Dodavatelé energií prý rozdávají peníze a další dárky. Opravdu?

Energetické společnosti ještě před Adventem slibují celý pytel dárků. Co nabízejí k elektřině a plynu?


10. 11. 2014

Autor

Vánoce jsou časem dávání a přijímání. Křesťané slaví narozeniny Ježíše Krista, leckdo vnímá zimní slunovrat, rodiny tráví pracovní volno pohromadě. Bez ohledu na vyznání a sociální zázemí, snad všichni někomu věnují, a oplátkou dostanou milou pozornost – třeba jenom úsměv. Mnoho sociálních antropologů tvrdí, že každý dar předpokládá protidar. Sdílení sice vypadá nezištně, ale zpravidla očekáváme, že bude vzájemné. Raději proto přepočítejme, co chtějí za svoje dárky před koncem roku dodavatelé elektřiny a zemního plynu!

Prodejce elektřiny a plynu není rodinný příslušník, ani přítel na život a na smrt, proto jeho návrhy berme pragmaticky.

Slevy na další zboží si srovnejte

Při obchodování jsou klíčové správné kontakty. Jakmile získáte důvěru konkrétních lidí a znáte jejich přání, máte z poloviny vyhráno. Dodavatelé elektřiny a zemního plynu obsluhují tisíce až miliony zákazníků, což znamená pravidelné příjmy a taky obrovský obchodní potenciál. Co když odběratelé chtějí také nový kotel, okna nebo elektrokolo? Energetické společnosti cítí příležitost a nabízejí také produkty svých obchodních partnerů.

Dodavatelé energií nabízejí také kotle, elektrokola, okna, kuchyňské linky, vytápěcí systémy, pojištění, měřič spotřeby nebo peněžní hotovost.

RWE Energie dává ke svým produktovým řadám Optimal „SIM kartu s kreditem 300 Kč zdarma“. Pražská plynárenská propaguje plynové kotle značky ViessmannGas International do svého balíčku zahrnuje kotel Immergas v ceně plynu, přispívá na opravy, revize a seřízení. Pražská energetika prodává německá elektrokola Haibike. Dcera ruského Gazpromu, společnost Vemex Energie inzeruje kromě energií taky okna Vekra, kuchyňské linky Oresi, vytápěcí systémy Junkers a cestovní pojištění Axa. Corasta přispívá částkou 2 000 Kč zákazníkovi, který si nechá nainstalovat přístroj pro kontrolu svojí spotřeby (energomonitor) za 4 960 Kč. K podepsané smlouvě na dodávku elektřiny přidává zdarma klasickou 100wattovou žárovku pod názvem „dekorativní tepelná koule“… Jsou tyhle nabídky výhodné?

Pokud opravdu kromě energií potřebujete také kotel, elektrokolo nebo kuchyňskou linku, doporučujeme dvojí srovnání. V naší kalkulačce dostanete cenový žebříček tarifů elektřiny a zemního plynu. Ve specializovaných obchodech a srovnávačích najdete nejlevnější kotle, elektrokola nebo kuchyňské linky. Slovy tradičního přísloví, kdybychom míchali jablka s hruškami, těžko bychom potom zvážili jejich hodnotu.

Unáhlené krácení účtů domnělými slevami může skončit stejně, jako zbrklé zkracování vlasů. Někdy člověk zjistí, že předtím to bylo lepší.

Rozdávají, či půjčují dodavatelé peníze?

Mnohem snáze porovnáme finanční bonusy. RWE Energie rozdává 2 200 Kč“, což znamená, že dárek může být podstatně nižší. Bohemia Energy entity odpustí na zálohách tisícovku novému odběrnému místu, které prostřednictví webových stránek upíšete na 2 roky. X Energie nabízí seniorům starším 65 let a držitelům průkazů ZTP/P při podpisu smlouvy na 2 roky balíček „Advance“ v ceně 360 Kč. Imaginární peníze můžete využít pro specifické úkony, například na telefonní hovory se zákaznickým centrem X Energie. Atraktivitu takové nabídky asi nemá smysl hlouběji rozebírat, protože někteří jiní dodavatelé mají telefonní linku zcela bezplatnou. Europe Easy Energy odmění 300 Kč svého zákazníka, který si nalepí na schránku její samolepku…

Rozdávají dodavatelé skutečně peníze? Anebo finanční pozornost jenom propůjčují, aby zákazníkovi naúčtovali mnohem vyšší protihodnotu? Srovnejme všechny jmenované peněžní dary se společností Amper Market, která už zveřejnila ceník pro rok 2015. Zajímá nás především odběr elektřiny pro běžnou domácí spotřebu, která se týká prakticky všech tuzemských domácností. Například RWE Energie v kalkulačce na svém webu rwezlevnuje.cz ukazuje, že v takovém případě, při smlouvě na dobu neurčitou naděluje 250 Kč.

SROVNÁNÍ CEN ELEKTŘINY včetně finančních bonusů
Dodavatel: tarif cena 2014 s bonusem
Europe Easy Energy: Easy 11 791 Kč 11 491 Kč
Amper Market: Home 11 744 Kč 11 575 Kč
Bohemia Energy entity: Garance 12 171 Kč 11 671
RWE Energie: RWE elektřina Standard 12 443 Kč 12 193

Pozn.: Ve sloupci „cena 2014“ srovnáváme aktuálně účinné ceny za roční spotřebu 2 500 kWh v distribuční sazbě D02d, na distribučním území ČEZ Distribuce, s hlavním jističem velikosti 3x25A. Bonusy, o které je cena ve sloupci „s bonusem“ pokrácena, mají následující formu: Amper Market zlevňuje o 5 % dodávku elektřiny, peníze vyplácejí RWE Energie a Bohemia Energy entity (Garance 2014 přechází následující rok na ceník Garance, 1 000 Kč je na zálohách prominuto během 2 let, takže započítáváme roční bonus 500 Kč) za podpis smlouvy, Europe Easy Energy za vylepení samolepky na schránku.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

2 thoughts on “Dodavatelé energií prý rozdávají peníze a další dárky. Opravdu?

  1. Standa Tesař napsal:

    Klasické „Když ptáčka lapají“. PRE mi poslali nabídku na dva roky – zdůraznili bonus 500 Kč, ale měsíční poplatky 2294 Kč, který bych za ty dva roky zaplatil, uvedli mnohem menším písmem pod nenápadnou značkou MP. Klasická šmejdovina.

  2. Martin F. napsal:

    Lidé jsou nepoučitelní. Víceleté smlouvy jsou prezentovány jako výhoda pro zákazníka, ale je to pouze nástroj obchodníka, jak si udržet zákazníka za každou cenu. A ta cena bývá opravdu vysoká. Stačí se podívat na diskuse na webu. Stále tady jsou dodavatelé, kteří jsou slušní a primárně nabízejí smlouvy na dobu neurčitou (např. Elimon), leckdy i s garancí ceny (např. Yello Energy). Mít volnost ve smluvním vztahu a moci si kdykoliv vybrat lepší alternativu je určitě v důsledku výhodnější, než jakýkoliv dárek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *