Cena plynu na rok 2021 spadla skoro o třetinu, něco si přejte!

Motivujme svoje dodavatele, aby se podělili o úsporu. Velkoobchodní cena plynu na rok 2021 klesá, meziročně zlevnila o 30 %.


10. 3. 2020

Autor

Na noční obloze občas zahlédneme létavici, přesněji řečeno meteoroid, jak prolétává zemskou atmosférou. Ve starověku mezi tehdejšími astronomy vznikla teorie, že tyto „hvězdy“ padají, když bohové prohrábnou oblaka, aby zkontrolovali modrou planetu a naslouchali lidským modlitbám. Dodnes ostatně známe poetickou výzvu: „Padá hvězda, něco si přej!“ Pokud tuto radu neberete vážně, nebo nechcete čekat na další nebeskou létavici, klidně zůstaňme nohama na pevné zemi. Právě totiž padá velkoobchodní cena plynu na rok 2021, což mohou příjemně pocítit i české domácnosti.

Burzy jsou příznivě nakloněny tuzemskému spotřebiteli. Megawatthodina zemního plynu tam nyní stojí o 30 % méně, než před rokem.

Ale kdo bude jenom pasivně čekat na slevu, může skončit stejně jako starověký astronom, který svá přání šeptal mýtickým bohům nebo hvězdám.

Koncoví dodavatelé totiž zlevnit nemusejí. Velkoobchodní úsporu mohou klidně započíst do svých marží. Jejich nabídka totiž záleží také na poptávce – na aktivitě zákazníků.

Létavice, padající hvězda

Komodita zlevňovala už vloni

Následující grafy pocházejí ze středoevropské plynárenské burzy, kterou organizuje několik společností: rakouská CEGH (Central European Gas Hub), německá skupina EEX (European Energy Exchange) a její členky (francouzská Powernext a česká PXE). Velkoobchodní cena zemního plynu, který spotřebováváme letos v České republice, tam vloni touto dobou dosahovala zhruba 20 eur za megawatthodinu (MWh). Následoval kolísavý pokles, čehož mohli využít koncoví překupníci, neboli naši dodavatelé. Avšak průměrná maloobchodní cena zemního plynu na Nový rok nezlevnila, zůstala víceméně stejná jako vloni.

Velkoobchodní cena plynu na rok 2020

Cena plynu na rok 2021 klesá ještě níže

Na dalším grafu vidíme, že příznivý trend pokračuje. Velkoobchodní cena plynu na rok 2021 průběžně klesá, až pod 14 eur/MWh. Pokud tuto hodnotu zasadíme do časového kontextu, meziročně jde zhruba o 30% zlevnění. Celková maloodběratelská cena tedy v ideálním případě může klesnout o pětinu až čtvrtinu, zůstanou-li nezměněné poplatky, které stanovuje stát. Prakticky ovšem záleží také na samotných odběratelích, jestli svojí aktivitou motivují dodavatele, aby opravdu zlevňovali (nebo zda svá přání pošeptají pouze padající hvězdám).

Velkoobchodní cena plynu na rok 2021

Zdroj předchozích grafů: pxe.cz

Ropné velmoci nahrávají spotřebitelům

Svět mezitím zápasí s koronavirem. Uzavřeny jsou regiony, kde propukla nebo hrozí epidemie, stejně jako některé firmy či továrny. Klesá poptávka po energiích, a proto mezivládní organizace OPEC (především Saúdská Arábie) navrhla další ropné velmoci – Rusku, aby společně omezily těžbu této komodity, a tak zamezily možnému cenovému propadu. Moskva však nesouhlasila. OPEC proto naopak pořádně přitvrdil v konkurenčním boji, a zlevnil svoji ropu o 28 %. „Černé zlato“ tedy bude dostupnější, neboli ekonomicky výhodnější než doposud, čímž potenciálně klesá také tržní hodnota dalších paliv. Cena plynu na rok 2021 tím pádem může nadále zlevňovat.

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *