Slevy pro seniory, rodiny, držitele průkazů ZTP/P a další

Dodavatelé elektřiny a plynu poskytují slevy pro seniory, postižené a vlastně pro všechny domácnosti.


21. 7. 2014

Autor

Senioři, rodiče malých dětí a zdravotně postižení lidé zasluhují zvláštní ochranu. Na volném trhu mají svízelnější postavení, než mladý a zdravý muž bez závazků. Někteří dodavatelé elektřiny a zemního plynu nabízejí zranitelnějším zákazníkům slevy. Jak odlišit skutečnou pomoc od reklamní pasti? Určitě použijte kalkulačku elektřiny a kalkulačku plynu, kde dostanete přehledné cenové srovnání všech dostupných tarifů.

Akční nabídky bývají určené různým cílovým skupinám, jak uvidíme ve shrnující tabulce. Každému typu slevy posléze věnujeme podrobnější rozbor.

SLEVY na elektřinu a plyn
elektřina plyn
Slevy pro všechny Fonergy: Standard
3E: Easy
Další najdete ZDE
Fonergy: Standard
3E: Easy
Další najdete ZDE
Slevy pro věrné zákazníky E.ON Energie: Trend24 RWE Energie: Optimal
RWE Energie: Relax+
Pražská plynárenská:
Sleva 11 %
Slevy pro nové zákazníky X Energie: Akční ceník
Centropol: Style
Global Energy: Fix
X Energie: Akční ceník
Centropol: Šetřím na plynu
Global Energy: Fix
Slevy pro další
odběrné místo
Fonergy: Premium
3E: Duo
Armex Energy: Dual
Fonergy: Premium
3E: Duo
Armex Energy: Dual
Slevy pro seniory Fonergy: Premium
3E: Senior
Fonergy: Premium
3E: Senior
Armex Energy: Senior50
Pražská plynárenská:
slevy pro seniory
Slevy pro TZP/P Fonergy: Premium
ČEZ: Basic_SP
Fonergy: Premium
Pražská plynárenská:
slevy pro TZP/P
Slevy pro rodinu s dítětem Armex Energy: Rodina50

Slevy pro všechny odběratele energií

Na špici cenových srovnávačů najdeme tarify, určené všem zájemcům – bez ohledu na věk, zdraví a rodinnou situaci. Dlouhodobě nízké ceny za férových podmínek udržují například dodavatelé Fonergy (tarify Standard) a 3E – Europe Easy Energy (Easy). Ve většině případů zůstávají levnější než „slevy“ a „akční nabídky“ ostatních dodavatelů.

Slevy pro věrné zákazníky

Nikdo vás nemůže nutit, abyste zrovna od něj nadosmrti odebírali energie. Buďte ovšem připravení na přemlouvání. Někteří dominantní dodavatelé rozesílají dopisy, rozdávají finanční bonusy a samozřejmě slibují slevy, aby neztratili svoje dlouhodobé zákazníky. Například E.ON Energie (tarif Trend24), RWE Energie (Optimal a Relax+) a Pražská plynárenská (Sleva 11 %) nabízejí levnější cenu, ale musíte jim podepsat smlouvu na dobu určitou 2 až 3 roky. ZDE a ZDE podrobněji analyzujeme, jestli podobné úvazky stojí za zákaznickou věrnost.

Někdy není nutné měnit dodavatele, stačí vybrat si lépe mezi jeho tarify. Slevy pro seniory a další skupiny obyvatelstva nabízejí Fonergy, 3E, Armex Energy, Pražská plynárenská nebo ČEZ.

Sleva pro nové zákazníky

Například dodavatelé X Energie (tarif Akční ceník), Centropol (Style a Šetřím na plynu) a Global Energy (Fix) slibují akční cenu do konce roku 2014, pokud podepíšete smlouvu na dobu určitou 12 měsíců až 3 let. To znamená ztrátu svobody, aniž byste věděli, co vás vlastně čeká. Od 1. 1. 2015 byste byli převedení na zatím neznámý, pravděpodobně dražší ceník pro „staré zákazníky“, bez možnosti úniku! Takové „slevy“ bývají podezřelé, protože nakonec mohou být výhodnější pro dodavatele než pro vás.

Sleva na druhé odběrné místo

Dodavatelé Europe Easy Energy (tarif Duo) a Armex Energy (Dual) mají pro další úlevu zajímavou podmínku. Musíte na stejné adrese kupovat elektřinu i zemní plyn právě od nich. Na slevu tedy dosáhnou jenom lidé, kteří odebírají obě energie. Dodavatel Fonergy (Premium) snižuje cenu pro „druhé a každé další odběrné místo“.

Největší slevy pro seniory a rodiny najdete na špici cenového srovnávače. Nesplňujete nebo odmítáte smluvní podmínky nejlevnějšího tarifu? Nevadí! Mezi elitou bývají malé rozdíly, pokračujte ve výběru následujícím tarifem.

Slevy pro seniory

Shoda nepanuje v názorech, jakou věkovou hranici musí člověk překročil, aby mu příslušelo ohleduplnější zacházení. Pražská plynárenská poskytuje slevy pro seniory starší 65 let (tarif Plyn pro seniory). Armex Energy (Senior50) ulevuje lidem starším 62 let. Europe Easy Energy (Senior) a Fonergy (Premium) stanovují slevovou hranici ještě níže, na 60 let. Slevy pro seniory patří k nejvyhledávanějším.

Slevy pro držitele průkazů ZTP/P

Vážně a dlouhodobě postižení lidé mívají speciální průkaz. Pro různé stupně tělesného, smyslového nebo duševního handicapu má česká legislativa zkratky: TP (těžké postižení), ZTP (zvlášť těžké postižení) a ZTP/P (zvlášť těžké postižení a nárok na průvodce). Postiženým lidem dopřávají slevy na energie Fonergy (tarif Premium, na průkazy ZTP a ZTP/P), ČEZ (Basic_SP, na průkazy ZTP a ZTP/P) a Pražská plynárenská (Plyn pro ZTP/P, na průkaz ZTP/P).

Klienti našeho poradenského centra na slevy pro seniory, postižené nebo rodiny s dětmi slyší. Individuální kalkulace ale často ukazují, že nejlepší tarify jsou určené úplně všem.

Sleva rodině s nezaopatřeným dítětem

Nezaopatřenému díti podle zákona o státní sociální podpoře ještě nebylo 26 let a soustavně se připravuje na svoje budoucí povolání. Uznány jsou také případy, kdy ratolest nemůže studovat ani chodit do zaměstnání kvůli úrazu nebo nemoci, eventuálně když ještě nebyla plnoletá, je registrovaná na úřadu práce, ale nesplňuje podmínky pro podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Za dostatečný příjem naši zákonodárci považují plný invalidní důchod 3. stupně, jeho pobiratelé tedy do této skupiny potřebných nepatří, ani když jsou velmi mladí. Domácnosti s nezaopatřeným dítětem přiznává slevu Armex Energy (tarif Rodina50, kombinovatelný s Dual).

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

3 thoughts on “Slevy pro seniory, rodiny, držitele průkazů ZTP/P a další

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *