X Energie propůjčila své jméno i lhářům. Kdo prodává její elektřinu a plyn?

X Energie: Jméno dodavatele spojuje několik spokojených prodejců a nespokojených spotřebitelů.


21. 2. 2015

Autor

„U mých dveří zazvonil muž, který se představil jako agent společnosti X Energie. Tvrdil, že z podnětu vlády a Energetického regulačního úřadu se sjednocuje dodavatel energií. Pražská energetická a Pražská plynárenská, které mně doposud prodávaly elektřinu a zemní plyn, prý všechno vědí. Ať tedy podepíšu smlouvu,“ cituje deník Právo svého čtenáře.

Každý odběratel elektřiny a zemního plynu samozřejmě může kupovat obě energie od téhož dodavatele. Ale nic takového nenařídily ani nedoporučily státní orgány. Podobně můžeme vyloučit smyšlenku, že dominantní dodavatelé vědomě a rádi přenechávají svoje zákazníky konkurenci.

SOUVISLOSTI

Jednatel X Energie radil taky „Bohemce“ – více

Bohemia Energy najímala podomní prodejce d2d – více

Comfort Energy je „sestrou“ předchozího dodavatele – více

Centropol Energy najímala prodejce Ranger CR – více

Stejně formulovanou lež vloni, v pozici spotřebitele vyslechl redaktor týdeníku Ekonom. „Obchodní zástupkyně firmy X Energie předstírala, že podpisem smlouvy vlastně vůbec nezměním dodavatele. Společnosti Pražská energetika a Pražská plynárenská se údajně domluvily, že sjednotí vyúčtování elektřiny a zemního plynu. Ona přitom zastupuje kancelář, jež agendu zpracuje,“ popisuje redaktor.

Podomní prodejci většinou nejsou zaměstnaní přímo energetickou společností, ale externím partnerem. Ekonom konstatuje, že podobné firmy mají „dobře utajená jména“. Ale stačí zapátrat v internetové síti a nějaká jména najdeme.

KHF Global, Senergies, edc 79

Názvy některých firem znějí skoro jako přezdívky hip-hopových hvězd. „Máte produkt nebo službu, kterou chcete prodat? V tom případě jste poslední krok od splnění Vašich požadavků…,“ představuje se KHF global s.r.o. Kdo už udělal poslední krok za splněním svých požadavků? Mezi referencemi vidíme logo společnosti X Energie s.r.o.!

„Self-realization, education ´n´ efficiency,“ nabízí zájemcům o práci – budoucím obchodním zástupcům a obchodním poradcům firma Senergies Czech Republic, spol. s r. o. Kromě „seberealizace, vzdělání a efektivity“, v inzerátech zmiňuje společnosti X Energie a ČM Energetika.

Svého partnera neskrývá ani edc 79 s.r.o., aktivní na sociální síti Facebook.com. „Kolega vyhrál celorepublikovou soutěž a od X Energie dostal nový telefon. Gratulujeme a děkujeme,“ píšou obchodníci.

Kvůli ochraně osobních údajů jsou patřičná místa vybílena a obtažena černým rámečkem.
„Jsme schopni se rychle přizpůsobit a plnit požadavky našich partnerů na potřebných místech a v potřebném rozsahu. V případě potřeby můžeme využít širokou síť našich externích spolupracovníků,“ píše edc 79. Svoje příspěvky zpřístupňuje veřejnosti představitel zlínské a brněnské pobočky, který se na sociální síti chlubí „týdenní zálohou 200 000 Kč“. Parafrázuje film Vlk z Wall Streetu, jehož hlavní postava sice hodně vydělala, ale potom byla odsouzená k trestu odnětí svobody za podvody. „Říkají mi vlk z Kvítkové,“ zmiňuje zástupce edc 79 zlínskou ulici.

 X Energie: Stížnosti jsou výjimečné

Dodavatel tvrdí, že poskytuje svým obchodním zástupcům patřičná školení, aby předešel problémům. Ubezpečuje, že případy zveřejněné Právem a Ekonomem byly selháním jednotlivých prodejců, se kterými následně rozvázal spolupráci. Přitom obsluhuje přes 80 tisíc odběrných míst elektřiny a zemního plynu. Energetický regulační úřad eviduje od zákazníků společnosti X Energie asi 600 stížností ročně, což znamená, že svoji nespokojenost důsledně sděluje oficiálním místům 0,7 % klientely ročně.

„V případě pochybnosti ohledně jednání obchodního zástupce má zákazník právo bez jakékoliv sankce od smlouvy odstoupit a zůstává u původního dodavatele. Z takového klienta potom nemáme jakýkoliv profit. Položme si tedy otázku, stojí naše společnost o nekorektně zasmluvněné zákazníky? Dovolím si odpovědět – ne,“ říká Petr Podzimek, tiskový mluvčí společnosti X Energie.

Dodavatel prý pokaždé, ještě před zahájením dodávky ověřuje, zda klient souhlasí se změnou. „Působením alternativních dodavatelů, kteří podomní prodejce ze všech energetických společností využívají nejvíce, došlo k výraznému snížení cen energií pro spotřebitele. V důsledku šetří i odběratelé, kteří dodavatele nezměnili,“ říká Podzimek.

Štítky: , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *