Kalkulátor ERÚ: elektřina a plyn pro 3. čtvrtletí 2022

Srovnáváme ceny obou komodit. Kalkulátor ERÚ (Energetického regulačního úřadu) slouží jako výběrová kontrola pro elektřinu, v budoucnu možná také pro plyn.


9. 6. 2022

Autor

Na volném trhu vybíráme mezi dostupnými nabídkami, zatímco prodejci se snaží, aby získali a neztratili zákazníky. Ale občas potřebujeme spravedlivou státní autoritu, třeba když nějaká soukromá firma podvádí spotřebitele. Proto existuje Energetický regulační úřad (ERÚ), ustanovený zákonem č. 458/2000 Sb. Tam stojí: „Energetický regulační úřad zejména chrání oprávněné zájmy zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích.“

Přitom nejde o kvalitu prodávaného zboží, protože elektřina nebo zemní plyn jsou komodity. Všechny kilowatthodiny daného „energonositele“ fungují stejně, přestože třeba pocházejí z odlišných zdrojů a od různých překupníků (dodavatelů). Jde především o cenu, kterou jakožto spotřebitelé platíme.

Energetický regulační úřad sídlí v Jihlavě. Ve státním rozpočtu má svoji vlastní kapitolu, ročně dostane zhruba 300 milionů Kč, hlavně z daní.
Kalkulátor ERÚ

Jak úřad pomáhá spotřebitelům

  • ERÚ reguluje poplatky za infrastrukturu (za provoz elektrického vedení a plynovodů), protože tyto ceny nejsou snižovány konkurenční soutěží (distributora změníme jenom tak, že se přestěhujeme). 
  • ERÚ provozuje kalkulačku, která srovnává ceny elektrické energie, mnozí dodavatelé tam však chybějí.
  • ERÚ vyhlašuje orientační ceny zemního plynu, abychom se lépe zorientovali mezi tržními nabídkami.

Kalkulátor ERÚ aneb kolik stojí elektřina

V kalkulačce Energetického regulačního úřadu chybějí někteří významní překupníci. Zřejmě se obávají, že by tam vypadali draze.

V úřední aplikaci najdeme pouze nejochotnější a nejodvážnější dodavatele. Ostatní nemají zájem, aby byli zařazeni, nebo svoji účast vyloženě odmítli. Takže tam chybí například jedna z nejvýznamnějších energetických společností – údajně proto, že „prosté cenové srovnání nepovažuje za dostatečně objektivní nástroj pro rozhodování o dodavateli,“ prozradil nám Michal Kebort, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu.

Peníze samozřejmě nejsou jediným měřítkem, dokonce ani v ekonomice. Důležitou roli hrají také obchodní podmínky, zákaznický servis, případně společenská a environmentální odpovědnost daného dodavatele. Prodejci však „poskytnutím svých ceníků demonstrují, nakolik transparentní je jejich politika vůči spotřebitelům,“ říká Michal Kebort.

Kalkulátor ERÚ přitom obsahuje „produkty (ceníky), které jsou veřejně dohledatelné a dostupné“. Takže tam chybějí neveřejné akční a retenční nabídky, jimiž dodavatelé přesvědčují vybíravé zákazníky, aby podepsali smlouvu a neodcházeli ke konkurenci. Proto paralelně sledujeme nejlevnější tarify elektrické energie.

Indikativní (orientační) ceny zemního plynu pro 3. čtvrtletí 2022

Kalkulátor ERÚ srovnává pouze elektřinu, ačkoli úředníci „do budoucna zvažují jeho rozšíření“. Tržní hodnotu zemního plynu zatím analyzují pomocí takzvaných indikativních cen. Posuzují velkoobchodní situaci, dále obchodní marže, odpisy (ztráty vzniklé opotřebením dlouhodobého majetku) a přiměřený zisk – a výsledek pro 3. kvartál roku 2022 vidíme níže.

SpotřebaCena
Vaření (do 1,89 MWh/rok)1 993 Kč/MWh
Ohřev vody (nad 1,89 do 7,56 MWh/rok)1 843 Kč/MWh
Vytápění (nad 7,56 MWh/rok)1 793 Kč/MWh

Zdroj: ERÚ. Jde o běžné ceny, které zůstanou dodavateli zemního plynu (za prodanou energii + za každý uplynulý měsíc), bez úředních poplatků a daní.

Kalkulátor ERÚ pravděpodobně v budoucnu srovná také tarify zemního plynu. Pokud potřebujete okamžitou analýzu, využijte současné internetové aplikace.

Úřední tabulka reflektuje „reálnou situaci na maloobchodním trhu“. Slouží jako vodítko, abychom rozeznali levnou, běžnou a drahou nabídku. Přesný individuální výpočet vám usnadníme, abyste nepotřebovali tužku a papír ani excelovou tabulku. Otevřete jakýkoli ceník, a do následující kalkulačky doplňte základní údaje: svoji roční spotřebu (eventuálně účel, na jaký palivo používáte), tržní cenu odebraného plynu a stálý měsíční plat (tyto hodnoty bývají označeny jako „dodávka“) bez DPH (bez daně z přidané hodnoty).

Příklad: Dominantní tuzemský dodavatel, innogy Energie nyní domácnostem nabízí ceník Optimal. Novým zákazníkům, kteří plynem vytápějí, následně naúčtuje 2 190 Kč/MWh (= 2,19 Kč/kWh) + 120 Kč/měsíc + DPH. Takže vychází poměrně draze.

Pokud vás zajímá celkové vyúčtování (včetně úředních poplatků a daní), využijte třeba kalkulačky na webech Tarifomat.cz a SrovnejTo.cz.

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *