Vyznejte se v typech osvětlení. S jakými žárovkami ušetříte?


7. 7. 2018

Autor

Nejvíce peněz v domácnosti spolkne vytápění a ohřev teplé vody. Hned v závěsu za tím ukrajují velkou část z rozpočtu spotřebiče jako lednice, která je v provozu prakticky nepřetržitě. Osvětlení sebere z financí na domácnost méně než 10 %. Na druhou stranu je zcela zbytečné, abyste za něj platili víc, než musíte.

Světla vybírejte podle účelu

Při výběru osvětlení zohledňujte místnost, do které světlo vybíráte. Do ložnice se hodí spíše tlumené žluté světlo, ideálně s funkcí stmívání. Nad kuchyňskou linku se vám osvědčí LED pásky, díky kterým perfektně osvětlíte celou pracovní plochu. Obývací pokoj je rozdělený na několik zón, proto zde můžete využít i několik druhů světla. Centrální lustr do obýváku by měl mít dostatečně silnou žárovku, která zvládne rozzářit celou místnost. Do lamp nebo nástěnných svítidel kolem gauče či křesel jsou pak příjemnější variantou svítidla s teplejšími barevnými tóny. A mezi jakými žárovkami můžete vybírat?

Klasické žárovky vydají víc tepla než světla

Nejméně hospodárným typem světla jsou klasické žárovky.  Jejich dovoz na území EU je nyní už zakázaný, přesto je stále můžete zakoupit. Problémem klasické žárovky je, že přemění
90 % elektrické energie na teplo a jen 10 % na samotné světlo. Jedná se tak o poměrně neefektivní způsob svícení, kterým peníze příliš neušetříte.

 

Halogenové žárovky vám dlouho vydrží

Lépe jsou na tom halogenové žárovky. Svítí prakticky okamžitě. Nevýhoda spočívá ve vysokém zahřívání. Halogenová žárovka se rozpálí i na 250 °C. Proto je dobré umísťovat je do dobře větraných míst. Na rozdíl od úsporných (kompaktních) zářivek mají ovšem vyšší spotřebu. Ve srovnání s klasickými žárovkami ale jejich výhoda tkví až ve 20x delší životnosti. Pořizovací náklady jsou sice trochu vyšší, ale díky dlouhé životnosti se vám investice rychle vrátí.

 

LED světlo výborně nasvítí pracovní plochu

LED žárovky vydávají jasné bílé světlo, které časem nežloutne. Oproti běžným žárovkám dosahuje úspora za elektrickou energii až 80 %. Na rozdíl od klasických žárovek většinu energie přemění skutečně na světlo nikoli na teplo. Perfektně vám osvítí pracovní plochu, takže jsou ideální do míst, kde potřebujete pracovat, jako například nad kuchyňskou linku.

 

S úspornými zářivkami ušetříte

Kompaktní žárovky se nehodí do místností, kde se rozsvěcuje příliš často a jen na krátkou dobu. Je to z toho důvodu, že zářivka má pomalejší náběh na plný výkon. Oproti klasickým žárovkám ovšem zvládne ušetřit až 80 % energie.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *