Zima 2015: Jak si zajistit co nejvýhodněji teplo?

Český rozhlas nám zaslal zvídavé otázky. Co podniknout, aby nás zima 2015 ošklivě nepřekvapila?


30. 9. 2014

Autor

Chlad lezoucí do rukávů a nohavic patří mezi nepříjemnosti, které nelze ignorovat. Vždycky koncem a začátkem roku proto razantně stoupá zájem o tématiku vytápění. Zima roku 2015 zatím trpělivě čeká, až se za ní severní zemská polokoule pootočí, ale už nyní jsme dostali zvídavé otázky z brněnského studia Českého rozhlasu.

  • Jaká je obecná tendence – lidé spíše utíkají od zemního plynu, respektive elektřiny, nebo poptávka naopak roste? Případně kombinují více druhů energií?

Také zima 2015 bude patřit nejpohodlnějším energetickým zdrojům: zemnímu plynu a teplárnám.
Z posledních sčítání lidu v letech 2001 a 2011 vyplývá, že pomalu přibývá odběratelů zemního plynu, který zahřívá asi 35 % domácností. Na centrální teplárny spoléhá třetina domácností. Zbylá paliva mají řádově méně příznivců. Na popularitě dlouhodobě ztrácí uhlí a lidé se naopak vracejí ke dřevu, spalováním těchto dvou zdrojů získává teplo asi 15 % domácností. Tuhá paliva mají výhodu v tom, že se člověk může předzásobit, aniž by musel spoléhat na centrální teplárny, distribuční soustavu nebo podzemní zásobníky plynu spravované nadnárodními společnostmi. Zima 2015 může být těžká kvůli vypjatým mezinárodně-politickým vztahům, a proto v některých regionech stoupá poptávka po dřevu a uhlí až dvojnásobně. Elektřina zůstává jenom okrajovým zdrojem tepla kvůli svojí vyšší ceně. Různé zdroje zajímavě kombinuje tepelné čerpadlo, které sice běží díky elektřině, ale většinu tepla vyrobí z energie okolního prostředí – země, vzduchu nebo vody. Pozoruhodným trendem jsou také pasivní domy, které díky automaticky řízenému větrání a téměř dokonalé izolaci potřebují vytápět jenom v extrémních mrazech.

víte už, kolik váš bude stát zima 2015? kalkulačka elektřiny
  • Máme očekávat další zlevňování elektřiny a plynu, anebo bude zima 2015 kvůli cenovému vývoji těchto energií spíše nepříjemná?

Těžko můžeme předpovědět, jak se vyvine politický konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, potažmo mezi Evropskou Unií a Ruskem. Pokud se mezinárodní vztahy nezhorší, na Nový rok můžeme očekávat nanejvýš mírné zdražení, pravděpodobněji cenovou stagnaci. Zima by nás v tomto ohledu neměla nepříjemně překvapit. Až během roku 2015 přinesou změny novela energetického zákona a novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Legislativci oba dokumenty zatím teprve připravují a schvalují.

Tepelný zdroj sálající pod otevřeným nebem je opakem pasivního domu, kde probíhá větrání automatizovaně bez energetických ztrát.
  • Říkáte tedy, že zima 2015 pravděpodobně nepřinese cenové otřesy. Vyplatí se přesto lidem před začátkem topné sezóny měnit dodavatele energie?

Určitě ano. Elektřina a zemní plyn jsou účtované v energetických jednotkách, takže máme zaručenou jejich stejnou kvalitu, ať už si vybereme jakéhokoli prodejce. Ceny se však liší až o 20 %. Díky chytré změně dodavatele tedy může být zima 2015 levnější řádově o tisícovky. Pozor však na smluvní podmínky – doporučujeme spíše smlouvu na dobu neurčitou, která má jenom 3měsíční výpovědní lhůtu. Progresivní dodavatelé provozují zákaznický portál, kde si může odběratel vyřídit všechny formality pod svým individuální účtem, přes Internet. Málokterá energetická firma má více než jednu kamennou pobočku, a spíše výjimkami jsou bezplatné telefonické linky.

zima 2015 bez finančních obav: kalkulačka plynu
  • Jak si zajistit co nejvýhodnější odběr ať už plynu nebo elektřiny?

S výhodnějším tarifem elektřiny nebo plynu bude zima 2015 levnější.
Náš portál CenyEnergie.cz provozuje kalkulačku elektřiny a zemního plynu, kde po zadání svého regionu a alespoň orientační spotřeby dostanete seznam dostupných nabídek, seřazený podle cen a potenciálních úspor. Věříme, že právě srovnání alternativ pomůže k výběru nejvýhodnějšího tarifu. Ke změně dodavatele stačí vlastně jenom podepsat smlouvu. Zima 2015 potom zůstane prakticky stejná jako předchozí topné sezóny, protože energie budou přiváděné stejným plynovodem nebo elektrickým vedením jako doposud. Jiná bude „pouze“ cena.

Štítky: ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *