byl opravdu přínosem a existovala jeho reálná ekonomická návratnost. Téměř vždy dochází k osobnímu kontaktu se zákazníkem, a proto je možné navrhovaný systém vždy dobře přizpůsobit požadavkům zákazníka.

Montáž rekuperačního systému: Nejlépe na počátku rekonstrukce

Vzhledem k umístění rekuperačního systému se jeho montáž většinou neobejde bez stavebních úprav. Proto je vždy kladen důraz na akceptovatelnost zvoleného řešení, často dosaženého cestou kompromisů.

Z hlediska stavebních úprav se v každém případě vyplatí začít řešit případnou montáž systému řízeného větrání již na počátku rekonstrukce. Jistě je lepší se předem pečlivě připravit na další stavební úpravy ve fázi přerodu stavby, než když se dodatečné úpravy začnou realizovat třeba až po omítkách a vymalování.

Pasivní rekuperační systém rozvádí teplo po domě

Předností výměníků ThermWet je variabilita umístění. Výměníky je možné instalovat i v půdním nebytovém prostoru, a to horizontálně i vertikálně. Systém obsahuje kondenzační trubkový výměník, který v zimě nezamrzá, a tudíž má velmi nízkou spotřebu energie. Spotřeba elektřiny je závislá na použitých ventilátorech a intenzitě jejich provozu.

Další velmi žádanou variantou je rozvod teplého vzduchu od krbových kamen po celém domě. Vzhledem k tomu, že se jedná zejména o pasivní rekuperační systém (tj. bez  dotápění přiváděného čerstvého vzduchu), jsou rozvody vzduchu umístěny pod stropem. Dané vzduchovody lze také případně umístit do podhledů, kastlíků, falešných trámů, předstěn a podobně.


Rekuperační výměníky Helix zajistí čerstvý vzduch v domácnosti

Systém řízeného větrání zajistí čerstvý vzduch

Rekuperační systém rozhodně není jen módní trend vhodný pro novostavby. Řízené větrání je do rodinných domů v České republice instalováno již od roku 1990, v zahraničí ještě déle. Tento systém přináší velice dobré výsledky jak v úsporách energií, tak i v uživatelském komfortu. U informovaných občanů obyčejnému větrání okny, zdá se, odzvonilo, a to z mnoha důvodů.

S požadovanou těsností domu se zvýší nároky na nárazové větrání okny. Vždy, když otevřete okno, vyhazujete peníze za teplo ven, dovnitř kromě toho vniká prach, hluk a v létě hmyz. Studený vzduch v mrazech též není v obytných prostorech příliš oblíben. Zajistit správnou míru větrání v zatepleném utěsněném domě je navíc prací téměř na celodenní úvazek. Systém řízeného větrání se zpětným ziskem tepla vám zajistí každou hodinu dostatečnou hygienickou výměnu vzduchu v domě. Vyvětráte tak CO2, vlhkost, odéry, toxiny a zajistíte si opravdu čerstvý vzduch v celém domě po celý den. Intenzitu větrání v domě lze i plynule regulovat, dle individuálních požadavků uživatele.

Rekuperace vzduchu: Úspora až 20 % nákladů za vytápění

Každý dům i jeho obyvatelé jsou jiní, ale z praxe lze říci, že pořízením rekuperace se dá ušetřit i 20 % nákladů za vytápění. To je však praxe, ne výpočty! Spotřeba tepla na větrání v běžném domě je v energetické bilanci zastoupena cca 5-10 %. V pasivním domě je potřeba větrání stejná jako v „normálním domě“, ale v celkové energetické bilanci se větrání projeví mnohem více.

Při rekonstrukci je potřeba přihlédnout k ostatním opatřením vedoucím ke snížení energetické náročnosti budovy. Například kdybyste při částečném zateplení budovy a osazení novými okny dosáhli jen 38% úspory energie, pak je velice vhodné instalovat do domu systém s řízeným větráním se zpětným ziskem tepla. Dům bude nejen úsporný, ale i uživatelsky a zdravotně komfortní.

Chcete vědět více? Navštivte stránky www.thermwet.cz nebo náš zábavný web www.vetrejte-usporne.cz

Štítky: ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *