Cena plynu ve 3. čtvrtletí roku 2014: Doporučujeme jistotu bez závazků

ČEZ mění Comfort za Klasik. Klienti stále dosahují nejvyšších úspor, když ruší RWE plyn Standard.


5. 7. 2014

Autor

Čas nejlépe prověřuje odvážné prognózy. „Zásah České národní banky (ČNB) bude mít velmi podstatný vliv na vývoj cen zemního plynu v roce 2014. Zdražení eura vůči koruně se promítne do nárůstu cen zemního plynu. Velmi pravděpodobně to bude o celou hodnotu devalvace, a to až 12 %,“ předpovídal vloni Aleš Graf, šéf akciové společnosti Centropol Energy. „V prvním čtvrtletí, kdy je hlavní topná sezóna, si to žádný z dodavatelů nedovolí. Očekávám ale, že od druhého čtvrtletí, kdy se budou tvořit nové ceníky, se zdražení koruny do cen zemního plynu již promítne,“ prohlásil Graf.

Finalista soutěže Manažer roku nyní dokonce napsal otevřený dopis guvernérovi České národní banky Miroslavu Singrovi, že zlevňování české měny údajně „podrývá domácí ekonomiku“. Ve skutečnosti tuzemské hospodářství zase roste. Dokonce doháníme svoji předkrizovou úroveň z 3. čtvrtletí 2008, na čemž má významný podíl export zboží a služeb do zahraničí. Žádné zdražování energií letos zatím nenastalo, ačkoli jsme vstoupili již do 3. čtvrtletí roku 2014. Cena zemního plynu je díky některým smluvním podmínkám naopak atraktivnější, než kdykoli předtím!

Plyn je nyní levnější než v roce 2012, navíc na trhu se objevil takovýto příkladný certifikát. Dopřejme si tedy idylickou fotku dokonale vypadající domácnosti.

Jistota bez závazků

Fonergy ve všech svých tarifech garantuje nezdražování, aniž byste museli podepsat smlouvu na dobu určitou. „Všem stávajícím zákazníkům jsme zaslali certifikát podepsaný mým jménem, který je brán za rozšiřující závazek ke smlouvě z naší strany. Cenu dodávky zemního plynu nezvýšíme do konce roku 2015. Nejde o klasickou fixaci, protože při eventuálním zlevňování snížíme cenu všem zákazníkům,“ upřesňuje Bronislav Horák, jednatel společnosti Fonergy.

Garanci ceny do konce roku 2015 bez úpisu na dobu určitou nabízejí také MND (Moravské naftové doly) a Gas International, jehož One tarif zahrnuje dotaci na plynový kotel. Garanci ceny až do konce roku 2016 při smlouvě na dobu neurčitou poskytuje SPP CZ (Slovenský plynárenský průmysl) v tarifu Levný Kubík 2016. Pozor! Tito dodavatelé vám zaručují, že dlouhodobě nezdraží, a přitom vám ponechávají svobodu kdykoli odejít! Tak pozitivní přístup vás zbavuje mnoha rizik a komplikací.

Průměrná cena m3 plynu zůstává asi 15 Kč, mezi topivy jsou levnější pelety, dřevo a uhlí.

ČEZ mění Comfort za Klasik

Po RWE a Pražské plynárenské zůstává největším prodejcem zemního plynu ČEZ. Letos zatím marně zkouší navázat na svůj předešlý růst, a zřejmě právě proto přestává nabízet tarif Comfort. Výhodou nového Plynu Klasik má být „jen krátkodobý závazek“, respektive úpis na dobu určitou 1 roku a nižší cena oproti základnímu tarifu tradičního dodavatele (tím je na většině území RWE, v Praze Pražská plynárenská, v jižních Čechách E.ON). Vedle levnějších, jistějších a zároveň svobodnějších alternativ nevychází Klasik nejlépe.

PŘÍKLAD: roční spotřeba 30 MWh zemního plynu (na vytápění rodinného domu) domácnosti v Praze

  • Primagas – Jistota2015: 35 988 Kč (smlouva na dobu určitou, cena do r. 2015)
  • RWE – RWE plyn Profit: 36 641 Kč (smlouva na dobu určitou, cena na 24 měsíců)
  • Fonergy – Standard: 37 875 Kč (vaše volnost, garance nezdražování do r. 2015)
  • MND – Plyn: 38 587 Kč (vaše volnost, cena do r. 2015)
  • SPP CZ – Levný Kubík 2016: 39 509 Kč (vaše volnost, cena do r. 2016)
  • ČEZ – Comfort A: 39 740 Kč (sml. na dobu určitou, nižší cena oproti dominantovi)
  • ČEZ – Plyn Klasik: 40 447 Kč (smlouva na dobu určitou, cena na 1 rok)

Pozn.: Údaje jsou v následujícím pořadí. Dodavatel – produkt: celková aktuálně účinná roční cena včetně státem regulovaných poplatků a DPH.

Někdo má ještě RWE plyn Standard

Naše poradenské centrum zprostředkovává rychlou a bezproblémovou změnu dodavatele. Klienti nadále dosahují nejvyšších úspor, když mění nejrozšířenější tarif RWE plyn Standard. Příkladem budiž podnikatel z Liberecka, jenž přešel na „produkt“ Jistota24 od skupiny E.ON. Ušetří bezmála 30 tisíc Kč ročně, má jistou cenu dodávky plynu do konce roku 2015 a na stejnou dobu určitou uzavřel smlouvu.

PŘÍKLAD: spotřeba 94 MWh zemního plynu (denní rezervovaná kapacita 76 m3) podnikatele na Liberecku

  • RWE – RWE plyn Standard od RWE: 139 491 Kč
  • E.ON – Jistota 24 od E.ON: 109 906 Kč
  • Roční úspora: 29 585 Kč

Pozn.: Údaje jsou v následujícím pořadí. Dodavatel – produkt: celková aktuálně účinná roční cena včetně státem regulovaných poplatků a DPH. Roční úspora je vypočtena z těchto hodnot.

Naší poradkyni napište na adresu infolinka@cenyenergie.cz. Vypracuje vám individuální cenové srovnání a zprostředkuje změnu tarifu.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *