Faktura za plyn od Bohemia Energy vzbuzuje rozpaky

Vyúčtování je nesprávně strukturované, a navíc spočítané podle ceníku, který nese jiné jméno.


27. 3. 2014

Autor

Pražský podnikatel Pavel P. nám poslal fakturu za zemní plyn, protože nevěřil výsledné ceně. Vyúčtování je vystavené za „produkt Praha – Basic“. Prozkoumali jsme internetové stránky dodavatele Bohemia Energy entity, ale žádný aktuální ceník jménem „Basic“ jsme nenalezli.

„Produkt Basic se u zemního plynu jmenuje Základní produktová řada,“ vysvětlila nám Alžběta Šťastná, tisková mluvčí sesterských firem Bohemia Energy entity a Comfort Energy. Proč nejsou faktura a související ceník pojmenovány stejně, aby zákazník potřebné dokumenty pohodlně našel? Napadlo by vás, že produkt „Basic“ je spočítán podle ceníku „Základní produktová řada“?

   

Klíčové části faktury najdete zvětšené a okomentované v článku níže.

Svoje vyúčtování eventuálně pošlete naší poradkyni na adresu infolinka@cenyenergie.cz

Bohemia Energy navíc zařadila daň z plynu mezi poplatky, které sama stanovuje. Ačkoli pro daně je samozřejmě typické, že jsou určovány státem, a patří tedy mezi regulované položky. „Děkujeme za upozornění. Předám kolegům z obchodního oddělení,“ reagovala tisková mluvčí.

výhodného dodavatele vám najde kalkulačka plynu

 

Na 1. stránce, 2. stránce i 3. stránce matoucí faktury jsme vymazali identifikační údaje pana Pavla P. Jeho otázku i naši odpověď však zveřejňujeme kompletní, protože může být užitečná také pro vás.

Otázka: Souhlasí faktura za plyn od Bohemia Energy?

Dovoluji si Vás požádat o objasnění všech položek na vyúčtování plynu firmou Bohemia Energy. Můj „selský rozum“ totiž říká, že je něco v nepořádku.

Za období 13. 11. 2013 – 16. 1. 2014, tj. 65 dnů, je účtováno 18 584,- Kč. Přitom tato částka dříve bohatě stačila na platbu za 3 měsíce (navíc vzhledem k počasí letos mnohem méně topíme). Mohli byste posoudit mé vyúčtování, popřípadě mi vysvětlit pojmy „Distribuce, Pevná cena za odebraný zemní plyn“ a „Plyn, Cena za odebraný zemní plyn“? Podle mě jsou výrazy zaměnitelné.

Mnohokrát děkuji a přeji příjemný den. Pavel P.

Odpověď: Vyúčtování od Bohemia Energy krok za krokem

Především si vyjasněme, jaké položky obsahuje vyúčtování za zemní plyn a kde vlastně skončí vaše peníze.

Za samotnou energii platíte prodejci neboli dodavateli, kterého si můžete vybrat. Tato část vyúčtování vzniká tržně, není tedy nijak regulovaná státem a bývá nadepsána například „Obchodní cena za dodávku plynu“:

Dodavatel ovšem vyúčtuje nejenom množství samotné energie („Plyn, cena za odebraný zemní plyn“), ale taky paušální měsíční poplatek za odběrné místo („Plyn, stálý měsíční plat“). I když nespotřebujete ani jedinou kilowatthodinu plynu, musíte zkrátka dodavateli uhradit jeho paušální náklady, které má například kvůli administrativě. Jste podnikatel, a proto musíte na rozdíl od domácností odvést taky „Daň z plynu“, která má ovšem správně být až v následující části vyúčtování.

Dostáváme se totiž k poplatkům, které jsou regulovány státem, především Energetickým regulačním úřadem a bývají nadepsány například „Regulované platby“:

Za přepravu zemního plynu a správu plynovodní sítě platíme regionálnímu distributorovi, kterým je na většině území RWE, v Praze Pražská plynárenská a v jižních Čechách E.ON. Distributor opět dostane peníze nejenom za množství přepravené energie („Distribuce, Pevná cena za odebraný zemní plyn“), ale rovněž paušální měsíční poplatek („Distribuce, stálý měsíční plat za kapacitu“). Navíc financujete Operátora trhu s elektřinou („Cena za činnost zúčtování OTE“), což je státem vlastněná akciová společnost, která organizuje krátkodobé transakce mezi dodavateli. Nakonec musíte připočíst DPH, která je pro zemní plyn uplatňována ve vyšší sazbě 21 %.

V závislosti na spotřebě, asi 2/3 až 4/5 celkového vyúčtování platíte vybranému prodejci samotného zemního plynu. Většinu celkové ceny tedy můžete ovlivnit, menšinu vyměřují státní instituce. Zaslal jste vyúčtování za tarif plynu „Basic“ od dodavatele Bohemia Energy entity, na jehož webu ovšem příslušný ceník pro kontrolu nenajdeme. Tisková mluvčí nám vysvětlila, že se musíme podívat na „Základní produktovou řadu“. Skutečně, tento ceník s vyúčtováním souhlasí. Vaše odběrné místo je zařazeno do pásma spotřeby „nad 50 000 do 55 000 kWh„, což by šlo rozporovat, pokud jste v celém předešlém roce odebral jiné množství plynu. Samotná faktura je rozdělena do dvou období, protože na přelomu roku začala platit nová cena.

S pozdravem, CenyEnergie.cz

Štítky: , , , ,

Komentáře

4 thoughts on “Faktura za plyn od Bohemia Energy vzbuzuje rozpaky

 1. Hynek napsal:

  Tak nevim, ptá se, jestli neplati 3x vic nez driv. V odpovedi nic nevidim. Jsem tu sam, kdo v odpovedi vidi jen reklamu?

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Hynku, díky za podnět. Pan Pavel se neptal, zda platí třikrát víc, nýbrž jestli je faktura v pořádku. Číslovka 3 v jeho otázce zmíněna je, ovšem v tomto kontextu: Co mi dřív stačilo na 3 měsíce, musím nyní zaplatit za 65 dnů. V odpovědi stojí, že vyúčtování je spočítáno správně, jenomže podle ceníku Základní produktová řada.

 2. valesek napsal:

  Jaktože je cena za distribuci plynu, tak nízká? Přece u elektřiny je to kolo 2500kč na MWh a plynu to podle toho výpisu vypadá na 150kč. Vždyť oprava trubky plynu přece musí být dražší než oprava elektrického kabelu. Nechtělo by to minimálně vyrovnat? Mi by se líbil ten střed aspoň.

  • Honza napsal:

   Regulovaná cena elektřiny není pouze platba distributorovi. Je nutno připočíst příspěvek na obnovitelné zdroje a stálý plat za velikost jističe. Dále je plynu spotřebováno ve formě MWh daleko větší množství než v elektřině. Tudíž by byl Vámi navrhovaný střed likvidační pro většinu odběratelů. Plyn a elektřina zkrátka nejsou to samé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *