Výpovědi dodavatelům elektřiny: Za předčasnou výpověď až 2 500 Kč

Sjednali jste si dodávky elektřiny u nového dodavatele, ale nejste se službou spokojeni a chcete od smlouvy odstoupit? Připravte se na to, že výpověď smlouvy může být komplikovaná, zdlouhavá a v některých případech i zpoplatněná. Pokud máte smlouvu na dobu určitou a nepodáte výpověď, není ukončena, ale automaticky prodloužena!


1. 12. 2010

Autor

Přestože možná v současnosti neuvažujete nad výpovědí smlouvy s vaším stávajícím dodavatelem elektřiny, jednou se pro vás může stát aktuálním tématem ze dne na den. Třeba objevíte, že některý dodavatel má lepší ceny elektřiny nebo podmínky a rádi byste k němu přešli. Jenže mnozídodavatelé elektřiny vás jen tak nepustí. Na jaké záludnosti ve výpovědích od smlouvy můžete narazit? Podívejte se s námi na několik příkladů.

Za předčasné odstoupení od smlouvy můžete zaplatit až 2 500 Kč.

Obvyklá výpovědní doba u smlouvy na dobu neurčitou činí 3 měsíce. Někteří dodavatelé si však nastavují vlastní podmínky. Stejně tak pokud máte sjednanou smlouvu na dobu určitou, možná si myslíte, že její platnost automaticky skončí vypršením sjednané doby. Jenže tak to funguje jen u některých dodavatelů. Někteří si ukončení platnosti této smlouvy podmiňují podáním výpovědi, jinak vám ji znovu prodlouží.

Smlouva na dobu určitou: Nutnost podat výpověď

Například u společnosti Bicorn musíte podat výpověď 1 měsíc před koncem platnosti smlouvy, jinak vám ji automaticky prodlouží na stejnou dobu. Smlouvu (ať už na dobu určitou či neurčitou) dokonce ani nemůžete vypovědět v době od jejího uzavření do sjednaného dne zahájení dodávek elektřiny. Jestliže chcete odstoupit od smlouvy sjednané na produkt s akční slevou a Bicorn vám již slevu poskytl, může vám poskytnutou slevu při výpovědi smlouvy doúčtovat k úhradě.

Pro porovnání, u společnosti E.ON se například v produktové řadě Trend setkáte se smlouvami na 1 rok, mimořádně na 2 roky. E.ON v současné době standardně nabízí smlouvy na dobu určitou. „Smlouvy jsou uzavřeny na dobu určitou a po uplynutí smluvního období je smlouva automaticky obnovena na další smluvní období, pokud zákazník neprojeví jiné přání,“ říká Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON. Smlouvu lze ukončit dohodou obou stran a výpověď zpravidla není spojena s žádnými poplatky.

Předčasné odstoupení od smlouvy může být zpoplatněno

Smlouvu na dobu určitou (obvykle na 12 nebo 24 měsíců) u společnosti Bohemia Energy Entity musíte písemně vypovědět nejdéle 3 měsíce předem, jinak vám ji prodlouží na stejné období, a to i opakovaně. Také můžete požádat o předčasné ukončení smlouvy. V takovém případě vyplníte formulář, který si můžete stáhnout na webových stránkách, a zašlete jej do Bohemia Energy Entity 1 měsíc před plánovaným ukončením smlouvy.

Společnost poté posoudí vaši žádost a do 10 pracovních dní se k ní vyjádří. Pokud vám ji zamítne, vaše smlouva zůstává v platnosti v plném rozsahu. Jestliže vám Bohemia Energy Entity žádost o předčasné ukončení smlouvy schválí, může vám za to naúčtovat poplatek ve výši minimálně 2 500 Kč bez DPH za každé odběrné místo.

Bohemia Energy Entity také účtuje pokutu ve výši 2 500 Kč za předčasné odstoupení od smlouvy v programu Garance, v němž byste měli za elektřinu platit vždy nižší cenu než u konkurence. Program Garance si můžete sjednat minimálně na 2 roky, dále pak na 4, 6, 8 nebo maximálně 10 let. Pokud se rozhodnete od smlouvy odstoupit před uplynutím sjednané doby, připravte se na možný sankční poplatek.

Také u společnosti E.ON si můžete sjednat produkty s fixací cen elektřiny. Podle mluvčího Vladimíra Váchy nejsou s ukončením smlouvy spojeny žádné poplatky. Odstoupení od smlouvy je možné dohodou obou smluvních stran.

Výpovědní doba: U některých dodavatelů delší než je obvyklé

Společnost Central Energy si nastavila opravdu dlouhou výpovědní lhůtu. U smlouvy na dobu neurčitou se připravte na výpovědní dobu v trvání 12 měsíců. U smlouvy na dobu určitou musíte podat písemně výpověď 3 měsíce předem, jinak vám ji Central Energy automaticky změní na smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 12 měsíců.

Když si sjednáte smlouvu na dobu určitou (nejméně na 12 měsíců) u společnosti Centropol, odstoupíte pak od ní jedině v případě, že 3 měsíce předem podáte písemnou výpověď, jinak vám ji automaticky prodlouží na stejné období. Navíc jestliže si výslovně sjednáte návštěvu obchodního zástupce Centropolu u vás doma (za účelem objednávky služeb) a uzavřete smlouvu, nemáte pak již možnost od ní odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu, jak je to běžné v jiných případech. 

Sjednáte-li si u Centropolu produkt s garancí nejnižší ceny elektřiny, smlouva se uzavírá na 24 měsíců. Pokud od smlouvy odstoupíte v průběhu této doby, Centropol vám může naúčtovat poplatek ve výši 2 500 Kč.

Výpověď od smlouvy na dobu určitou podejte včas

U společnosti Elimon můžete dokonce uzavřít smlouvu i jinak než písemně, například uhrazením první zálohy či platbou za vyúčtování dodávky elektřiny. Od takové smlouvy, pokud je na dobu určitou, pak odstoupíte jedině dohodou. Jedná-li se o smlouvu s akční slevou na dobu určitou, vypovědět ji můžete nejdříve k datu skončení její platnosti.

Nutnost podání písemné výpovědi 1 měsíc předem u smlouvy na dobu určitou pak mají shodně také Energetické centrum United Energy. Nepodáte-li výpověď včas, u Energetického centra se vám smlouva (obvykle na 24 měsíců) prodlouží na stejné období, United Energy vám ji automaticky prodlouží o 1 rok.

Společnost Lumen Energy přijme vaši písemnou výpověď smlouvy na dobu určitou do 3 měsíců před skončením její platnosti, jinak ji prodlouží o 1 rok. U smlouvy na dobu neurčitou se připravte na o něco delší výpovědní dobu, než je obvyklé – písemnou výpověď musíte podat 4 měsíce předem a lhůta vám pak běží od prvního dne následujícího měsíce.

Výpověď od smlouvy u dodavatele plynu

Pro srovnání uvádíme i konkrétní příklad výpovědi smlouvy u dodavatele plynu. Například u společnosti Pražská plynárenská je smlouva na dobu určitou ve většině případů vázaná na bezplatné poskytnutí určité služby nebo produktu (třeba oprava plynového spotřebiče nebo montáž spotřebiče).

Určitá služba je vám tedy zajištěna zdarma, podmínkou však je, že si smlouvu prodloužíte na určitou dobu, obvykle v závislosti na vaší spotřebě a čerpaném produktu. „Například velký provozní servis plynového kotle je pro zákazníka se spotřebou nad 17 MWh ročně zdarma, když prodlouží smlouvu o 2 roky, ta samá sazba je v případě poskytnutí slevy pro seniory 65 Kč/MWh,“ uvedl Miroslav Vránek z Pražské plynárenské.

Žádost o ukončení smlouvy na dobu určitou musíte písemně podat nejméně 1 měsíc předem, jinak vám ji Pražská plynárenská automaticky prodlouží na stejnou dobu, a to i opakovaně. Popřípadě kdybyste nedodrželi sjednanou dobu, musíte zaplatit celkovou hodnotu čerpaného produktu, pokud se s Pražskou plynárenskou nedohodnete jinak.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

2 thoughts on “Výpovědi dodavatelům elektřiny: Za předčasnou výpověď až 2 500 Kč

 1. Martina M napsal:

  může po mně dodavatel energií při žádosti o předčasné ukončení z důvodu prodeje bytu a stěhování požadovat kopii smlouvy o prodeji bytu???? Ráda mu ji ukážu, ale nevím, proč by měl mít kopii s osobními údaji nejen mými, ale i nového majitele. Ještě bych mohla mít problém s ním, že poskytuji jeho osobní údaje. Poradíte někdo? Bohemia Energy si tím totiž podmiňuje ukončení smlouvy dříve. Děkuji

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Martino, z pohledu dodavatele je pochopitelné, že chce doložit důvod zrušení smlouvy. Zároveň je ale pochopitelné a správné, že nechcete sdělovat citlivé osobní údaje – zřejmě svoje rodné číslo a údaje nového majitele nemovitosti, kterého by dodavatel mohl obtěžovat svými nabídkami.

   Bohemia Energy bývá v případě stěhování zákazníka, diplomaticky řečeno, „přísná“. V obchodních podmínkách, účinných od 1. 1. 2014 pro smlouvy uzavřené od letoška stojí (kapitola K., odstavec 11): „Zákazník může Smlouvu ukončit bez nároku Dodavatele na úhradu smluvního poplatku odstoupením v těchto případech: (…) d) z důvodu prokazatelně doložené změny pobytu Zákazníka v odběrném místě.“ Není specifikováno, co je míněno „prokazatelným doložením“.

   Doporučil bych Vám poslat do Bohemia Energy entity: Kupní smlouvu na nemovitost se začerněnými osobními údaji (kromě Vašeho jména, které dodavatel už zná), eventuálně potvrzení od notáře, jenž kupní smlouvu připravil, eventuálně výpis z katastru nemovitostí potvrzující změnu majitele nebo potvrzení o vkladu do katastru nemovitostí.

   Kdyby nastal v procesu problém, dejte mi, prosím, vědět sem nebo na adresu petr.woff@cenyenergie.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *