Zastropování cen plynu vám vyčíslí kalkulačka

Česká vláda stanovila maximální účet, který dostanete za energie. Kilowatthodina zemního plynu prý maloodběratelům zdraží nanejvýše na 3 Kč. Doplňte do naší kalkulačky svoji předpokládanou roční spotřebu, abychom vám spočítali distribuční poplatky a celkovou nepřekročitelnou útratu. Zastropování cen plynu zřejmě nabude účinnosti od 1. listopadu 2022.


14. 9. 2022

Autor

„Ruský prezident Vladimir Putin proti nám vede válku,“ prohlašuje český premiér Petr Fiala. Na tuzemská města sice nepadají konvenční bomby, ale přesto jsme součástí mezinárodního konfliktu. Česká republika, stejně jako další státy Evropské unie podporuje Ukrajinu, na kterou útočí její východní soused. Ruská federace proto uzavřela plynovod Nord Stream 1, jímž proudil zemní plyn do Německa a následně do tuzemska. Evropské energetické burzy kvůli tomu vystřelily do absurdních výšek.

Maximálně 3 Kč za kilowatthodinu

Čeští zákonodárci nedávno zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená slevu na elektřinu, zemní plyn a teplo pro domácnosti. Přesto hrozí, že drahota bude likvidační pro celou společnost. „Zastropujeme cenu silové elektřiny včetně DPH na šesti korunách a cenu plynu na třech korunách včetně DPH za kilowatthodinu,” oznámil Petr Fiala 12. září. Uvedené limity prý platí pro domácnosti, živnostníky a další maloodběratele od 1. listopadu 2022.

Spotřebitelské ceny budou omezeny povinně a plošně. Dodavatelé, kteří nakupují energie na drahé burze, asi obdrží kompenzaci. Stát získá potřebné prostředky zřejmě tak, že výrazněji zdaní ziskové elektrárny, banky a petrochemii.
energie, zastropování cen plynu

Zastropování cen plynu v kalkulačce

Premiér hovořil o samotné elektrické a tepelné energii, ale odběratelé platí také distribuční poplatky. Maximální celkovou útratu vám spočítá naše kalkulačka. Doplňte svoji předpokládanou roční spotřebu zemního plynu a vyberte distribuční území, na kterém bydlíte: GasNet (většinu České republiky), Pražskou plynárenskou (Prahu), nebo EG.D (jižní Čechy). Kalkulačka vám obratem přepočítá zastropování cen plynu.

Přidejme konkrétní příklad. Domácnost, která v Brně, Ostravě nebo Plzni odebere 10 000 kWh zemního plynu a svému dodavateli neplatí žádný měsíční paušál, utratí maximálně 34 467,19 Kč/rok. Celková mezní cena, včetně současných distribučních poplatků a daně z přidané hodnoty (DPH), tedy vychází na 3,45 Kč/kWh. Zastropování cen plynu však nabude účinnosti, teprve až bude schváleno Parlamentem České republiky a podepsáno prezidentem.

Energetická krize trápí celou Evropskou unii, její členské státy proto jednají o společném řešení.

Štítky: , , , , , , ,