3E a Vemex Energie od ledna 2015 změnily obchodní podmínky

Pokud vás dodavatel s dostatečným předstihem neinformoval, stále ještě můžete odstoupit od smlouvy.


6. 2. 2015

Autor

Dvojice středně velkých prodejců elektřiny a zemního plynu změnila všeobecné obchodní podmínky (VOP) pro svoje odběratele, a to s účinností od 1. ledna 2015.

Kroky společností Europe Easy Energy (3E) a Vemex Energie probereme podrobněji. Ale nejdříve shrňme, v jakých lhůtách může zákazník odstoupit od smlouvy. Pravidla stanovuje energetický zákon a některé důsledky interpretuje Energetický regulační úřad.

Europe Easy Energy a Vemex Energie mění OBCHODNÍ PODMÍNKY. Do kdy můžete odstoupit?
A/ Dodavatel vás INFORMOVAL adresně a individuálně (například doporučeným dopisem, SMS zprávou, e-mailovou zprávou jejíž otevření jste potvrdili) nejpozději 2. 12. 2014. V tom případě jste mohli odstoupit od smlouvy nejpozději 22. 12. 2014.
B/ Dodavatel vás NEinformoval adresně a individuálně (dozvěděli jste se o změně v masmédiích nebo na veřejných internetových stránkách) nejpozději 2. 12. 2014. V tom případě můžete odstoupit od smlouvy do 31. 3. 2015.

Europe Easy Energy svoje obchodní podmínky vylepšila

Větší a levnější dodavatel nám změnu oznámil sám. „S novými VOP jsme se zbavili 2 trestných bodů, které jste nám udělili ve svém hodnocení. Podle nových obchodních podmínek si již nevyhrazujeme jednostranné právo měnit zákazníkovi výši záloh během celého roku, a to za žádných podmínek. Dále už nijak neomezujeme lhůtu pro reklamaci,“ napsal Štěpán Kněžek, marketingový specialista Europe Easy Energy (3E). Dodavatel zároveň zveřejnil dokument, ve kterém shrnul konkrétní úpravy.

Transparentní oznámení vzbuzuje důvěru, ale posuďme jednostránkové obchodní podmínky blíže. Výpovědní lhůta zůstává 3 měsíce. Dodavatel může po fakturačním období kratším než 7 měsíců převést celý přeplatek do dalšího fakturačního období. Podobně převádí přeplatek do 100 Kč. Negarantuje adresné a individuální oznámení změny podmínek.

Novoroční cenová srovnání ukazují, že Europe Easy Energy patří mezi nejlevnější. Společnost, která sama sebe popisuje souslovím ryze česká, dlouhodobě roste a zřejmě zažívá dobré časy. Europe Easy Energy koncem ledna obsluhovala 41 995 odběratelů. Meziročně tedy dosáhla 55procentního růstu! Společnost dokáže zaujmout nejenom svojí cenovou politikou, ale také marketingem. „Tři éčka“ například koprodukovala film Zakázané uvolnění, jehož hlavní hrdinka říká: „Nejsem žádná dávačka. Já nedávám, já se vdávám.“ Kromě dalších projektů mají také firemní kalendář, ve kterém Taťána Kuchařová pózuje „nahoře bez“.

Od letošního února lze tarify 3E sjednat prostřednictvím naší kalkulačky.

Leckterému obhájci ženských práv připadne podobný titulek sexistický. Leckdo kliknutím článek otevře. Každopádně Europe Easy Energy drží ceny nízko, roste a získává publicitu.

(Fotografie zachycuje příspěvek dodavatele na sociální síti Facebook.com. Odkazuje na bulvární článek o firemním kalendáři, jehož tváří je známá modelka.)

Vemex Energie chybně tvrdí, že zákazník musí sledovat její web

Menšímu a dražšímu dodavateli jsme adresovali prostou otázku: „Sdělili jste svým zákazníkům adresně a individuálně alespoň 30 dní předem, že měníte obchodní podmínky?“ Odpověď přišla obratem. „Nové VOP byly uveřejněny a oznámeny příslušným zákazníkům v souladu s § 11a En.Z. a VOP,“ odepsal Tomáš Rosenberger, Supervisor Front Office společnosti Vemex Energie. Otázku vlastně nezodpověděl. Energetický zákon umožňuje, aby dodavatel zveřejnil změnu přímo každému zákazníkovi, anebo třeba jenom prostřednictvím svých internetových stránek. Ovšem tyto alternativy mají velmi odlišné důsledky.

Prolistujme nové obchodní podmínky. Výpovědní lhůta pro smlouvu na dobu neurčitou trvá 3 měsíce. Smlouva na dobu určitou je automaticky obnovena nebo prodloužena minimálně na 12 měsíců, pokud alespoň 3 měsíce předem písemně nepotvrdíte plánované ukončení. Dodavatel může převést celý přeplatek do dalšího fakturačního období. Vrátí vám přeplatek nad 100 Kč, ale musíte jej o to písemně požádat. Vemex Energie nenabízí adresné a individuální oznámení případné skutečnosti, že zdražuje nebo mění obchodní podmínky. Dále píše: „Zákazník je povinen se se změnou VOP seznámit do nabytí její účinnosti.“ To není pravda. Ani když dodavatel zveřejní zdražení nebo změnu obchodních podmínek jenom na svém webu, zákazník nemá žádnou povinnost sledovat internetové stránky vemexenergie.cz, a v takovém případě smí bezproblémově odstoupit od smlouvy ještě 3 měsíce poté, co nový dokument nabyl účinnosti. Kvůli platebnímu prodlení chce dodavatel po zákazníkovi úrok 0,5 % a zároveň smluvní pokutu 0,5 % z dlužné částky za každý den.

V aktuálních cenových žebříčcích spadá Vemex Energie spíše mezi průměrné až dražší. Je dceřinou firmou německé společnosti Gazprom Germania, která patří ruskému polostátnímu gigantovi. Vemex svěřil přinejmenším část svého marketingu agentuře Clever People, která preferuje spíše silovější obchodní přístup, než spolupráci s nezávislými internetovými srovnávači. Dodavatel měl koncem ledna 30 798 odběratelů elektřiny a plynu, což meziročně znamená solidní 49procentní růst.

Štítky: , , ,

Komentáře

One thought on “3E a Vemex Energie od ledna 2015 změnily obchodní podmínky

  1. Václav napsal:

    Dobrý den, kde najdu změnu obchodních podmínek od 1.1.2016
    Předem děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *