Odstávka či výpadek elektřiny: plánované časy a havárie

Jakmile přestanou fungovat žárovky a nabíječky, zkontrolujte jističe. Případně se zeptejte sousedů, jestli mají stejný problém. Plošná odstávka bývá předem oznamovaná, nicméně výpadek elektřiny někdy překvapí také samotné energetiky. Poradíme vám, kam můžete zavolat.


1. 8. 2022

Autor

Moderní člověk okamžité zjistí, že byly přerušeny dodávky elektrické energie. Marně mačká nástěnné spínače a kontroluje zapojené kabely – zářivky nesvítí, nabíječky nenabíjejí, v ledničce stoupá teplota. V nezvyklém tichu můžete zapálit svíčku a meditovat, obejmout partnera, nebo povyprávět dětem novou pohádku. Nejdříve však zapátrejte, co způsobilo „výpadek elektřiny“, bez které nezapnete ani automatickou pračku a postupně roztaje celý mrazák.

Takhle může vypadat rozvaděč. Páčky jednotlivých jističů jsou obráceny nahoru. Všechno funguje.

Jsou-li domovní obvody přetíženy, příslušný jistič „spadne“ a přeruší elektřinu. V takovém případě odpojte své zbytné spotřebiče a potom v rozvaděči zvedněte spadené páčky.

Jindy musíte počkat, než místní distributor dokončí údržbářské práce na venkovním elektrickém vedení.

rozvaděč, elektroměr, hlavní jistič, jističe

Zkontrolujte svoje jističe

Elektřina mohla vypadnout poté, co hrozil zkrat nebo byl překročen maximální povolený okamžitý příkon (momentální odběr, nárazová spotřeba). Takže odpojte ze zásuvek postradatelné přístroje (varnou konvici, sporák, myčku apod.).

Potom otevřete elektroměrovou skříň (rozvaděč), která bývá zabudovaná poblíž domovních dveří nebo na společné chodbě bytového domu. Obsahuje elektroměr a jističe, napojené na dílčí elektrické okruhy. Například v udržovaných panelácích bývá všechno přehledně popsáno, abyste nemačkali spínače, vedoucí do cizího bytu.

Páčky všech jističů obvykle míří vzhůru, jinak blokují elektrický proud. Zkontrolujte tedy, jestli jsou odjištěné, případně tyto bezpečnostní klapky stáhněte dolů a potom zvedněte.

Hořící svíčky v potemnělých oknech okolních bytů a domů pravděpodobně znamenají, že jsou bez proudu také sousedé, neboť bylo přerušeno venkovní elektrické vedení.

Máte-li přístup na internet, navštivte web místní distribuční společnosti a zkontrolujte, zda tady a teď není plánovaná odstávka. Nebo distributorovi zatelefonujte. Eventuálně prostě počkejte, než jeho pracovníci zprovozní infrastrukturu.

Hořící svíčka v okně, odstávka a výpadek elektřiny

Odstávka a výpadek elektřiny

Pokud máte odblokované jističe, ale stále nelze rozsvítit, pátrejte dál. Klidně zaklepejte na sousedy, abyste se zeptali, jestli nemají stejný problém. Kladná odpověď by znamenala, že pravděpodobně nefunguje širší rozvodná síť, za kterou zodpovídá místní distribuční společnost.

Některé sousední domy jsou však napojené na odlišné lokální sítě (například na křižovatkách) a zatímco jednomu elektřina funguje, druhý může být odpojen. Důvodem bývají standardní údržbářské práce, ale někdy také nečekané havárie – kvůli vichřici, silné námraze, spadaným stromům nebo sloupům apod. Pokud máte pochybnosti, kontaktujte přímo svého distributora, který předem oznamuje plánované odstávky, ale pochopitelně nedokáže předvídat každý neočekávaný výpadek elektřiny:

  • na většině tuzemského území ČEZ Distribuce a.s., tel. 800 850 860, plánované práce
  • na jihu (v krajích Jihočeském, Vysočina bez Havlíčkobrodska, Jihomoravském, Zlínském bez Vsetínska, a ještě na Prostějovsku) EG.D a.s., tel. 800 225 577, plánované práce
  • v Praze PREdistribuce a.s., tel. 800 823 823, plánované práce

Distribuční soustava (území, regiony) elektřiny, noční proud

Revize elektrických rozvodů

Plánované odstávky dříve nebo později skončí, a distributoři vyřeší také neočekávané havárie. Pokud vám elektřina vypadává častěji, požádejte nějakého dobrého elektrikáře o revizi. Třeba zjistí, že vás trápí jenom jeden problémový spotřebič, který „vyhazuje pojistky“. Nebo vám doporučí větší hlavní jistič, abyste měli v distribuční soustavě rezervovanou dostatečnou kapacitu a nebyli příliš omezováni ve spotřebě. Některým domácnostem by pomohly nové zásuvky, jiné potřebují kompletní výměnu celých domovních rozvodů.

Elektroinstalace každopádně vyžaduje profesionální péči, jinak může samovolně „vypadávat“, nebo dokonce „kopat“ a způsobovat požáry.

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *