Zastropování cen plynu vám vyčíslí kalkulačka

Česká vláda stanovila maximální účet, který dostanete za energie. Dodavateli zemního plynu nezaplatíte více než 2,5 Kč/kWh plus 130 Kč/měsíc. Do následující kalkulačky doplňte svoji předpokládanou roční spotřebu, abychom vám spočítali distribuční poplatky, daň a celkovou nepřekročitelnou útratu. Zastropování cen plynu nabude účinnosti od 1. ledna 2023.


4. 12. 2022

Autor

„Ruský prezident Vladimir Putin proti nám vede válku,“ prohlašuje český premiér Petr Fiala. Na tuzemská města sice nepadají konvenční bomby, ale přesto jsme součástí mezinárodního konfliktu. Česká republika, stejně jako další státy Evropské unie podporuje Ukrajinu, na kterou útočí její východní soused. Ruská federace proto uzavřela plynovod Nord Stream 1, jímž proudil zemní plyn do Německa a následně do tuzemska. Evropské energetické burzy kvůli tomu vystřelily do absurdních výšek.

Maximálně 2,5 Kč/kWh a 130 Kč/měsíc

Čeští zákonodárci nedávno zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená slevu na elektřinu pro domácnosti. Přesto hrozí, že drahota bude likvidační pro celou společnost. Vláda tudíž stanovila „maximální ceny“ energetických komodit pro nejzranitelnější spotřebitele. Za kilowatthodinu elektrické energie nezaplatíte více než 5 Kč, za stejné množství zemního plynu dáte nanejvýše 2,5 Kč. Navíc přičtěte pravidelný poplatek pro dodavatele, který nebude vyšší než 130 Kč/měsíc. Uvedené limity platí pro domácnosti a další maloodběratele od 1. ledna do 31. prosince 2023.

Spotřebitelské ceny budou omezeny povinně a plošně. Dodavatelé, kteří nakupují energie na drahé burze, obdrží kompenzaci. Stát získá potřebné prostředky tak, že výrazněji zdaní ziskové elektrárny, banky, těžbu a petrochemii.
energie, zastropování cen plynu

Zastropování cen plynu v kalkulačce

Vláda zafixovala samotnou elektrickou a tepelnou energii, ale odběratelé platí také distribuční poplatky a daně. Maximální celkovou útratu vám spočítá naše kalkulačka. Doplňte svoji předpokládanou roční spotřebu zemního plynu a vyberte distribuční území, na kterém bydlíte: GasNet (většinu České republiky), Pražskou plynárenskou (Prahu), nebo EG.D (jižní Čechy). Kalkulačka vám obratem přepočítá zastropování cen plynu.

Přidejme konkrétní příklad. Domácnost, která v Brně, Ostravě nebo Plzni odebere 10 000 kWh zemního plynu, utratí maximálně 36 580,33 Kč/rok. Celková mezní cena, včetně distribučních poplatků a daně z přidané hodnoty (DPH), tedy vychází na 3,66 Kč/kWh. Kdyby záleželo pouze na volném trhu a nezasáhli politici, některé domácnosti by utratily více než 12,35 Kč/kWh.

Novoroční zastropování cen plynu platí podle českého energetického zákona (§ 19e) a navazujícího vládního nařízení (č. 298/2022 Sb.). Palivová krize ovšem trápí celou Evropskou unii, a proto její členské státy jednají o společném řešení.

Štítky: , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *