Komentáře

7 thoughts on “Cena elektřiny a plynu 2014: Dočkáme se historického zlevnění?

 1. eskom napsal:

  Zjistit cenuz jedné kilowaty je snad nemožné, stále to jen okecáváte a člověk se nic nedozví to je klasický postup zlodějů a podvodníků

  • Radim napsal:

   Podle mě je nejjednodušší si vypočítat ceny sám na vlastní podmínky a člověk nemusí řešit, zda to mají v článku modelově dobře nebo ne. Alespoň mě se to tak osvědčilo, zkoušel jsem to na cenaplynu.cz, ale existuje takových portálů spousta, třeba na snizujeme.cz mají jak plyn, tak elektřinu, nebo jakýkoliv jiný srovnávač…

   • Belgarion Reed napsal:

    nejjednodušší je vzít si svůj ceník (vyžádat si ho od dodavatele).

    Drtivá většina internetových kalkulaček je nepřesná nebo neobsahuje validní data, v nejhorším případě protěžuje vybrané dodavatele za poplatek.

    Mějte také na paměti, že cena komodity není to jediné co při smlouvě s dodavatelem podepisujete. Přečtěte si, nebo se alespoň zeptejte na nejdůležitější body z VOP jako jsou různé sankce a lhůty, či metodika vyrovnání přeplatků/nedoplatků.

    • Petr Woff napsal:

     Nejděte nepřesná nebo nevalidní data v kalkulačce zde na portále http://www.CenyEnergie.cz (taktéž srovnáváme elektřinu i plyn) a vyseknu Vám poklonu. Kritiku jistě potřebujeme, ovšem kritika zároveň potřebuje konkrétní informace, jinak je „o ničem“.

  • Belgarion Reed napsal:

   Mnozí dodavatelé mají závěrem ceníku součet, takže cena za kilowathodinu je zřejmá pro každého občana s dokončeným základním vzděláním.

   A ti co to měli s vyznamenáním a snad i ti bez něj dokáží sečíst dvě paušální platby a tři ceny za spotřebu pro svoji distribuční sazbu na příslušném území. Každý kdo toto nezvládne ba ani s pomocí nepochopí by měl dobrovolně odevzdat svůj občanský průkaz na úřad a vzdát se tak svéprávnosti a všech věcí na tom závislých . A to myslím bez urážky a naprosto vážně.
   Přehlednost všeobecných obchodních podmínek, to už je jiná káva…

 2. Belgarion Reed napsal:

  Prosím autora článku o doložení zdroje informací:

  „Příspěvek na OZE 1 458 Kč 1 238 Kč (pokles 15,1 %)“

  tyto hodnoty se diametrálně rozcházejí s jakýmkoliv ceníkem, jaký jsem kdy viděl.
  Udělat takto fatální chybu třeba pilot, stálo by to mnoho lidských životů…

  • Petr Woff napsal:

   Tyto hodnoty jsou počítány pro domácnost, která ročně spotřebuje 2,5 MWh elektřiny. První číslo vychází z letošních cen (583 Kč/MWh x 2,5 = 1 457,5 Kč), druhé číslo vychází z navrhnované novely zákona (495 Kč/MWh x 2,5 = 1 237,5 Kč). V novele zákona je nová maximální výše podpory OZE pro rok 2014 stanovena v oddíle § 28 (3): „Úřad stanoví cenu na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny maximálně ve výši 495 Kč/MWh.“ Hledejte ji pod souslovím „změna zákona o podporovaných zdrojích energie“ na portále veřejné správy: http://portal.gov.cz. Metafora s pilotem je nápaditá, schovejte si ji pro moment, až bude adekvátní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *