COOP Energy může svým názvem a logem klamat

Ač využívá symboly kooperativního podnikání, prodejce elektřiny a plynu COOP Energy je běžnou obchodní společností.


12. 3. 2014

Autor

Když vybíráte, od koho budete kupovat energie, rozhodujete nejenom o svých penězích. Pokud preferujete obnovitelné zdroje, můžete odebírat zelenou elektřinu. Patrioti mají zase k dispozici moravský plyn. Jenom fanouškům družstevnictví stále chybí kýžená alternativa. Mezi tuzemskými dodavateli jasně dominují obchodní společnosti – akciové a s ručením omezeným. Zdánlivou výjimku představuje ČEZ, jehož majoritním akcionářem je stát, a nováček COOP Energy.

Skutečné družstevní podnikání má transparentní pravidla. COOP Energy je nesplňuje, navzdory svojí kooperativní značce.

Čtyři zakulacená písmena jsou oficiálním symbolem Mezinárodní družstevní asociace. COOP je zkratkou pro „cooperative“ – kooperativní podnikání, které ve svobodném světě už od 19. století stojí na jasných principech otevřenosti, nezávislosti a demokracie. Příkladem budiž anglický dodavatel elektřiny a plynu Cooperative Energy: Jeho odběratelé jsou zároveň jeho majiteli. Mezi další principy patří, že každý člen družstva má při rozhodování rovnoprávný hlas.

cenový srovnávač plynu

Naproti tomu česká COOP Energy je akciovou společností, jejímž většinovým majitelem je firma Ideas Area CZ, a.s., Zdeňka Linharta. Proč tedy používá kooperativní značku? „Družstvům dodáváme elektřinu a plyn za zvýhodněnou cenu,“ řekl nám ředitel COOP Energy Zdeněk Linhart. Menšinovým, 30procentním akcionářem je Svaz českých a moravských spotřebních družstev, který provozuje známou síť maloobchodních prodejen COOP. Dalším partnerem původně byl EP Energy Trading, jenž nyní oslovuje domácnosti samostatně.

Vyplatí se COOP Energy?

Pro nejlevnější dodavatele je typické, že mají jednoduchou nabídku.
COOP Energy vloni vydala zvláštní ceníky pro různé okruhy zákazníků: zvýhodněný pro členy Svazu českých a moravských spotřebních družstev, dražší pro zaměstnance těchto kooperativ, a nejdražší pro ostatní zájemce. Letos zkouší zaujmout sjednoceným ceníkem Výzva2014. V každém případě existují lepší alternativy.

cenový srovnávač elektřiny

Například Fonergy prodává levnější elektřinu i plyn, navíc provozuje zákaznický portál a umožňuje uzavřít smlouvu na dobu neurčitou prostřednictvím nezávislých srovnávačů. Také zelená, z obnovitelných zdrojů vyrobená elektřina dodavatele Nano Energies Trade je lacinější. Atraktivnější cenu má rovněž pobočka Pražské energetiky, zvaná Yello Energy. Kompletní tržní nabídku najdete v kalkulačkách.

SROVNÁNÍ CEN ELEKTŘINY: COOP Energy a vybraná konkurence
Distribuční region ČEZ, roční spotřeba 2 500 kWh, velikost jističe 3×25 A
Dodavatel a ceník Účet za rok 2014
Fonergy: Standard 11 941 Kč
Nano Energies Trade: Standard 12 037 Kč
Yello Energy: Standard 12 068 Kč
COOP Energy: Výzva2014 12 098 Kč

Pozn.: Ceny jsou aktuální a včetně DPH.

Štítky: , , , , , ,

Komentáře

One thought on “COOP Energy může svým názvem a logem klamat

  1. Marie napsal:

    . Jinak pro takovou „úsporu“ dodavatele měnit nebudu! Coop Energy je nestabilní společnost, prodavaj to telefonem a to je hloupé, ty děcka vědí prdlajs. A lžou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *