Žádost o připojení do distribuční sítě: Jak dlouho musíte čekat?

Zavedení elektřiny nebo plynu do novostavby je formálně jednoduché. Stáhněte si žádost o připojení, vyplňte základní údaje a zašlete ji regionálnímu distributorovi. S největší pravděpodobností dostanete kladnou odpověď a energii budete moci odebírat už za 6 týdnů!


16. 7. 2013

Autor

„Dostavěli jsme rodinný dům, hotovo je všechno včetně inženýrských sítí. Se stěhováním nábytku potíže nebudou, ale koho máme požádat o zavedení elektřiny a plynu?,“ položil nám otázku čtenář. Pokud je vyřešena a zrevidována domovní elektroinstalace, respektive potrubní plynovod *, je připojení elektřiny a plynu formalitou. Přece jenom ale záleží na druhu energie a regionu.

Připojení elektřiny vyřizuje ČEZ, E.ON nebo PRE

Abychom si po setmění nekazili oči při svíčce nebo baterce, podívejme se nejdříve na proud. Majitel nového odběrného místa posílá žádost o připojení firmě, která spravuje elektrické dráty. Elektrická rozvodná síť je rozdělena mezi 3 distributory, proto volte adresáta podle svého domovského regionu.

Do distribuční sítě může být přijato pouze odběrné místo, které splňuje technické podmínky podle příslušné vyhlášky. Distributor elektřiny při vyřizování žádosti posuzuje například navrhovanou lokalitu a způsob připojení, požadovaný příkon či výkon, spolehlivost plánované dodávky energie, anebo také budoucí rozvoj místní přenosové soustavy.

Připojení plynu má na starost RWE, Pražská plynárenská či E.ON

Také žadatel o připojení zemního plynu musí kontaktovat regionálního distributora. A podobně jako v případě elektrické rozvodné sítě, rovněž plynovodná soustava je rozdělena mezi 3 správce.

Speciální právní předpis upřesňuje, jaká technická kritéria musí splňovat nové odběrné místo. Distributor plynu při vyřizování žádosti posuzuje navrženou lokalitu a termín, proveditelnost, plánovanou kapacitu a kvalitativní vlastnosti dodávané energie, tlak, nebo také zamýšlený rozvoj okolní přenosové soustavy.

Elektřinu i plyn můžete odebírat od jiných firem

„Bydlím v Ostravě. Musím tedy kupovat elektřinu od skupiny ČEZ a zemní plyn od RWE? Co když si vyberu alternativního dodavatele, může mi potom distributor dělat naschvály a prodlužovat připojení do distribuční sítě?,“ pokračoval zvídavý čtenář. Je lepší být připraven na každou potenciální komplikaci, tentokrát ovšem zůstaňme klidní. Například v Ostravě nebo Plzni spravuje elektrické dráty ČEZ a plynovodnou soustavu RWE, obě energie ale můžete kupovat od jiných firem.

„Distributor inkasuje platby za správu rozvodné sítě, je proto v jeho vlastním zájmu, aby nové zákazníky připojil co nejdříve,“ vysvětluje Jiří Chvojka, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu. ERÚ sice dostává stížnosti na prodlevy, těch jsou ale řádově pouze jednotky ročně.

Bez obav, prostřednictvím nezávislých srovnávačů si vyberte nejvýhodnějšího dodavatele elektřinydodavatele plynu, tedy firmy, od kterých budete kupovat samotné energie. Distributorovi potom pošlete žádost o připojení do distribuční sítě a s dodavatelem uzavřete smlouvu o dodávkách. Pokud vaši domovní elektroinstalaci a plynovod vybudovali profesionálové, o zbylé záležitosti nemusíte mít péči.

Distributor odpoví obvykle do 30 dnů a během dalších maximálně 15 dnů budou vyřešeny úřední záležitosti (například registrace nového odběrného místa na OTE). Od podání žádosti o připojení do distribuční sítě tedy uplyne celkem 1,5 měsíce, a novostavba bude napájena elektřinou i plynem.

* Podle vyhlášky 50/1978 Sb. zpracovává projektovou dokumentaci domovní elektroinstalace projektant (paragraf §10), realizaci zařizuje elektromontážní firma (§8), revizi zaštiťuje revizní technik (§9). Obdobou pro plynárenství je vyhláška 21/1979 Sb.

Štítky: , , , , , ,

Komentáře

4 thoughts on “Žádost o připojení do distribuční sítě: Jak dlouho musíte čekat?

  1. […] Aby média veřejné služby mohla plnit svůj úkol a nepodléhala komerčním tlakům, jsou osvobozena od tržní soutěže. Česká televize a Český rozhlas smějí vybírat koncesionářské poplatky, přesněji televizní a rozhlasový poplatek. Dokonce mají nárok na identifikační údaje každého obyvatele České republiky, který odebírá elektřinu z distribuční sítě! […]

  2. Michaela napsal:

    Dobry den,
    koupili jsme novostavbu, kde developer, co ji stavel, mel smlouvu u Innogy.
    Kdyz jsem zarizovala prihlaseni elektriny, byla jsem u CEZU a nabidli mi, ze i plyn muzu mit od nich s tim, ze vse zaridi, toto bylo v srpnu.
    Je pulka ledna a plynomer stale neprepsali, nikdo z CEZU mi neni schopny rict, kde je problem a neustale slibuji nove terminy.
    Je toto vubec mozne?
    Chapu, ze menili system, ale aby jim trvalo pul roku uskutecnit prepis, to se mi nezda normalni

    Dekuji

    • Zuza napsal:

      Dobrý den,
      též jsem momentálně lehce řečeno rozezlena na ČEZ. Smlouvu o smlouvě budoucí o připojení jsme podávali v květnu 2016 – zřizujeme nové odběrné místo. V prosinci jsme si v podstatě uprosili realizační firmu, aby nám dali rozvaděč – veškeré papíry stran sousedů a města jsme si vyběhali sami, kolaudaci rozvaděče urychlili. A ČEZ milostivě stále mlčí. Dům máme od prosince připravený k bydlení, ale bez elektřiny to jaksi nejde. A když jsme chtěli vědět, co můžeme ještě udělat pro urychlení, tak nám bylo řečeno, že přecházeli na nové systémy a doba čekání na instalaci elektroměru je cca 3 měsíce? To jako vážně? U čtení článku jsem měla tik v oku. 6 týdnů na odběr? Vypadá to, že ani ten rok jim stačit nebude!!!!

      • Kristýna Ondrová napsal:

        Jsme na tom úplně stejně. 22.9.2016 jsem podala žádost o zřízení přípojky na novém odběrném místu. Dostala jsem dopis, kde žádali o prodloužení lhůty připojení, protože naši žádost zašantročili a než ji našli uběhlo 5 měsíců. Termín předpokládaného připojení se tedy z 19.4.2017 změnil na 31.12 2017. Dnes máme 13.1.2018 a my stále bez odpovědi čekáme….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *