Změna dodavatele byla výhodná minimálně v 75 % případů

Statistika potvrzuje, že rozvážná změna dodavatele elektřiny nebo plynu ušetří vaše peníze.


1. 7. 2014

Autor

Kritické myšlení žene moderního člověka kupředu, pomáhá nám odhalovat vlastní i cizí chyby, abychom se mohli zlepšovat a vybírat lepši alternativy. Hlavním tématem našeho portálu CenyEnergie.cz zůstává změna dodavatele elektřiny a zemního plynu, kterou popisujeme se všemi možnými riziky. Když lehkovážně podepíšete smlouvu, můžete spadnout do těžkostí. Většina odběratelů však zachovala rozvahu, a jejich změna dodavatele splnila zamýšlený účel.

Přesný podíl úspěšných změn dodavatele spočítat nelze, proto vycházíme z nejpesimističtějšího možného scénáře. Výsledek?

Navzdory některým nepodloženým a nepravdivým tvrzením, změna dodavatele elektřiny či plynu je nepochybně finančně výhodná pro velkou většinu aktivních odběratelů. A koneckonců také ti pasivní vydělají, protože konkurenční tlak zapříčinil hromadné zlevňování!

Před uvolněním trhu všichni kupovali energie od společnosti, která měla v daném regionu monopol. Většina populace nadále zůstává věrná dominantním prodejcům elektřiny (ČEZ na většině území, E.ON na jihu, PRE v Praze) a plynu (RWE na většině území, Pražské plynárenské v Praze, E.ON v jižních Čechách). Ale když srovnáme nejčastější tarify, zjistíme, že změna dodavatele byla finančně prodělečná pouze výjimečně.

Operátor trhu a cenová srovnání

Státem vlastněná akciová společnost Operátor trhu s elektřinou (OTE) změny dodavatele povinně sleduje. Bohužel zveřejňuje jenom shrnující, regionálně a produktově neroztříděné počty odběratelů, kteří aktuálně odebírají energie od alternativních prodejců. Naše analýza proto nemůže být zcela přesná. Dostupná data tedy zaokrouhlíme co nejpesimističtěji, abychom skutečnost ani trochu nepřikrášlili.

Podle aktuální statistiky OTE víme, že menší dodavatelé na konci letošního května zásobovali 1 344 259 odběrných míst elektřiny a 950 097 odběrných míst plynu. Maximální možný podíl smolařů, kteří si svojí nedostatečně promyšlenou aktivitou pohoršili, zjistíme z našich cenových srovnání, kde seřazujeme základní tarify zavedených dodavatelů. Nezahrnujeme speciální „produkty“, jejichž cena je pokřivená například omezeným zákaznickým servisem. Nezahrnujeme ani začínající dodavatele, kteří mají teprve malou klientelu a nejsou pro naši analýzu relevantní.

Úspora závisí především na velikosti spotřeby. Jak ukazuje naše kalkulačka, ušetřit lze stovky až desetitisíce korun ročně.

Letos může být změna dodavatele elektřiny prodělečná, leda když odebíráte některé produkty společností E.ON, Energie2, Elimon, Pražská energetika, Global Energy, Right Power Energy, RWE, Corasta, Vemex Energie nebo ČEZ. Změna dodavatele plynu může být ztrátová, jenom když platíte za některé produkty společností Blue-Gas, Pražská plynárenská, Halimedes, Primagas, Lumen Energy, Quantum, Yello Energy, Armex Energy, Optimum Energy, Energie2, Vemex Energie, Enra Services, RWE, Global Energy a Corasta. Základní tarify všech ostatních zavedených alternativců jsou cenově výhodnější, než základní tarify dominantů.

Změna dodavatele přes kalkulačku

I kdybychom čísla krutě zaokrouhlili a mylně předpokládali, že noví zákazníci všech jmenovaných společností změnou dodavatele prodělali, vyjde nám 483 tisíc odběrných míst elektřiny a 95 tisíc odběrných míst plynu. To je 36 %, respektive 10 % všech případů. Když sečteme elektrárenský a plynárenský trh dohromady, vidíme, že změna dodavatele energie byla finančně výhodná přinejmenším pro 75 % odběratelů.

Abyste neprodělali, stačí využít nezávislý cenový srovnávač. Přechod vám zprostředkujeme a můžeme zaručit, že ušetří 100 % našich klientů.
Nezapomeňte, že jsme výpočet v nejasných místech zaokrouhlili nanejvýš pesimisticky! V každém distribučním regionu vypadá cenové srovnání elektřiny i plynu jinak. Navíc jmenovaní dodavatelé nabízejí různé „produkty“, a mnoho jejich zákazníků změnou ušetřilo. Přesná čísla získáte v kalkulačce elektřiny a kalkulačce plynu, kde můžete požádat o zprostředkování levnějšího tarifu. S nezávislým portálem CenyEnergie.cz máte jistotu, že změnou dodavatele neproděláte.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

2 thoughts on “Změna dodavatele byla výhodná minimálně v 75 % případů

  1. Martin napsal:

    Vaši deklarovanou nezávislost trochu kazí zvýrazňování konkrétních dodavatelů, kteří si zaplatí reklamu :/

    viz obrázek…

    • Petr Woff napsal:

      Dobrý den, Martine, díky za poznámku, je dobře, že jste reklamu zmínil. Na portále CenyEnergie.cz jde o nemalé peníze jeho návštěvníků, a proto potřebuje profesionální tvůrce. To vyžaduje příjmy, které nečerpáme z žádných veřejných zdrojů (dotací ani grantů), ani od návštěvníků, nýbrž právě z inzerce. Inzerenti jsou v kalkulačce transparentně zvýrazněni, jak ale vidíte, čísla zůstávají pravdivá – pro každého uživatele je zřejmé, že například na Vámi přiloženém náhledu RWE elektřina eStart a Fix2015 od E.ONu jsou dražší než ePRODUKT od Elimonu a Premium od Fonergy. Na žádné konkrétní firmě nejsme závislí, jinak bychom nemohli do všech dodavatelů a distributorů kriticky šťourat v redakčních poznámkách a článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *