Zastropování cen elektřiny přepočítá kalkulačka

Vysoká inflace ohrožuje domácnosti, firmy, i samotnou demokracii. Evropská unie proto řeší drahý zemní plyn, zatímco česká vláda chystá zastropování cen elektřiny. Za kilowatthodinu elektrické energie prý nezaplatíte více, než 6 Kč/kWh. Naše kalkulačka přičte distribuční a další poplatky, podle zadané spotřeby.


12. 9. 2022

Autor

Evropský a český energetický trh úspěšně fungoval přes 15 let. Firmy, které předtím měly monopolní postavení, dneska čelí pestré konkurenci. Ceny proto dlouhodobě stagnovaly, a hospodárným spotřebitelům dokonce klesaly. Běžná česká domácnost, která ročně spotřebuje 2 500 kilowatthodin elektrické energie, donedávna platila kolem 14 000 Kč/rok. Pokud přešla k levnějšímu dodavateli, ušetřila. Ale trhy jsou lidským výtvorem, a proto mají své slabiny.

Jak funguje tržní cenotvorba

Evropská energetická burza (EEX) v německém Lipsku zprostředkovává obchody podle jednoduchého principu. Kupec poptá elektřinu, elektrárny nabídnou svoji produkci. Přednost mají obnovitelné zdroje, protože jsou nejlevnější. Následují jaderné elektrárny, které taky vycházejí levně. Pokud nestačí předchozí bezemisní zdroje, na řadu přicházejí dražší uhelné a nejnákladnější plynové spalovny. Aktuální cena elektrické energie závisí na nejdražší elektrárně, kterou trh potřebuje. 

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a český premiér Petr Fiala projednávají zastropování cen elektřiny.

Zdroj fotografie: Petr Fiala, Facebook.com

Ursula von der Leyen, Petr Fiala, zastropování cen elektřiny

Rusko používá energie jako zbraň

Evropská unie v minulých letech nahrazovala uhlí zemním plynem, aby snižovala svoje emise oxidu uhličitého. Porovnejme loňský podíl plynových elektráren na vyrobené elektřině: 51 % v Itálii, 19 % v celé Evropské unii, 15 % v Německu, 8 % v České republice, 6 % ve Francii. A nyní porovnejme loňský podíl ruského importu na celkové spotřebě zemního plynu: 100 % v České republice, 40 % v celé Evropské unii.

Ruská státní společnost Gazprom přitom od loňska snižuje dodávky zemního plynu. Zarezervovala si kapacitu v podzemních zásobnících, například v německém Rahdenu nebo v moravských Dambořicích, ale tyto rezervoáry nechávala prázdné. Proto prudce zdražil zemní plyn, paralelně stouply náklady plynovým elektrárnám, a obratem explodovala také cena elektrické energie na burze. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím zahájil totální válku proti Ukrajině. Český premiér Petr Fiala nebo předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen tvrdí, že energie slouží agresorovi jako zbraň.

Zastropování cen elektřiny

Vznikají nové plynovody, které vedou z Norska do Polska nebo z Řecka do Bulharska. Nizozemci, Němci a Poláci budují terminály pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Severním a Baltském moři. Ale akutním problémem zůstává drahota na energetickém trhu. Španělsko a Portugalsko zavedly cenový strop pro plynové elektrárny. Francie a Slovensko svým domácnostem vyjednaly levnější elektřinu z jaderných reaktorů.

Zastropování cen elektřiny připravuje také Česká republika. Ministři členských států Evropské unie, kterým v tomto pololetí předsedají Češi, zároveň dojednávají společné řešení.

Kalkulačka pro maximální útratu

Evropská unie pravděpodobně zavede cenový strop pro zemní plyn a zdaní společnosti, které na energetické krizi profitují, aby následně pomohla ostatním firmám a domácnostem. Ale existují různé názory na zdánlivé detaily. Přitom každý členský stát vystupuje jako suverén, a proto celá sedmadvacítka pomalu hledá definitivní kompromis. Česká vláda mezitím představila nouzové národní řešení. Pravděpodobně zdaní „neočekávané zisky“ levných elektráren, aby spotřebitelům a plynovým spalovnám doplatila jejich nadstandardní náklady. Přitom oznámila jasnou hranici, na které se prý zastaví cena elektrické energie: 6 Kč/kWh včetně daně z přidané hodnoty (DPH).

Následující kalkulačka připočte ještě měsíční paušál pro koncového dodavatele, distribuční poplatky, odměnu pro státní společnosti ČEPS a OTE, daň z elektřiny… A vyjde předpokládaná celková celoroční cena. Stačí, když doplníte svoji spotřebu, distribuční území, sazbu, velikost hlavního jističe a měsíční paušál pro svého dodavatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,