Cena teplé vody: Výpočet a kalkulačka pro rok 2024

Vysvětlíme vám vzoreček, do kterého doplníte místní vodné, stočné, objem ohřívané vody, teplotní rozdíl a cenu použité energie. Nebo dosadíme průměrné letošní hodnoty… A vyjde souhrnná cena teplé vody! Výpočet není složitý, v roce 2024 však vycházejí vysoké částky.


8. 1. 2024

Autor

Během rozpáleného červencového dne vás osvěží studená voda, která vytéká z horského pramene nebo pouličního pítka. Ale jakmile začne topná sezóna, sluneční svit v našich geografických podmínkách ztratí svoji letní intenzitu a lidské tělo zatouží po náhradních zdrojích tepelné energie. V bytech se rozehřejí radiátory, v kuchyních zavrní rychlovarné konvice a koupelny se naplní párou. Mezitím však stoupá cena teplé vody.

Aromatickou relaxační koupel nabízejí lázně. Teplý čaj nebo kávu dostanete v kavárně. Jako hosté ovšem zaplatíte nejenom za samotnou tekutinu, ale i za profesionální obsluhu. Levněji vychází domácí občerstvení a vana nebo sprchový kout.
zamilovaný pár, koupelna, cena teplé vody

Vodné a stočné závisí na lokalitě

Začněme studenou vodou, která vytéká z vodovodního kohoutku. Za každý doušek zaplatíte vodné. Za odpadní tekutinu, která odteče do kanalizace, uhradíte také stočné. Přesné částky vám vyúčtuje místní vodárenská společnost nebo obec, některé požadují ještě paušální poplatek za vodoměr. Litr studené vody, který letos přiteče českým vodovodním kohoutkem a skončí v kanálu, stojí dohromady kolem 11 haléřů. Krychlový metr neboli kubík je tisíckrát objemnější a dražší, přijde průměrně na 110 Kč.

Připomeňme základní fyzikální teorii

Vodoměry zaznamenávají každý litr a kubík, který přitekl vodovodním kohoutkem a odtekl do kanálu. Plynoměry, elektroměry a další měřidla přepočítávají, kolik energie (kilojoulů, kilowatthodin) bylo spotřebováno na přípravu teplé vody. Ale přidejme elementární přírodovědnou teorii: Potřebujete přibližně 4,18 kilojoulu (kJ), abyste 1 litr čisté vody zahřáli o 1 °C.

Plynárny, teplárny a elektrárny zdražily

Spotřebovanou energii vám vyúčtuje přidělený nebo vybraný dodavatel. Typický český panelák je připojený na centrální teplárnu, která jakožto provozovatelka jediného místního teplovodu má výsadní postavení. Rodinné domy ohřívají vodu spíše zemním plynem, případně elektřinou nebo pevnými palivy, a nejsou závislé na jediném dodavateli.

V posledních letech ale všechny komodity zdražily. Kilowatthodina (kWh) tepelné energie stojí kolem 1,44 Kč (uhlí), 1,84 Kč (dřevo), 2,08 Kč (pelety), 2,91 (zemní plyn), 3,41 Kč (teplárna), anebo 6,17 Kč (elektřina z venkovního elektrického vedení, v distribuční sazbě D57d).

Cena teplé vody v roce 2024 – výpočet

Přejděme ke konkrétnímu příkladu, do kterého dosadíme průměrné hodnoty. Jaká bude cena teplé vody, pokud plný stolitrový bojler ohřejeme zemním plynem z 10 na 60 °C?

  • Nejdříve spočítáme vodné a stočné: 100 litrů x 11 haléřů = 11 Kč.
  • Následně zjistíme, kolik bylo spotřebováno tepelné energie: 100 litrů x 50 °C x 4,18 kJ = 20 900 kJ = 5 805,56 Wh = 5,81 kWh. Nyní odvodíme cenu tepelné energie: 5,81 kWh x 2,91 Kč/kWh = 16,91 Kč.
  • Nakonec sečteme vodné, stočné a cenu tepelné energie, abychom dostali výsledek: 11 Kč + 16,91 Kč = 27,91 Kč.
Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *