Anketa: Od koho kupují elektřinu a plyn významné osobnosti?

Profesoři, umělci i úspěšní podnikatelé nám prozradili, zda už změnili dodavatele energií. Známé osobnosti jsou spíše konzervativní. K jinému dodavateli elektřiny nebo plynu přešla zatím čtvrtina respondentů, přičemž změny nikdo nelituje.


29. 8. 2013

Autor

Je takřka nepředstavitelné, jaký šok by naše současná společnost zažila, kdyby byla odpojena od elektřiny, eventuálně od zemního plynu. Od koho vlastně kupujeme energii, která napájí počítač, ledničku, nebo vytápí domácnost? Na trhu jsou desítky firem, jež nabízejí stovky „tarifů“. Můžeme se svobodně rozhodnout podle mnoha kritérií. Dodavatelé jsou dražší i levnější; jsou odlišní obchodními podmínkami a zákaznickým servisem; vyrábějí elektřinu z uhlí, jádra i „zelených“ zdrojů; jsou polostátní i soukromí; jsou ryze tuzemští i nadnárodní. Zeptejme se významných osobností, které získaly respekt přinejmenším ve svém profesním oboru, zda řeší otázku odběru elektřiny a plynu!

Anketní otázka
Změnil/a jste již dodavatele elektřiny nebo plynu pro svoji domácnost? Pokud nikoli, z jakého důvodu? Pokud ano, jak jste se při změně rozhodoval/a (podle doporučení od přátel, nebo po srovnání nabídek na internetu, nebo při návštěvě podomního prodejce, nebo jinak) a jste s přechodem spokojen/a? Věříme, že veřejná diskuse o problematice energií v tuzemsku chybí a praktické odpovědi respektovaných osobností jí mohou napomoci.

SHRNUTÍ VÝSLEDKŮ: Dodavatele elektřiny nebo plynu 4 respondenti změnili, 10 respondentů nikoliv, 2 nemají smlouvu s žádnou energetickou firmou. Pro přechod se tedy již rozhodla čtvrtina osobností, které vnímají výsledek pozitivně. Většina setrvává u dominantních dodavatelů (to je v elektroenergetice na většině území ČEZ, na jihu republiky E.ON, v Praze PRE; v plynárenství na většině území RWE, v Praze Pražská plynárenská, v jižních Čechách E.ON).
Pozn.: Získaná data nelze spolehlivě porovnat s trendem v celé tuzemské populaci. Vloni bylo převedeno přes 820 tisíc odběrných míst elektřiny nebo plynu, na základě dostupných statistik ale nemůžeme vyloučit, že dodavatele měnili stejní lidé jako v předešlých letech. Celkový počet odběrných míst elektřiny dosahuje 5,7 milionu, v plynárenství je počet zhruba poloviční.

Kdo změnil dodavatele, nelituje

„Co se týče elektřiny, zůstáváme stále u ČEZu,“ upřednostňuje polostátního giganta sociolog Jan Keller, jenž žije na severní Moravě. „V případě plynu jsme přešli rovněž k ČEZu, který nám nabídl výhodnější cenu, ale hlavně má stále svoji kancelář v našem městě, takže je pro nás jednodušší vyřizovat obě věci na stejném místě. Bývalý dodavatel přesunul kancelář do krajského města, takže bychom to měli dále,“ říká profesor o zákaznickém servisu.

Zpěvačka Marta Kubišová si zvolila alternativního dodavatele: „Už delší dobu odebírám elektřinu od Českého Energetického Centra, se kterým jsem velmi spokojená.“

Ani zakladatel elektronové mikroskopie v Československu, profesor Armin Delong nelituje změny dodavatele zemního plynu, kterého si vybral po srovnání nabídek na internetu. Znatelně ušetřil a je taktéž velmi spokojen.

„Líbí se mi, že můj dodavatel nakupuje elektřinu od malovýrobců, z bioplynových elektráren a fotovoltaik, nikoli na burze. Takže energie je ekologičtější – čistší, navíc je podle mě principiálně potřeba, aby byly oslabovány velké molochy,“ chválí Jaroslav Dušek firmu Nano Energies Trade ve dva roky starém videu. Chtěli jsme se herce osobně zeptat, zda je nadále spokojeným zákazníkem stejného dodavatele. „Pan Dušek je stále naším odběratelem. Pokusím se sehnat na něj kontakt, nicméně bohužel nemůžu slíbit, že se mi to podaří,“ sdělil nám Michal Havel, marketingový manažer Nano Energies Trade. Je unikátní, že energetická firma má potíž sehnat kontakt na svého zákazníka.

Většina známých osobností je konzervativní

Bohužel na náš dotaz reagovala jenom menšina adresátů, zřejmě byl vnímán jako příliš intimní nebo fádní. V odpovědích dominoval skeptický a nedůvěřivý postoj ke změně, respektive spokojenost s dosavadním stavem – tedy s regionálně dominantním dodavatelem. Někteří respondenti nechávají problematiku energií na jiném členovi domácnosti či majiteli nemovitosti.

Nedůvěra a nejasnosti

„Dodavatele jsem zatím nezměnil jednak proto, že se nechci zaplést do dalších papírování a zmatků, jednak proto, že ti mládenci, co mi konkurenci nabízeli, nebyli moc přesvědčiví,“ vzpomíná filosof Jan Sokol. „Když mi někdo řekne, že mohu ušetřit ´až 8000´, je to nulová informace – a tedy podezřelá. Znali jen tu svoji nabídku a o podmínkách mého dodavatele nevěděli skoro nic,“ vysvětluje profesor.

O změně byla ochotna diskutovat také Marie Zábranská. „Dodavatele plynu a elektřiny jsem po určitém vyjednávání nezměnila. Lákali mě, ale vyskytly se nejasnosti a administrativní překážky. Cenové výhody byly zamlžené a mně těžko pochopitelné,“ říká akademická malířka.

Nezájem a skepse

Zcela konzervativní ve vztahu k tržním nabídkám je Ladislav Špaček: „Nikdy jsem nezměnil dodavatele plynu nebo energie, zdravotní pojišťovnu, mobilního operátora nebo banku. Myslím si, že trh je vyrovnaný a dlouhodobě nic moc nezískám, mám důležitější starosti,“ shrnuje odborník na etiketu.

„Dodavatele jsem neměnila pro jeho transparentnost; není vždy levnější, co se tváří jako nižší cena. A ceny jsem nefixovala, jelikož odhaduji, že tržní ceny budou výhodnější než fixované vzhledem k aktuálnímu ekonomickému vývoji,“ reflektuje ekonomka Markéta Šichtářová dlouhodobé zlevňování na energetické burze.

Advokátka Klára Samková se vůbec nechce do diskuse zapojit: „Ačkoliv si mnoho lidí o mně myslí opak, vyjadřuji se jen k věcem, kterým rozumím.“ Kandidátce z posledních prezidentských voleb jsme tedy alespoň upřímně pochválili studii Psychologické důvody sociálního vyloučení Romů.

Osobnosti úspěšné v byznysu, v souladu s očekáváními, úspory v řádu stovek nebo tisícovek korun nepropočítávají. „Prostřednictvím výběrového řízení jsme uzavřeli smlouvu s novým dodavatelem pro všechny pobočky naší firmy. Domácnost neřeším,“ napsal Radim Jančura, majitel firmy Student Agency.

„Velice se omlouvám, ale tak daleko jsem ještě nedošel,“ byl stručný Jiří Kaláb, majitel stavební firmy.

 

Sdílnější byl Jiří Hlavenka. „Dodavatele elektřiny a plynu jsem zatím nezměnil. Jednak je v tom lenost se o problematiku zajímat, zkrátka mě to nepálí, mám na mysli a na práci jiné věci, které považuji za důležitější. Navíc nemám rád ´úřadování´, musel bych se do procesů změny dodavatele dostat, na to nemám dostatek času,“ vysvětlil novinář a investor, díky němuž vzniklo také vydavatelství magazínu CenyEnergie.cz.

Starost přenechaná jiným členům rodiny

Režisérka Helena Třeštíková odkazuje na svého manžela: „U nás v rodině tyto strategické problémy řeší můj muž. Pokud jsem informovaná, tak jsme v této věci nic nepodnikli.“

Frontmen kapely Charlie Straight vystupuje v reklamním videospotu alternativního dodavatele elektřiny a plynu, firmy Centropol. Jaký je jeho vztah k energiím v reálném životě? „Dodavatele jsme doma nezměnili, protože bydlím u rodičů (nebo na hotelích) a doma o tom rozhoduje taťka. Pojistili jsme se proti výpadkům vlastním naftovým agregátem, který umím nastartovat, takže kdyby v zimě přestala elektřina proudit, zachráníme se,“ pochlubil se zpěvák a kytarista Albert Černý.

Nemají smlouvu s žádným dodavatelem

„Nejsem odběratelem elektřiny ani plynu,“ uvedl Miroslav Motejlek, autor publicistického webu zaměřeného na ekonomiku Motejlek.com.

 

„V Čechách žiju 23 let, ale s tímhle vůbec nemám zkušenosti. Bydlel jsem vždy v podnájmu a dodavatele elektřiny nebo plynu řešil vlastník bytu,“ uzavřel Hans-Jörg Schmidt, pražský korespondent německého deníku Die Welt.

Zdroje fotografií: Darius.cz (Jan Keller); Vyzkum.cz (Armin Delong); Ben Skála (Jaroslav Dušek), V. Pokorný (Jan Sokol), Luděk Kovář (Markéta Šichtářová, Marta Kubišová), Josef Petrák (Radim Jančura), Kirk (Ladislav Špaček), Petr Novák (Helena Třeštíková), JiriBackup2 (Miroslav Motejlek) – všech 6 pro Wikipedia.org; Mariezabranska.com (Marie Zábranská); Nakoledetem.cz (Jiří Kaláb) Starcube.cz (Jiří Hlavenka); Charliestraight.com (Albert Černý); osobní archiv na Facebook.com (Hans-Jörg Schmidt, Klára Samková)

Štítky: , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *