Zlevní pelety? Tuzemská produkce má stoupnout o polovinu

Klastr Česká peleta předpovídá, že letos přibudou čtyři peletárny. Změní se trh s palivy?


5. 2. 2015

Autor

Dotaz: Letos by u nás měly vzniknout čtyři nové peletárny, což by mimo jiné mělo vést ke snížení ceny tohoto paliva. Mohli byste nám poslat krátké vyjádření k tématu? O kolik by se mohla snížit cena topné sezony pro lidi, kteří topí peletami? Je tento způsob vytápění obecně výhodný? Připravuji podklady pro chystanou reportáž.

Kateřina Ciborová, Česká televize

Pelety jsou nejlevnější po uhlí a dřevu

Pelety jsou slisovaná biomasa, například dřevo nebo sláma.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Aktuální ceny elektřiny ZDE
Aktuální ceny plynu ZDE
O cenách tepláren ZDE

Odpověď: Pelety jsou nejlevnější mezi palivy, které spotřebiteli zajišťují kromě tepla také pohodlí, pokud investuje do automatického samozásobovacího kotle. Uhlí a dřevo mohou být díky dobrému výběru prodejce přibližně o třetinu levnější, ale jejich transport nebo zpracování obvykle stojí spotřebitele čas a úsilí. Pelety bývají zhruba o desetinu levnější než zemní plyn, ve srovnání s teplem z centrálních tepláren výhodnost dále stoupá, a elektrické přímotopy jsou až 4krát dražší. Vytápění poháněné elektrickou energií může být levné přibližně jako pelety díky tepelnému čerpadlu. Ale tepelné čerpadlo vyžaduje asi 4krát vyšší vstupní investici, než automatický kotel na pelety (cca 200 tisíc versus 50 tisíc Kč).

Klastr Česká peleta předpokládá, že 4 nové peletárny (největší na Vysočině, 2 v Olomouckém a 1 v Jihočeském kraji) zvýší dosavadní tuzemskou výrobu pelet o 50 %. Zároveň uvádí, že doposud směřovaly 2/3 místní výroby do zahraničí. Z uvedeného vyplývá, že už nynější produkce pelet vysoce převyšuje nad tuzemskou poptávkou, a proto se nedomnívám, že samotné otevření nových továren zásadně změní podmínky na trhu s palivy. Uhlí a dřevo zůstanou celkově nejlevnější, pelety zůstanou nejlevnější mezi komfortními prostředky vytápění. Spíše věřím v další snižování cen díky technologickému vývoji. Zajímavě vypadá například tzv. torrefakce, což je přeměna biomasy na pelety s větší výhřevností, než jakou má hnědé uhlí.

Za magazín CenyEnergie.cz odpověděl Petr Woff

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *