Český plyn: Jsou výhodnější Moravské naftové doly, nebo Lama energy?

Moravské naftové doly nově nabízejí český zemní plyn také domácnostem, nejsou však samy.


19. 2. 2014

Autor

„MND, největší těžební společnost ropy a zemního plynu v České republice, vstoupila na trh pro domácnosti. Klientům nabízí svůj vlastní plyn. Jednoduše, výhodně, bez závazků,“ slibují Moravské naftové doly. Dosud oslovovaly pouze velkoodběratele. Na maloodběratelském trhu míří hnedka vysoko: „Do třech let chceme získat přes 200 tisíc odběrných míst.“  Pokud Moravské naftové doly svůj plán splní, počtem odběratelů budou pravděpodobně pátým největším prodejcem plynu. Ovšem přechodů mezi dodavateli loni ubylo, a „vlastní český plyn“ není jedinečnou nabídkou.

Kolik vytěží ročně zemního plynu?
MND: 100 milionů m3
Lama: 43 milionů m3
Majoritní vlastníci
MND: Karel Komárek
Lama: Petr Lamich
Zahraniční aktivity
MND: Gruzie
Lama: Kanada
Zdroj: weby dodavatelů, justice.cz

Lama energy také využívá jihomoravská ložiska, ačkoli její těžba je oproti konkurentovi zhruba poloviční. Český plyn dohromady pokryje necelá 2 % celkové tuzemské spotřeby, rezervy pro případné zájemce však evidentně ještě zůstávají. Porovnejme, jestli domácnostem předkládají výhodnější nabídku Moravské naftové doly!

Moravské naftové doly jsou spíš dražší

Namátkové příklady ukazují, že cenové rozdíly mezi vybranými konkurenty jsou minimální. Spočítali jsme, kolik stojí český plyn pro vytápění pražského rodinného domu, pro vytápění ostravského bytu a pro ohřev vody v jihočeské domácnosti. Moravské naftové doly jsou většinou nepatrně dražší. Pokud chcete především ušetřit, levnější alternativy najdete v nezávislé kalkulačce plynu, určitě však věnujte pozornost ještě smluvním podmínkám.

Moravské naftové doly prodávají český „plyn z první ruky“. Podobný slogan může použít Vemex Energie. Patří totiž pod ruského giganta Gazprom, který pokrývá 90 % tuzemské spotřeby.

KOLIK STOJÍ český plyn
MND Lama Rozdíl
Praha, 30 MWh/rok 38 587 Kč 38 565 Kč 22 Kč (MND dražší)
Většina ČR, 15 MWh/rok 21 744 Kč 22 812 Kč 1 068 Kč (MND levnější)
Jižní Čechy, 6 MWh/rok 10 568 Kč 10 270 Kč 298 Kč (MND dražší)

Srovnali jsme ceníky Plyn (Moravské naftové doly) účinný od 1. 2. 2014 a Standard účinný od 1. 1. 2014. „Většina ČR“ znamená distribuční území RWE GasNet kromě jižní Moravy (bývalé JMP Net, pro kterou MND vydaly speciální ceník).

Smluvní podmínky pro „český plyn“

Plyn z různých zdrojů bývá hromadně skladován v podzemních zásobnících. Potom proudí jednotnou potrubní sítí. Proto pochopitelně nelze garantovat, že dostanete „čistě“ český plyn.
Oba nabízejí smlouvu na dobu neurčitou, jež zahrnuje pohodlnou 3měsíční výpovědní lhůtu, což je sympatické. Stejně jako konkurent, Moravské naftové doly však požadují práva, která mohou český plyn prodražit. Podle obchodních podmínek vám smějí průběžně zdražovat zálohy a nevrátit přeplatek 500 Kč. Kvůli absenci kamenných poboček raději zapomeňte, že formality vyřídíte osobně. A co osobní internetový účet, který umožní vyřešit všechno on-line? Bohužel, ani se zákaznickým portálem ať nepočítají odběratelé, kteří se rozhodnou pro český plyn.

 Moravské naftové doly a Lama energy: PODMÍNKY a SERVIS
 MND  Lama
Smlouva na dobu určitou, nebo neurčitou? neurčitou obě možnosti
Může vám průběžně zvyšovat zálohy? ano ano
Může převést přeplatky do dalšího období? ano, do 500 Kč ano
Provozuje zákaznická centra? ne ne
Provozuje bezplatnou telefonickou linku? ano ne
Provozuje zákaznický portál? ne ne

Srovnali jsme všeobecné obchodní podmínky, účinné od 1. 1. 2014 (Moravské naftové doly) a 1. 8. 2012. Seznam zákaznických center i zákaznických portálů jsme na webech dodavatelů hledali marně.

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *