Lumen Energy patří už kompletně do skupiny E.ON

E.ON koupil zbývající podíl ve společnosti Lumen Energy, která dodává energie bezmála 4 tisícům odběratelů.


9. 6. 2014

Autor

Pro spotřebitele nenastává žádná změna, ceníky i smlouvy platí samozřejmě dál. Přesouvání majetkových podílů je však pozoruhodné, pokud nás zajímají dlouhodobější trendy v energetice. Krátce poté, co skupina E.ON prodala svůj podíl v Pražské plynárenské, koupila zbylou část v akciové společnosti Lumen Energy. Důvody můžeme vyčíst mezi řádky.

Trh s elektřinou a plynem je nasycený, nejenom bývalý majitel Lumen Energy přehodnocuje cíle.
„Společnost E.ON Energie a.s., která doposud vlastnila akcie představující 40 % účasti na základním kapitálu společnosti Lumen Energy a.s., získala zbývajících 60 % od dosavadních akcionářů, kterými byly společnosti LUMEN Holding a.s. a Barlog Capital a.s.,“ stojí v tiskové zprávě. E.ON si tak může přičíst dalších 2 425 odběrných míst elektřiny a 1 280 odběrných míst zemního plynu.

„Prodej akcií společnosti Lumen Energy a.s. byl naším dlouhodobým záměrem. Náš odchod ze segmentu energetiky nám umožní soustředit se na aktuální cíl skupiny LUMEN, kterým jsou úsporné technologie a lokální alternativní zdroje energie,“ uvedl Stanislav Gorčica, předseda představenstva LUMEN INTERNATIONAL a.s.

Místo Lumen Energy úsporné technologie a alternativní zdroje

Pro leckoho začíná být energetický trh přetlakovaný. Konkurentů jsou desítky a potenciálním klientům lze nabídnout stále méně. Například změnou dodavatele elektřiny může letos většina domácností ušetřit maximálně stokoruny ročně. Malí obchodníci proto rostou pomalu a pracně, anebo ztrácejí.

Rychlé peníze jsou rozebrané a podvádět se nevyplácí. Uspět lze pouze trpělivými a perfektními službami.
Optim Trade od letošního ledna nebyl schopen dodávat elektřinu. Část osiřelých odběratelů přetáhla X Energie a zbylé převzal dodavatel poslední instance. ST Energy ztratila odběratele zemního plynu na většině území a čelí exekuci. Zákazníci ubývají také společnostem Bohemia Energy entity a Right Power Energy. Moravské naftové doly (MND) v lednu oznámily, že chtějí „do třech let získat přes 200 tisíc odběrných míst“, ale dosavadním tempem nepřerostou ani Lumen Energy.

Karty jsou prostě rozdané, rychlé peníze po uvolnění trhu shrábli vyslanci podomních prodejců a budoucí úspěchy lze stavět jenom pomalu, na perfektní zákaznické péči. V reálném kontextu zní vlastně docela logicky, že bývalý majitel Lumen Energy soustředí svoje síly raději na úsporné technologie.

Velcí hráči investují odpovídající kapitál, aby upevnili svoje pozice. Rozšiřují nabídky speciálních tarifů a není výjimkou, když zakládají nebo kupují dceřiné společnosti. Pražská energetika prodává energie také pod značkou Yello Energy. Pragoplyn patří do skupiny Pražské plynárenské. Vlastnicky propojené jsou rovněž Bohemia Energy entity a Comfort Energy. E.ON od nynějška vystupuje zároveň pod jménem Lumen Energy.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *