Odstávka či výpadek elektřiny: plánované časy a havárie

Jakmile přestanou fungovat žárovky a nabíječky, zkontrolujme pojistky. Případně se zeptejme sousedů, jestli mají stejný problém. Plošná odstávka bývá předem oznamovaná, nicméně výpadek elektřiny někdy překvapí také samotné energetiky. Poradíme vám, kam můžete zavolat.


16. 11. 2020

Autor

Moderní člověk okamžité zjistí, že byly přerušeny dodávky elektrické energie. Marně mačká nástěnné spínače a kontroluje zapojené kabely – zářivky nesvítí, nabíječky nenabíjejí, v ledničce stoupá teplota. V nezvyklém tichu můžeme zapálit svíčku a meditovat, obejmout partnera, nebo povyprávět dětem novou pohádku. Nejdříve však zapátrejme, co způsobilo „výpadek elektřiny“, bez které nezapneme ani automatickou pračku a postupně roztaje celý mrazák.

Takhle může vypadat rozvaděč. Páčky hlavního jističe a pojistek jsou obráceny nahoru. Všechno funguje.

Jsou-li domovní obvody přetíženy, jistič nebo příslušná pojistka „spadne“ a přeruší elektřinu. V takovém případě odpojme své zbytné spotřebiče a potom v rozvaděči zvedněme spadené páčky.

Jindy musíme počkat, než místní distribuční společnost dokončí údržbářské práce na venkovním elektrickém vedení.

Rozvaděč, elektroměr, hlavní jistič, pojistky

Zkontrolujme domovní pojistky

Elektřina mohla vypadnout poté, co hrozil zkrat nebo byl překročen maximální povolený okamžitý příkon (momentální odběr, nárazová spotřeba). Takže odpojme ze zásuvek postradatelné přístroje (varnou konvici, sporák, myčku apod.).

Potom otevřeme elektroměrovou skříň (rozvaděč), která bývá zabudovaná poblíž domovních dveří nebo na společné chodbě bytového domu. Obsahuje elektroměr, hlavní jistič a další páčky – pojistky, napojené na dílčí elektrické okruhy. Například v udržovaných panelácích bývá všechno přehledně popsáno, abychom nemačkali spínače, vedoucí do cizího bytu.

Páčky hlavního jističe a pojistek mají mířit zpravidla vzhůru, jinak blokují elektrická proud. Zkontrolujme tedy, jestli jsou odjištěné, případně tyto bezpečnostní klapky stáhněme dolů a potom zvedněme.

Hořící svíčky v potemnělých oknech okolních bytů a domů pravděpodobně znamenají, že jsou bez proudu také sousedé, neboť bylo přerušeno venkovní elektrické vedení.

Máme-li přístup na internet, zajděme na web místní distribuční společnosti a zkontrolujme, zda tady a teď není plánovaná odstávka. Nebo distributorovi zatelefonujme. Eventuálně prostě počkejme, než jeho pracovníci zprovozní infrastrukturu.

Hořící svíčka v okně, odstávka a výpadek elektřiny

Odstávka a výpadek elektřiny

Pokud máme odblokované pojistky, ale stále nelze rozsvítit, pátrejme dál. Klidně zaklepejme na sousedy, abychom se zeptali, jestli nemají stejný problém. Kladná odpověď by znamenala, že pravděpodobně nefunguje širší rozvodná síť, za kterou zodpovídá místní distribuční společnost.

Některé sousední domy jsou však napojené na odlišné lokální sítě (například na křižovatkách) a zatímco jednomu elektřina funguje, druhý může být odpojen. Důvodem bývají standardní údržbářské práce, ale někdy také nečekané havárie – kvůli vichřici, silné námraze, spadaným stromům nebo sloupům apod. Pokud máme pochybnosti, kontaktujme přímo svého distributora, který předem oznamuje plánované odstávky, ale pochopitelně nedokáže předvídat každý neočekávaný výpadek elektřiny:

  • na většině tuzemského území ČEZ Distribuce a.s., tel. 800 850 860, plánované práce
  • na jihu (v krajích Jihočeském, Vysočina bez Havlíčkobrodska, Jihomoravském, Zlínském bez Vsetínska, a ještě na Prostějovsku) E.ON Distribuce a.s., tel. 800 773 322, plánované práce
  • v Praze PREdistribuce a.s., tel. 800 823 823, plánované práce

Distribuční území elektřiny

Revize elektrických rozvodů

Plánované odstávky dříve nebo později skončí, a distributoři vyřeší také neočekávané havárie. Pokud vám elektřina vypadává častěji, požádejte nějakého dobrého elektrikáře o revizi. Třeba zjistí, že vás trápí jenom jeden problémový spotřebič, který vyhazuje pojistky. Nebo vám doporučí výměnu hlavního jističe, abyste měli v distribuční soustavě rezervovanou větší kapacitu a nebyli omezeni nízkou povolenou spotřebou. Některé domácnosti mají poškozené zásuvky, jiné potřebují úplně nové rozvody.

Elektroinstalace každopádně vyžaduje profesionální péči, jinak může samovolně „vypadávat“, nebo dokonce „kopat“ a způsobovat požáry.

Štítky: , , , , ,