ST Energy tvrdí, že není v insolvenci

RWE vypověděla smlouvu na distribuci zemního plynu společnosti ST Energy, která chce spolupráci obnovit.


24. 4. 2014

Autor

Platební neschopnost, anebo jenom neshoda v obchodních podmínkách? Provozovatel plynovodné sítě na většině tuzemského území, společnost RWE GasNet s.r.o. na začátku března vypověděla smlouvu na přepravu zemního plynu společnosti ST Energy s.r.o. Bez distributora (přepravce energie) nemůže dodavatel (prodejce energie) zásobovat svoje zákazníky.

Aktuálně dostupné tarify srovná kalkulačka plynu

 

Uvedeným důvodem je „nenaplnění podmínek prokázání finanční způsobilosti“. ST Energy má nyní v obchodním rejstříku následující záznam: „Soudní exekutor JUDr. Marek Frank vydal pod č.j. (…) příkaz k provedení exekuce postižením obchodního podílu povinného Sanjay Maggu u společnosti.“

ST Energy má ještě dvě licence

Jednatel a stoprocentní vlastník Sanjay Maggu nám napsal, že důvodem vypovězení smlouvy je „neshoda v obchodních podmínkách“. Odmítá domněnku, že jeho společnost ST Energy s.r.o. je v insolvenci. „Nadále obchodujeme s elektřinou a zemním plynem. Dodáváme dál do regionů mimo distribuční území, které spravuje RWE GasNet s.r.o. a v němž byla pro nás odepřena distribuce,“ napsal nám Maggu. Doufá, že spolupráce s největším distributorem plynu bude obnovena.

Operátor trhu s elektřinou (OTE) uvádí, že ST Energy v únoru zásobovala 361 odběrných míst zemního plynu. Všichni dodavatelé, kteří obsluhují alespoň 100 odběrných míst, už mají vyplněný také březnový stav. Pouze společnosti ST Energy zatím chybí březnový údaj pro plyn, ačkoli podle databáze OTE aktuálně získala 237. odběratele elektřiny.

„Dle našich informací se dostala ST Energy do insolvence,“ napsal nám Jiří Chvojka z Energetického regulačního úřadu (ERÚ). „ST Energy má ještě formálně v platnosti dvě licence, jednu na obchod s plynem a jednu na obchod s elektřinou, které budou eventuálně ukončeny současně s informací od insolvenčního správce,“ uvedl Chvojka. Na rozuzlení každopádně musíme ještě počkat.

Odběratelé jsou chráněni

Kdo odebíral zemní plyn od ST Energy na distribučním území RWE, měl počínaje 8. březnem několikadenní možnost rychlé změny dodavatele. Kdo příležitosti nevyužil, dostává nyní energii od dodavatele poslední instance, kterým je všude kromě Prahy a jižních Čech společnost RWE Energie s.r.o.

Ani eventuální krach energetické společnosti její zákazníky nijak neohrozí. Legislativa v takovém případě zajišťuje odběratelům bezpečí, jak podrobněji popisujeme ZDE.

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *