ČEZ Garant, E.ON Prémie, PRE Garant: Fixovat elektřinu od roku 2015?

Mezi analytiky sílí názor, že elektrická energie zase zdraží nejdříve až v roce 2018.


12. 12. 2014

Autor

Tradiční dodavatelé poskytují komplexní zákaznický servis, mají poměrně dobré smluvní podmínky a když občas krachuje některý jejich menší konkurent, právě oni zachraňují odběratele před výpadkem proudu. Nyní však věnujme pozornost pouze poplatkům za samotnou energii. Nové ceníky elektřiny potvrzují, že trojice gigantů zatěžuje spotřebitelskou peněženku více, než malí a levní dodavatelé. ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika tedy zkoušejí zaujmout speciálními nabídkami. Dlouhodobě zmrazí cenu zákazníkům, kteří podepíšou smlouvu na dobu určitou. Co přesně takováhle garance znamená? Elektřina několik let nezdraží, ale nemusí ani zlevnit, a zákazník nemůže smlouvu předčasně vypovědět.

Fixace ceny chrání zákazníka před budoucím zdražováním. Ale v letech 2014 a 2015 elektrická energie domácnostem zlevňuje a převládá názor, že cenové klesání zažijeme ještě v letech 2016 a 2017.

Fixované tarify dominantních dodavatelů obvykle doprovází reklamní kampaň. ČEZ aktuálně prodává Garant, E.ON pojmenoval svoji specialitu Prémie a Pražská energetika nabízí Komfort+Garant 2015. Jak ukazuje následující příklad typické tuzemské domácnosti, levnější jsou například dodavatelé Amper Market, Europe Easy Energy a Fonergy, kteří nechávají zákazníkovi svobodu kdykoli rychle vypovědět smlouvu.

SROVNÁNÍ CEN ELEKTŘINY:
fixace tradičních dodavatelů a „svobodné“ tarify alternativních dodavatelů
Dodavatel Produkt Kč/kWh
Amper Market Home 1,189
Europe Easy Energy Easy 1,191
Fonergy Standard 1,236
ČEZ Prodej Garant 1,38
E.ON Energie Prémie 1,408
Pražská energetika Komfort+Garant 2015 1,692

Pozn.: Srovnáváme roční cenu za dodávku elektřiny (poplatky za odebranou energii a odběrné místo, odváděné pouze obchodníkovi) na distribučním území ČEZ Distribuce, v distribuční sazbě D02d, se spotřebou 2 500 kWh. Nezapočítáváme státem regulované poplatky ani daně, které dodavatelé nemohou ovlivnit. Účinnost cen: od 1. 10. 2014 ČEZ Garant (fixace do konce roku 2016), od 1. 12. 2014 E.ON Prémie (fixace až 24 měsíců), od 1. 1. 2015 Komfort+Garant 2015 Pražské energetiky (fixace 2 roky) a taky produkty zbylých 3 dodavatelů (Fonergy garantuje nezdražování do konce roku 2015 při smlouvě na dobu neurčitou).

Garant, Prémie a Komfort+Garant 2015 ve světle dalšího vývoje

Co musí nastat, aby fixované tarify tradičních dodavatelů nakonec vyšly levněji, než elektřina společností Amper Market, Europe Easy Energy nebo Fonergy? Museli bychom zažít významné zdražování, kterému by unikli právě jenom odběratelé „zmražených“ tarifů, například Garantu nebo Prémie. Jenomže představitelé české elektrárenské jedničky přiznávají, že takový vývoj není pravděpodobný.

„Z našich předprodejů elektřiny pro příští roky je vidět, že průměrná cena elektřiny klesá až do roku 2017,“ uvedl finanční ředitel společnosti ČEZ Martin Novák, pro ekonomický deník Roklen24.cz. Jeho slova vlastně znamenají, že fixace jakožto ochrana před zdražováním nyní pozbývá významu. Zlevňování proudu v letech 2014 a 2015 bude pravděpodobně pokračovat rovněž roky 2016 a 2017! „Myslím, že se cena elektřiny do roku 2020 nebude významně měnit, že bude zhruba na stejné úrovni jako dneska,“ šel ve svojí prognóze ještě dál generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš, na Fóru Hospodářských novin.

Menší dodavatelé zlevňují až o 6 %, a ponechávají zákazníkovi svobodu

Jinde jsou ve výhledu opatrnější, ale pozitivní trend potvrzují novými ceníky. „Netroufám si odhadovat, jaký vývoj bude mít průměrná cena silové elektřiny pro koncové spotřebitele v roce 2016 a 2017 obecně. Za nás mohu říci, že pokud se nám podaří i nadále snižovat pořizovací cenu komodit, vždy promítneme významnou část úspory zákazníkům do ceny dodávky. Pro rok 2015 snižujeme cenu elektřiny v průměru o 6,5%,“ uvedl Bronislav Horák, jednatel společnosti Fonergy. Popisuje vývoj svých tarifů, uzavíraných smlouvou na dobu neurčitou, kterou lze zrušit 3měsíční výpovědní lhůtou.

„Ceny pro koncové spotřebitele se budou odvíjet od cen velkoobchodních. Určující je tedy cena na burze v Lipsku, kde jsou kótovány futures (kontrakty na dodávku určitého množství komodity v určitý čas za sjednanou cenu, pozn. red.) na elektřinu až do roku 2020. V tuto chvíli dle cen těchto futures lze předpokládat mírný cenový pokles do roku 2017 a následně mírný cenový růst od roku 2018,“ napsala nám společnost Amper Market, která zlevňuje asi o 5 %. „Tento předpoklad se ale také vyvíjí, např. nedávno při cenovém poklesu se tento bod zvratu z let 2017/2018 posunul až na 2018/2019. Aktuální tržní nálada však potvrzuje spíše cenový obrat již za rokem 2017 s tím, že ani do roku 2017 již cena nebude klesat výrazně,“ uzavírá Jan Maňas ze společnosti Amper Market.

Štítky: , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *