Cena elektřiny 2022: Nové tarify jsou 2x dražší. Bude hůř?

Permanentně srovnáváme české dodavatele a jejich aktuální nabídky, cena elektrické energie však záleží na napjatých mezinárodních vztazích. Na rusko-ukrajinské hranici, kudy dříve proudilo palivo, nyní hrozí otevřená válka. Doufejme, že v nadcházejícím roce zavládne mír a evropské elektrárny pojedou naplno. Nejenom proto, aby zlevnila cena elektřiny 2022.


8. 12. 2021

Autor

Čeští dodavatelé markantně zdražují, protože musejí. Elektřinu kupují na velkoobchodní burze, která meziročně vyrostla o více než 200 % (na 4,910 Kč/kWh)! Pokud tam vloni nebo začátkem letošního roku uzavřeli dlouhodobé obchody („futures“), nyní mají zajištěnou levnou energii pro svoje stabilní odběratele, takže dodržují slíbené cenové fixace. Ale novým zákazníkům už nabízejí dražší tarify, které odpovídají současné tržní realitě, aby dorovnali provozní náklady a nezkrachovali.

Pohání továrny, vlaky, plicní ventilátory… nebo vaši ledničku, pračku a počítač. Elektřina. Zdánlivě samozřejmá, ale přitom stále žádanější a dražší kouzelnice. Optimalizujte svůj tarif, aby pro vaši domácnost zůstala dostupná. Začněte individuální cenovou kalkulačkou.
Žena s elektrickými světýlky ve městě

Energie převážila nad distribucí

Někteří dodavatelé čerpají svoje finanční rezervy a vyčkávají, jestli velkoobchodní trhy zase nespadnou. Nové maloobchodní tarify proto zdražují mírněji, než elektřina na burze: zhruba o 120 % (na 4,072 Kč/kWh). Přesto nejchudší občané žádají o sociální dávky, aby kvůli zvýšeným zálohám neskončili v insolvenci.

Samotná elektrická energie poprvé představuje největší fakturační položku. Donedávna převažovaly distribuční poplatky, které jdou na provoz elektrického vedení a zdražují pomaleji: zhruba o 7 % (na 2,302 Kč/kWh). Stále marginálnější jsou příspěvky na obnovitelné zdroje (bioplynové, sluneční, větrné nebo vodní elektrárny), protože nominálně zůstávají stejné jako vloni.

Přičtěme státní akciové společnosti (ČEPS, OTE) + daně… a vyjde celková cena elektřiny 2022. Všechny uvedené poplatky samozřejmě platíte dohromady. Výsledná faktura, kterou dostane běžná česká domácnost, meziročně stoupne zhruba o 47 % (na 8,508 Kč/kWh).

cena elektřiny 2022, graf, fakturační položky

Mezi českými dodavateli jsou rozdíly

Čelíme obtížným vnějším tlakům, ale nadále máme vnitřní svobodu. Sami rozhodujete, od jakého dodavatele nakoupíte elektřinu. Paralelně vybíráte mezi různými tarify (ceníky, smluvními podmínkami). Levnému dodavateli zaplatíte o 26 % méně, než drahému překupníkovi. Běžná rodina takhle ušetří kolem 7 000 Kč/rok.

ceny elektřiny 2022, srovnání dodavatelů a tarifů

V grafu předjímáme, jakou cenu zaplatí typická česká domácnost v novém roce. Spotřebuje 2 500 kilowatthodin, používá hlavní jistič 3×25 A, patří do nejčastější sazby D02d. Průměrujeme distribuční regiony (ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce). Výsledná cena elektřiny 2022 záleží spíše na vybraném tarifu.

Zastoupeni jsou největší tuzemští dodavatelé (nové ceníky, které jsou na jejich webech vystaveny jako první): E.ON Energie (Komplet elektřina Pro), Pražská plynárenská (Eko Flexi 2 roky), MND (Zima 23), innogy Energie (Optimal, 1. až 10. měsíc), Lama energy (Exclusive), Fonergy (Premium 22), Pražská energetika (PRE Proud Start), Dobrá Energie (Klasik Bezpečí 2021), Elimon (Svěží 12), Centropol Energy (Fixně na 1 rok), Gas International (Pohoda), Eneka (Jednička listopad 22), Vemex Energie (Flexi), ČEZ Prodej (Elektřina na 1 rok v akci), Utylis Energie (Standard), Armex Energy (Elektřina 12), EP Energy Trading (Klasik Důvěra 2/2021), TGC Energie (Fix 2022), Bidli energie (Standard), eYello (Yello Watt s elektronickou fakturou)

Baltský plynovod, rusko-ukrajinský konflikt a cena elektřiny 2022

Závěrem proberme kontext současné krize. Elektřina zdražila kvůli emisním povolenkám, nedostatkovému uhlí a váznoucím dodávkám ruského plynu. Domácnostem šíleně stoupají zálohy, ale velkoobchodní burzy stále hledají svůj strop a chvílemi jsou ještě výš, než maloobchodní trh!

Mezitím roste nervozita na ukrajinsko-ruské hranici, kde probíhá hybridní válka o Donbas. Kyjev, ale také Severoatlantická aliance (NATO) nyní obviňují Moskvu, že chystá otevřený útok. Pokud by se obavy naplnily, zbytečně by umírali lidé. Vztahy mezi Evropou a Ruskem by pravděpodobně zamrzly, takže by zřejmě dále zdražovaly energie. Mezi znepřátelenými slovanskými státy dříve intenzivně proudil zemní plyn, ale ukrajinské zásobníky jsou nyní využité pouze ze 36 %.

Doufejme, že zavládne mír. A pokud Rusko splní podmínky, které požaduje Evropská unie pro zprovoznění nového baltského plynovodu (Nord Stream 2), energie mohou rychle zlevnit. Podle unijní legislativy musí být distributor (provozovatel jakéhokoli elektrického vedení nebo plynovodu) oddělen od dodavatelů (prodejců samotné komodity), aby fungovala férová tržní soutěž a nevznikl monopol.

Článek byl aktualizován 17. 12. 2021: Upřesnili jsme, podle jakého principu byly vybrány srovnávané ceníky, aby bylo jasnější, že pro všechny dodavatele platí stejná pravidla.

Ochraňte se před krizí, šetřete přes kalkulačku!
Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *