Kalkulátor ERÚ: elektřina a plyn pro 1. čtvrtletí 2022

Srovnáváme ceny obou komodit. Kalkulátor ERÚ (Energetického regulačního úřadu) slouží jako výběrová kontrola pro elektřinu, v budoucnu možná také pro plyn.


20. 12. 2021

Autor

Na volném trhu můžeme libovolně vybírat mezi atraktivními nabídkami, zatímco prodejci se musejí snažit, aby získali a neztratili zákazníky. Ale občas přijde vhod spravedlivá státní autorita, třeba když nějaká soukromá firma podvádí, místo aby sloužila spotřebitelům. Proto existuje Energetický regulační úřad (ERÚ), ustanovený zákonem č. 458/2000 Sb. Tam stojí: „Energetický regulační úřad zejména chrání oprávněné zájmy zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích.“

Přitom nejde o kvalitu prodávaného zboží, protože elektřina nebo zemní plyn jsou komodity – jedna kilowatthodina daného „energonositele“ funguje vždycky stejně, ať už máme jakéhokoli dodavatele. Jde především o cenu, kterou jakožto spotřebitelé musíme zaplatit.

Energetický regulační úřad sídlí v Jihlavě. Ve státním rozpočtu má svoji vlastní kapitolu, ročně dostane zhruba 300 milionů Kč, hlavně z daní.
Kalkulátor ERÚ

Úřad tedy pomáhá odběratelům následovně:

  • ERÚ reguluje poplatky za infrastrukturu (za provoz elektrického vedení a plynovodů), protože tyto ceny nejsou snižovány konkurenční soutěží (distributora můžeme změnit jenom tak, že se přestěhujeme). 
  • ERÚ provozuje kalkulačku, která přepočítává ceny elektřiny. Tento srovnávač není kompletní, někteří dodavatelé a tarify tam chybějí.
  • ERÚ zároveň vyhlašuje orientační ceny plynu, abychom se mohli lépe zorientovat mezi tržními nabídkami.

Kalkulátor ERÚ aneb kolik stojí elektřina

V kalkulačce Energetického regulačního úřadu chybí jeden z nejvýznamnějších dodavatelů, protože tento obchodník nechce, aby jeho ceny byly srovnávány s konkurencí.

V úřední aplikaci najdeme pouze dodavatele, kteří tam chtějí být. Ostatní nemají zájem, aby byli zařazeni, nebo svoji účast vyloženě odmítli. Takže tam chybí například jedna z nejvýznamnějších energetických společností – údajně proto, že „prosté srovnání cen nepovažuje za dostatečně objektivní nástroj pro rozhodování o dodavateli energií,“ prozradil nám Michal Kebort, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu.

Peníze samozřejmě nejsou jediným měřítkem, dokonce ani v ekonomice. Důležitou roli hrají také obchodní podmínky, zákaznický servis, případně společenská a environmentální odpovědnost daného dodavatele. Prodejci však „poskytnutím ceníků demonstrují, nakolik transparentní je jejich politika vůči spotřebitelům,“ říká Michal Kebort.

Kalkulátor ERÚ přitom obsahuje „produkty (ceníky), které jsou veřejně dohledatelné a dostupné“. Takže tam nenalezneme například neveřejné akční nebo takzvané retenční nabídky (jimiž chce dodavatel přesvědčit vybíravého zákazníka, aby podepsal smlouvu či neodcházel ke konkurenci), přestože tím pádem může uživateli uniknout i nejlevnější tarif elektrické energie.

Indikativní (orientační) ceny plynu pro 1. čtvrtletí 2022

Kalkulátor ERÚ nyní srovnává jenom elektřinu, ačkoli úředníci „do budoucna zvažují jeho rozšíření“. Tržní hodnotu plynu (zatím) analyzují pomocí takzvaných indikativních cen. Posuzují velkoobchodní situaci, dále dodavatelskou marži, odpisy (ztráty vzniklé opotřebením majetku) a přiměřený zisk – a výsledek pro 1. kvartál roku 2022 vidíme níže.

Spotřeba (MWh/rok)Cena/MWh
Vaření (do 1,89)1 409 Kč
Ohřev vody (nad 1,89 do 7,56)1 259 Kč
Vytápění (nad 7,56)1 209 Kč

Zdroj: ERÚ. Jde o běžné ceny, které zůstanou dodavateli zemního plynu (za prodanou energii + paušálně za určitou dobu), tedy bez distribučních poplatků za přepravu komodity a také bez daní.

Kalkulátor ERÚ možná v budoucnosti začne srovnávat i tarify zemního plynu. Tuto komoditu zatím musíme propočítávat sami (třeba pomocí tužky a papíru). Nebo můžeme využít jiné internetové aplikace.

Podle této tabulky můžeme posoudit, jestli je energie relativně drahá, nebo levná. Přesněji řečeno, zda dodavatel za svůj zemní plyn požaduje cenu, která „odpovídá reálné situaci na maloobchodním trhu“. Ovšem nejdříve musíme ještě trochu zapátrat a taky provést několik výpočtů. Nebo prostě jenom otevřete jakýkoli ceník, a do následující kalkulačky doplňte tři hodnoty: svoji roční spotřebu (eventuálně na co chcete energii používat), cenu za odebraný plyn a stálý měsíční plat (neboli „ceny za odebraný plyn a ostatní služby dodávky“) bez DPH (bez daně z přidané hodnoty).

Příklad: Když společnost innogy Energie vytápí tuzemskou domácnost, podle svého nejnovějšího ceníku Optimal účtuje za odebraný plyn minimálně 1 360 Kč/MWh (= 1,36 Kč/kWh) a ještě stálý měsíční plat 120 Kč/měsíc bez DPH. Takže vychází poměrně draze.

Pokud vás zajímá celkové vyúčtování (včetně regulovaných poplatků a daní), využijte například kalkulačky na webech Tarifomat.cz a SrovnejTo.cz.

Štítky: , , , , ,