Vytápění energiemi vs. vytápění dřevem, co vyjde v roce 2022 levněji?


10. 3. 2022

Autor

Rok 2021 přinesl energetický šok, kdy nejeden dodavatel energií v ČR zničehonic zmizel a nechal spousty Čechů na holičkách. Pokud jste si mysleli, že rok 2022 přinese pozitivní změny, jistě vám došlo, že šlo o bolestný omyl. Zejména topení plynem bude tento rok finančně velmi náročné.

Vytápění dřevem, krb

Opět se tak nabízí otázka, která musela alespoň napadnout snad každého – Nevyplatilo by se spíš topit dřevem? Odpovězme tak jednoduše, jak jen lze: Ano, vyplatilo! A to i za předpokladu, že v tuto chvíli nedisponujete ani krbovými kamny, ani krbem se zabudovanou krbovou vložkou.

Kolik stojí vytopit jednopodlažní dům?

Uveďme si tedy příklad – obýváme jednopodlažní dům o ploše 100m2, výška stropu standardních 2,5 metru, celkový prostor je tedy 250m3. Jde o dobře zaizolovaný prostor, nízkoenergetickou stavbu, počítejme tedy potřebu výkonu 30 W na m3. 30 * 250 = 7500 W. Optimální jsou tedy pro vás krbová kamna se jmenovitým výkonem cca 7,5 kW.

Tento prostor si pak můžete vytopit buď za pomoci plynového kotle nebo třeba právě výše zmíněnými krbovými kamny. Spotřeba zemního plynu pak bude činit cca 1500 m3 ročně, při průměrné ceně 15 Kč za metr krychlový (aktuální k únoru 2022, avšak ceny budou zřejmě i nadále růst) pak roční částka za vytápění plynem činí 22 500 Kč. Při vytápění dřevem si pak vystačíme s cca 11,5 m3 palivového dřeva ročně. Při průměrné ceně 1230 Kč za metr krychlový (aktuální k únoru 2022) se dopočítáme roční částky 14 145 Kč.

Vytápění dřevem přináší značnou úsporu

Roční úspora přes 8 tisíc korun zní velmi nezanedbatelně. Nutno zdůraznit, že se však dá předpokládat, že reálně bude daleko vyšší. Navíc světové dění s cenami energií zřejmě ještě podstatně zahýbe. A je jen na nás všech, jak si s danou situací poradíme.

I v případě, že v tuto chvíli krbovou vložkou nebo krbovými kamny nedisponujete, návratnost investice do takového topného tělesa přijde během 3-4 let, ne-li dříve. A co více, úspora bude nadále růst. Pokud byste tak měli o krbová kamna či krbovou vložku zájem, ale s výběrem potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří nejen poradí s výběrem, ale zároveň provedou širokou škálou sortimentu vytápění. 

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *