Jaká rizika hrozí při e-aukcích elektřiny a plynu?

Energetický regulační úřad zveřejnil Manuál: Doporučení k elektronickým aukcím energie. Přinášíme kompletní znění.


30. 1. 2014

Autor

ERÚ: Doporučení k elektronickým aukcím energie

1) Zájemce o elektronickou aukci energie (zájemce) si musí uvědomit, že podpisem smlouvy s pořadatelem e-aukce se vystavuje riziku, protože se zavazuje k budoucímu podpisu smlouvy s dodavatelem, který mu není předem znám. Zájemce tak předem nezná oslovené dodavatele, ani jejich kompletní nabídku.

Kvalita dodavatele je takřka vždy posuzována jen dle nejnižší ceny. Spolehlivost dodavatele, jednání jeho zástupců, dostatečné personální a technické zázemí potřebné k zajištění všech činností ani další služby nejsou předmětem kritérií pro výhru e-aukce.

Komentář portálu CenyEnergie.cz: Češi a Moravané si začínají uvědomovat, že záleží nejenom na ceně.
Pořadateli e-aukcí nejsou města, ani obce, takže v případě potíží u nich zájemce pomoc nenajde. To však platí i v případě pořadatelských společností, ty také neposkytují servis týkající se vítězného dodavatele. Dokonce deklarují, že nejsou zodpovědné za kvalitu servisu a úspěšnou změnu dodavatele, tedy že tato povinnost zůstává na vítězném dodavateli.

Problém: Zájemce si nemůže ověřit, zda se dodavatelé přihlásili k dodržování Etického kodexu obchodníka, ani si nemůže ověřit reference stávajících odběratelů. Zájemce tak předem nezná ani ceníky, ani všeobecné obchodní podmínky (VOP), natož znění samotné smlouvy.

2) Sankce stanovené ve smlouvě (příp. ve VOP) pořadatelů i dodavatelů jsou většinově jednostranně určeny jen pro zájemce (budoucí odběratele) a zahrnují nejrůznější absurdní položky, často na hraně morálky.

Před aukcí se zavazujete, že budete odebírat energii od vítězného dodavatele, ačkoli ještě neznáte jeho obchodní podmínky!
Doporučení: Zájemce by měl prostudovat smlouvu, ceník, ceník (sazebník) služeb a VOP, což před zahájením e-aukce není možné, protože zájemce soutěžící dodavatele ani dané dokumenty nezná. Bez jejich znalosti by se však do e-aukce hlásit neměl, protože smlouva s pořadatelem e-aukce ho k budoucímu podpisu zavazuje. Nízká cena za energii nezaručuje, že bude nabídka výhodná celkově. Další poplatky a sankce ve výsledku cenovou výhodnost nabídky snižují.

3) Snížení ceny již není tak zásadní, jako tomu bylo u prvních e-aukcí. Ceny energií totiž klesají obecně.

ERÚ: Pokud chce odběratel skutečně ušetřit, ať si nového dodavatele vybere prostřednictvím internetové kalkulačky elektřiny nebo kalkulačky plynu.
Zavádějící je pak meziroční srovnání ceníků v rámci e-aukcí, protože například ceny za rok 2012 jsou všeobecně vyšší než v roce 2013 – k „úspoře“ by tak došlo i bez změny dodavatele. Dodavatel má navíc vliv jen na neregulovanou část ceny energie (elektřina asi 45 %, plyn přibližně 75 % z celkové ceny), často je však uváděn výpočet úspory z celkové ceny energie, protože vyznívá procentuálně lépe.

Větší úsporu pravděpodobně zaznamená zájemce, který se chystá na první změnu dodavatele. Obecně však lze dohledat i nižší nabídky než ty, které vyšly z e-aukcí.

Fixace ceny na dobu určitou se díky stálému zlevňování energie a snižování cen u konkurence může stát v budoucnu nevýhodnou.

Doporučení: Pokud chce zájemce/odběratel skutečně ušetřit přechodem k jinému dodavateli, vyplatí se mu vlastní srovnání dodavatelů a výběr nového například pomocí kalkulátoru srovnání dodavatelů na internetu. Výhodou tohoto způsobu, na rozdíl od e-aukce, je možnost srovnání VOP a mnohdy i referencí před finálním výběrem dodavatele. Rovněž je možné ověřit si, zda se daný dodavatel přihlásil k Etickému kodexu obchodníka. Také se vyplatí vyzkoušet kvalitu poskytovaného servisu – např. kontaktovat infolinku, zaslat e-mail s obecným dotazem a sledovat kvalitu a rychlost odpovědi.

4) Obecné doporučení: Před podpisem smlouvy s jiným dodavatelem je třeba zkontrolovat si smlouvu stávající. Pokud by ze stávající smlouvy vyplýval závazek na dobu určitou, je více než pravděpodobné, že by dosavadní dodavatel vyžadoval úhradu sankce za předčasné ukončení smlouvy (bývá definováno ve VOP). Přechod k novému dodavateli by tak svou výhodnost pravděpodobně pozbyl.

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *