Blesk energie má mazaný marketing, za kterým číhá dilema

Chcete svobodu, a zároveň nižší vyúčtování za elektřinu a plyn? Blesk energie obojí neumožňuje.


24. 11. 2014

Autor

Když předsedkyně Energetického regulačního úřadu nejčtenějšímu deníku prozradila, že plánuje zdražit distribuční poplatky za zemní plyn, upozornili jsme na pozoruhodnou souvislost. Bulvární deník Blesk koncem loňského roku koupili podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kterým patří také většina společnosti EP Energy Trading (EPET), prodávající energie. Mezitím byly obě značky propojeny oficiálně. EPET prodává elektřinu a zemní plyn taky pod značkou Blesk energie.

Nový dodavatel vám dlouhodobě zafixuje nižší cenu a úsporu vyplatí předem. Představme si, co může následovat. Čas běží, a všichni ostatní dodavatelé opakovaně zlevňují. Když srovnáváte svoje vyúčtování za energie se sousedy, kamarády a příbuznými, zjišťujete, že vlastně platíte stále více a více! Chcete opět změnit dodavatele. Blesk energie vám ale připomene, že nejdříve musíte vrátit domnělou úsporu, kterou jste dostali předem! I takové důsledky může mít mazaný marketing Blesk energie.

„Každý zákazník získá bonus odpovídající dvouleté úspoře nákladů za elektřinu a plyn, a to předem. Zároveň klientům na 2 roky smluvně garantujeme stejnou cenu energií bez jejího dalšího navyšování. Klienti uzavírají smlouvu na dobu neurčitou, kterou mohou kdykoliv bez pokut vypovědět,“ píše Tereza Kubátová, marketingová specialistka EPET a Blesk energie. Sleva a svoboda, to zní jako dobrá kombinace. Znamená Blesk energie skutečně úsporu, a zároveň smlouvu na dobu neurčitou? Bohužel nikoliv!

Kdo musí vrátit celou úsporu?

„Pokud budete chtít smlouvu ukončit dříve než za 2 roky, vracíte celý vyplacený bonus. Takže na tom budete stejně, jako u původního dodavatele,“ přiznala čtenářům nejčtenějšího deníku Žaneta Müllerová, vedoucího prodejního oddělení EPET a Blesk energie. Jinými slovy, úsporu a zároveň svobodu staronový dodavatel vlastně nenabízí. Jako odběratelé tarifů Blesk energie máte následující alternativy.

  • A/ Pokud během následujících 2 let odejdete, budete muset celou domnělou slevu vrátit!
  • B/ Pokud zůstanete značce Blesk energie věrní, cena vám zamrzne. Dlouhodobý vývoj v energetice přitom vyznívá optimisticky. Elektřina zlevnila letos, elektřina zlevní začátkem roku 2015 a například finanční ředitel skupiny ČEZ Martin Novák připouští, že elektřina zřejmě zlevní také v letech 2016 a 2017!
Komerční firmy nejsou charita. Když nám rozdávají peníze, pravděpodobně chtějí, abychom jim vrátili víc. Než cokoli převezmeme, nejdříve si pořádně přečtěme a promysleme, co musíme podepsat!

Ceny a podmínky Blesk energie

Na každého z Vás čeká malý dárek a vynikající catering,“ zvala Blesk energie žurnalisty na představovací tiskovou konferenci. Raději jsme počkali na pracovišti, až dodavatel vyvěsí na svoje internetové stránky ceníky. Klíčové dokumenty jsme však nemohli najít. Zavolali jsme proto na zákaznickou linku, která je zdarma jenom pro potenciální nové zákazníky. Jakmile podepíšete smlouvu, musíte za telefonování do Blesk energie zaplatit, eventuálně navštívit osobně Plzeň, kde najdete jediné kamenné zákaznické centrum.

„Oni na webu ceníky nemají, musíte si pro ně napsat e-mailem,“ sdělila nám telefonistka, kupodivu hovořící o energetické společnosti ve třetí osobě. Blesk energie na e-mail odpověděla po několika desítkách hodin odkazem na svoji internetovou stránku Obchodní podmínky, kterou hlavní strana domovského webu spíše upozaďuje. Tam skutečně ceníky jsou!

Blesk energie na svých internetových stránkách ceníky ke stažení má. Odkazuje na ně souslovím Obchodní podmínky.

Srovnejme například, kolik zaplatí za samotnou elektřinu manželský pár v západočeské metropoli. Předpokládejme, že spotřebuje 1 MWh elektřiny ročně, dostane jedinou upomínku kvůli platebnímu zpoždění a průběžnými zálohami odvede přeplatek 200 Kč. Uplatněme přitom interpretaci všeobecných obchodních podmínek, která je nejhorší možná pro zákazníka. Vedle Blesk energie postavme zavedené obchodníky, kteří svým odběratelům skutečně ponechávají úsporu a zároveň svobodu. S energetickými společnostmi Fonergy, Europe Easy Energy nebo Amper Market velmi pravděpodobně vyděláte a může jim dát kdykoli sbohem, aniž byste museli ušetřené peníze vracet. Vidíme, že v našem modelovém příkladu Blesk energie vyjde až o 33 % dráž.

Srovnání výdajů za elektřinu: BLESK ENERGIE a někteří zavedení dodavatelé
Dodavatel Cena za 1 MWh 1. upomínka Přeplatek 200 Kč Roční výdaje
Fonergy 1 490 Kč 0 Kč vše vrátí 1 490 Kč
3E 1 426 Kč 200 Kč vše vrátí 1 626 Kč
Amper Market 1 425 Kč 300 Kč 200 Kč 1 925 Kč
EPET/Blesk energie 1 675 Kč 100 Kč 200 Kč 1 975 Kč

Pozn.: Srovnáváme roční výdaje za dodávku elektřiny v tarifech Individual (Blesk energe), Standard (Fonergy), Easy (Europe Easy Energy), Home (Amper Market). Vynecháváme poplatky a daně, které určuje stát, protože jsou pro všechny odběratele v regionu stejné, bez ohledu na zvoleného dodavatele. Počítáme s aktuálně účinnými ceníky, s roční spotřebou 1 MWh na distribučním území ČEZ Distribuce, v sazbě D01d, s hlavním jističem velikosti 3×25 A. K ceně za dodávku bez DPH připočítáváme poplatek za 1. upomínku a přeplatek 200 Kč, pokud jej dodavatel automaticky nevrátí zákazníkovi a podle obchodních podmínek jej může převést do dalšího zúčtovacího období.

Doplnění červených pasáží z 25. 11. a 27. 11. 2014: (Ne)zpoplatnění první upomínky a okamžité (ne)vrácení přeplatku hodnotíme podle interpretace aktuálně účinných všeobecných obchodních podmínek (VOP), která je nejhorší možná pro zákazníka. „VOP uvádějí, že máme právo zaslat upomínku (písemnou – zpoplatněnou 200 Kč). Nicméně v ceníku rozšířených služeb je, že první 2 upomínky (elektronické – email a sms) jsou zdarma, a přesně tak také postupujeme: Až třetí upomínka je zpoplatněná,“ napsala nám v reakci na článek Europe Easy Energy.

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *