PRE zlevňuje silovou elektřinu. V Praze zůstává dražší až o 11 %

Pražská energetika zveřejnila svůj základní ceník pro rok 2014. Zlevní s předstihem.


31. 10. 2013

Autor

Ani nemusí padat hvězda, abychom si mohli přát padající ceny elektřiny. Energie dlouhodobě zlevňuje na velkoobchodních burzách, což brzy konečně pocítí také majorita českých a moravských domácností. V roce 2014 zlevní elektřinu ve svojí základní produktové řadě ČEZ, a už od 1. prosince letošního roku totéž učiní Pražská energetika. Když zahrneme všechny liberalizované i státem regulované poplatky, pro běžnou pražskou domácnost zlevní tarif Komfort Klasik 24 o 5 %.

Většina prodejců teprve zveřejní ceníky elektřiny na rok 2014.
Obyvatelé hlavního města mají nadále ještě výhodnější alternativy. Pokud elektřinu nepoužíváte na vytápění, ale pouze pro normální provoz domácnosti (svícení, vaření, spotřebiče), bezmála pětistovku ročně ušetříte například díky základnímu tarifu od společnosti Europe Easy Energy. Srovnání budeme brzy aktualizovat, protože drtivá většina prodejců teprve zveřejní ceníky na rok 2014. Trpělivě si počkejme, jak nízko ceny spadnou, potom bude výběr nejrozumnější a nejkomfortnější.

Pražská energetika nenabízí jenom Komfort

Sázka na fixovanou cenu elektřiny se tentokrát nevyplatí.
Zároveň mějme na paměti, že dodavatel obvykle prodává více produktových řad elektřiny. Dobrým příkladem je právě Pražská energetika. Svoji základní produktovou řadu Komfort účtuje jenom menšině zákazníků, nabídku má totiž mnohem širší. Do srovnání pro ilustraci zahrneme tarif Komfort + Garant 2013, jenž garantuje stejnou cenu elektrické energie do konce roku 2014. Jak je vidno z tabulky, sázka na jistotu se tentokrát nevyplatí.

Cenový rozdíl mezi nejdražším tarifem Pražské energetiky a nejlevnější alternativou dosahuje 11 %. Doporučujeme však při srovnání zohlednit také smluvní podmínky, úroveň komunikace a dodavatelovo zázemí. Trendem je uzavírání smluv nejpohodlnější cestou, tedy on-line, ideálně prostřednictvím nezávislých internetových srovnávačů.

PRE a konkurence: SROVNÁNÍ CEN ELEKTŘINY V PRAZE
Dodavatel Hodnocení
dodavatele
Tarif Roční cena
za 2,5 MWh
Europe Easy Energy 73 %  Easy 24  12 816 Kč
Amper Market 50 %  Amper Home Basic 24  13 043 Kč
Elimon 60 %  Standard 24  13 265 Kč
Pražská energetika 72 %  Komfort Klasik 24  13 273 Kč
(po slevě 1. 12. 2013!)
Pražská energetika 72 %  Komfort + Garant 2013  14 377 Kč
Pražská energetika 72 %  Komfort Klasik 24  13 908 Kč
(před slevou!)

Pozn.: Počítáme s roční spotřebou 2 500 kWh v distribuční sazbě D02d, s hlavním jističem velikosti 3×25 A. Ceny zahrnují všechny složky vyúčtování, včetně státem regulovaných poplatků a DPH; pokud není uvedeno jinak, jsou aktuální k datu vydání článku.

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *