Cena plynu na burze míří k historickému minimu

Středoevropský velkoobchodní trh se meziročně propadl o 35 %. Cena plynu na burze ukazuje, že českým domácnostem může útrata klesnout o desetinu. A nemusíme ani čekat na rok 2021.


5. 5. 2020

Autor

Dnešní velkoobchodní trendy nahrávají právě spotřebiteli, zatímco těžaře spíše zarmucují. Schválně porovnejme, kolik stál samotný zemní plyn na letošek – a jaká cena vychází pro příští rok: Středoevropská burza, kterou organizuje vídeňská společnost Central European Gas Hub AG (CEGH), hlásí 35% zlevnění. Letošní dodávka stála vloni touto dobou 20 eur/MWh, kontrakt pro rok 2021 nyní vychází kolem 13 eur/MWh (350 Kč/MWh).

Energie meziročně zlevnila o 35 %

Následující graf pochází z pražské energetické burzy PXE, která s rakouským partnerem spolupracuje.

Energetická burza PXE - CEGH, aktuální cena zemního plynu

Cena plynu na burze klesá až ke dnu

Pohlédněme do pomyslného zpětného zrcátka ještě pozorněji, abychom získali větší nadčasový rozhled. Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) na následujícím grafu ukazuje, že dlouhodobě zažívá bezprecedentní cenový pokles o 48 %! (Roční dodávka, cílově určená pro maloodběratele, tam v září roku 2018 stála 741 Kč/MWh – nyní přijde na 383 Kč/MWh). 

Cena plynu na burze ČMKBK, květen 2020

Cena plynu na burze směřuje ke svému historickému minimu, které bylo na středočeském velkoobchodním trhu zaznamenáno v dubnu roku 2016 (tehdy transakce spadly pod 380 Kč/MWh).

Domácnosti mohou ušetřit desetinu

Koncový odběratel uhradí samotnou komoditu (energii), ale také její přepravu (distribuci), navíc zaplatí dodavateli obchodní marži a přitom povinně přispěje státu (hlavně prostřednictvím DPH). Pamatujme i na oslabenou českou korunu, která komplikuje import (nejen zemního plynu). Takže pokud samotná energie zlevní domácnostem tak, jako na tuzemské komoditní burze a ostatní poplatky zdraží o běžná inflační 2 %, celkový maloodběratelský účet meziročně klesne zhruba o 10 %.

Ale… Kdyby se dodavatelé chtěli podělit o svoji úsporu, začali by zlevňovat už nyní. Sami sice ještě odebírají plyn za loňské ceny, které pro svoje dlouhodobé zákazníky nasmlouvali s předstihem – ale pro klienty, které získali teprve nedávno, mohou nakupovat například na současném spotovém trhu, kde podle Evropské energetické burzy (EEX) lze pořídit megawatthodinu dokonce za 6,5 eur (175 Kč). Spotřebitelé však zatím na zlevňování čekají.

Nicméně celkovou koncovou cenu zemního plynu lze o desetinu, nebo ještě razantněji snížit i tak, že prostě ihned vyměníme drahého dodavatele.

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *