S Bohemia Energy entity bylo 29.9.2014 zahájeno insolvenční řízení

Dodavatel elektřiny a plynu Bohemia Energy musí podle soudu dokázat, že není v úpadku. AKTUALIZACE!


1. 10. 2014

Autor

AKTUALIZACE: 8. 10. 2014 Městský soud v Praze rozhodl: „Insolvenční návrh se odmítá pro zjevnou bezdůvodnost. (…) Insolvenčnímu navrhovateli se ukládá pořádková pokuta ve výši 50.000,- Kč , kterou je povinen zaplatit do 3 dnů od právní moci rozhodnutí. Insolvenční navrhovatel je povinen uhradit dlužníkovi náklady řízení, ve výši 8 228,- Kč a to do 3 dnů od právní moci tohoto rozhodnutí. (…) Podání insolvenčního návrhu není (nebylo) motivováno vnitřním přesvědčením insolvenčního navrhovatele o tom, že dlužník je v úpadku, nýbrž nejen snahou přimět dlužníka podáním insolvenčního návrhu k případné úhradě pohledávky (i když dlužník je ochoten ji uhradit) insolvenčního navrhovatele, ale i k zjevnému sledování zneužití práv na úkor dlužníka – šikanózním insolvenčním návrhem. Indicií o takovém úmyslu může být zcela zřejmý rozpor mezi výší pohledávky navrhovatele a majetkem, kterým dlužník disponuje.“ Soud tedy konstatoval, že společnost Bohemia Energy entity s.r.o. je platebně schopná a uplynulým insolvenčním řízením se stala obětí šikany. Pro její zákazníky tím pádem dál normálně platí uzavřené smlouvy a nyní už nemohou využít pasáž obchodních podmínek o insolvenčním řízení k tomu, aby bez sankce okamžitě změnili dodavatele.

____________________________________________

„Soud touto vyhláškou oznamuje, že dne 29.09.2014 bylo zahájeno insolvenční řízení,“ vyhlásil Městský soud v Praze na adresu společnosti BOHEMIA ENERGY entity s.r.o. Vyhověl tak insolvenčnímu návrhu věřitele, kyperské společnosti JONAZA TRADING LIMITED, která argumentuje pohledávkou 304 315 Kč. Dluh měl vzniknout tak, že Bohemia Energy nezaplatila svému dřívějšímu partnerovi, společnosti nejenom přímého prodeje EMTC-Czech a.s. Jaké důsledky plynou pro zákazníky dlužníka?

A/ Bohemia Energy vám vyhovuje

Pokud jste se službami společnosti Bohemia Energy spokojení, nic nepodnikejte. Insolvenční řízení často končí tak, že dlužník dostojí svým povinnostem, a normálně funguje dál. Kdyby jakýkoli prodejce elektřiny a zemního plynu přiznal svoji platební neschopnost, jeho odběratele převezme dodavatel poslední instance, tedy podle regionu a druhu energie buďto ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika, RWE Energie, nebo Pražská plynárenská. Stát v takovém případě zajišťuje přijatelnou cenu a dostatek času na případné uzavření smlouvy s libovolným novým dodavatelem.

B/ Chcete od Bohemia Energy odejít

Zákazníci „Bohemky“ nejlépe znají svého dodavatele. Ceny svých tarifů a levnější, ale i dražší alternativy najdete v kalkulačce elektřiny a plynu. Pokud chcete odejít jinam a využít přitom probíhající insolvenční řízení, záleží především na smlouvě a aktuálně platných obchodních podmínkách, které máte s Bohemia Energy uzavřené.

Například Všeobecné obchodní podmínky platné pro Smlouvy/Dodatky uzavřené od 1.1.2014 platné pro všechny produktové řady v kapitole K, odstavci 4. předznamenávají: „Každý Účastník je oprávněn od Smlouvy odstoupit v důsledku zahájeného Insolvenčního řízení příslušným insolvenčním soudem vůči druhému Účastníkovi.“ V takovém případě ani nemusíte čekat na vyhlášení úpadku – insolvence neboli platební neschopnosti dodavatele, a smíte okamžitě bezproblémově odejít jinam.

Naproti tomu například „Všeobecné obchodní podmínky pro produktovou řadu FIX platné pro smlouvy uzavřené od 17.6.2013 do 31.12.2013“ v kapitole D, odstavci 9. říkají: „Každý Účastník je oprávněn od Smlouvy odstoupit na základě pravomocného usnesení insolvenčního soudu o úpadku druhého Účastníka.“ V takovém případě musíte s odstoupením počkat, až bude eventuální platební neschopnost soudně potvrzena.

Bohemia Energy má archiv svých obchodních podmínek zveřejněný ZDE. Absence dokumentů pro vaši produktovou řadu zřejmě znamená, že nebyly aktualizované, a platí tedy ve svojí původní verzi. Momentální stav insolvenčního řízení najdete na oficiálním webu českého soudnictví ZDE, když pod nadpis Insolvenční rejstřík zadáte „Bohemia Energy“. V době publikace tohoto článku, před polednem 1.10.2014 je Stav řízení: Před rozhodnutím o úpadku. Vzor pro odstoupení od smlouvy kvůli insolvenčnímu řízení si stáhněte ZDE. Vzor pro odstoupení od smlouvy kvůli oficiálnímu úpadku dodavatele si stáhněte ZDE.

Štítky: , ,

Komentáře

4 thoughts on “S Bohemia Energy entity bylo 29.9.2014 zahájeno insolvenční řízení

 1. Josef Doubek napsal:

  No myslím že jednatel ing.Písařík ví své. Však on taky se svou společností neplní to co slíbí. Každopádně to bude vše ještě zajímavé, jelikož tím to vše okolo „skupiny BEE“ teprve začíná a ing.Písaříka čekají ještě horké chvilky. Ještě že má Comfort energy. Ta ho uživí.

 2. Nedy napsal:

  Takže mohu od BE bez problému odejít?

  • Petr Woff napsal:

   Už nemůžete. Insolvenční řízení bylo ukončeno, protože soud uznal, že Bohemia Energy entity má dost peněz a může dál normálně fungovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *