Zvýšení cen elektřiny 2012: U velkých dodavatelů až o 4,9 %

Kolik v roce 2012 zaplatíte za elektřinu u největších dodavatelů? Přinášíme vám modelové výpočty nejnovějších cen pro domácnosti!


23. 11. 2011

Autor

Ceny elektřiny pro domácnosti by se od roku 2012 měly zvednout v průměru o 3,4 %. Vychází to z výpočtů Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Konkrétní změny cen se však ještě budou lišit v závislosti na jednotlivých distribučních regionech.

ČEZ zdraží elektřinu o 4,9 %, PRE o 3,6 % a E.ON o 0,6 %.

Podle ERÚ nejvíce ze všech dominantních dodavatelů v příštím roce zdraží ČEZ. Cena elektrické energie naroste pro zákazníky společnosti ČEZ průměrně o 4,9 %. Pražská energetika (PRE) pak zdraží v průměru o 3,6 %E.ON navýší ceny o 0,6 %.


Očekávané průměrné změny regulovaných cen a výsledných cen dodávky elektřiny v jednotlivých distribučních územích. Zdroj: ERÚ

Zdražení elektřiny: Kvůli obnovitelným zdrojům i kvůli tržním cenám

Hlavní vliv na ceny elektřiny v roce 2012 má podle ERÚ podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a vývoj ceny elektřiny na velkoobchodním trhu. Úřad uvádí, že poplatek na obnovitelné zdroje zvedají i pro příští rok nejvíce fotovoltaické elektrárny (zejména vlivem výroby elektřiny z dokončených solárních elektráren). Nemalý vliv na výši poplatku však má i značný nárůst výroby z bioplynových stanic a zdrojů spalujících biomasu.

Zatímco v letošním roce byl poplatek stanoven na 370 Kč/MWh, zvedá se pro rok 2012 na hodnotu 419,22 Kč/MWh, což je zhruba 13% nárůst. Příspěvek však mohl být i vyšší, kdyby vláda podporu obnovitelných zdrojů nezadotovala téměř 12 miliardami Kč.


Procentní zastoupení jednotlivých složek výsledné dodávky elektřiny pro domácnosti (zobrazené podíly jsou bez započítání DPH a ekologické daně). Zdroj: ERÚ

Dalším vlivným faktorem, který se v příštím roce odrazí v cenách elektřiny pro domácnosti, je pak růst cen elektřiny na burzách. Koncem roku 2010 a začátkem roku 2011 byly ceny stabilizované, pak ale přišla jaderná katastrofa v japonské Fukušimě a následné rozhodnutí německé vlády o odstavení jaderných elektráren.

Následkem tohoto rozhodnutí šly ceny elektřiny na trhu prudce nahoru. I když v průběhu srpna a září došlo k určitému poklesu cen, zmíněné skokové zdražení mělo na ceny v období od října 2010 do září 2011 vliv v podobě zhruba 10% nárůstu. Tento růst cen na burzách pak dodavatelé odrazí v cenách silové elektřiny, které budou pro zákazníky pravděpodobně navyšovat v průměru o 8–10 %. V poslední době sice opět dochází k poklesu cen na burzách, to se však projeví v cenách elektřiny pro domácnosti až v roce 2013.

Modelové příklady: Ceny za elektřinu pro domácnosti v roce 2012


Zdroj: ERÚ

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *