Futures vs. spotová cena: Fixované, či flexibilní tarify?

Vysvětleme základní principy, na kterých fungují energetické burzy. Producenti a překupníci tam uzavírají smlouvy o budoucích obchodech, takzvané futures, aby měli předvídatelné příjmy a výdaje. Mezitím kolísá aktuální „spotová cena“ elektrické energie a zemního plynu. Záleží na vás, jestli chcete fixovaný, nebo flexibilní tarif.


3. 11. 2022

Autor

V českých kuchyních vrní ledničky, v koupelnách šramotí pračky a celé domácnosti jsou vytápěné. Díky moderním technologiím máme trvanlivější potraviny, lehce vypereme špinavé oblečení a pohodlněji přečkáme zimní období. Částečně jsme připraveni na budoucnost (anglicky „future“).

Přitom ale většinu spotřebního zboží nakupujeme za aktuální tržní ceny, které jsou vrtkavé. Pokud farmáři a průmyslníci prosperují, dostáváme slevy. Ovšem stačí, aby se rozšířila nemoc šílených krav anebo vyschla zemědělská půda – na komoditních burzách obratem zdraží mléko a bavlna, a následně připlatíme za máslo či nové ponožky…

Stabilnější jsou tradiční ceníky elektrické energie a zemního plynu. Ale na trhu přibývají nové proměnlivé tarify, které lákají volnomyšlenkáře a optimisty.

Centropol, ČEZ, E.ON či PRE preferují konzervativní burzovní kontrakty (futures).

Armex, Bidli, Elimon, epet, Rodinná energie nebo SPP CZ vám nabízejí pevné, ale také flexibilní tarify.

Hodiny, mapa světa, futures, spotová cena

Konzervativní futures a momentální spotová cena

Koncoví dodavatelé nakupují elektrickou energii a zemní plyn na velkoobchodních burzách, aby potom zásobovali maloodběratele. Přitom sledují vzdálenější časový horizont, anebo aktuální bod (anglický „spot“) na pomyslné chronologické ose:

  • Futures jsou závazné detailní smlouvy, podle kterých proběhnou budoucí obchody. Elektrárna ve slíbeném časovém intervalu (v určitém kalendářním dni, týdnu, měsíci, kvartále, roce) dodá zákazníkovi objednané množství elektrické energie. Velkoodběratel nebo překupník zaplatí cenu, která byla předem sjednaná – například 37 119 eur za 100 MWh, čili 371,19 eur/MWh, pokud 3. 11. 2022 uzavřel smlouvu na rok 2023.
  • Spoty jsou rychlé (promptní) obchody. Překupník poptává energii, kterou využije okamžitě (dnes, nejpozději zítra). Elektrárně zaplatí momentální spotovou“ cenu – například 263,24 eur za 2 MWh, čili 131,62 eur/MWh, pokud uzavřel smlouvu pro 3. 11. 2022.

Futures pro následující roky momentálně vycházejí dráže nežli současná spotová cena.

Spotová cena a futures, elektřina, listopad 2022 + roky 2023, 2024, 2025

Fixované kontrakty znamenají jistotu

Čeští dodavatelé neprozrazují svoji přesnou nákupní strategii. Takže nevíme, jaké množství elektrické energie a zemního plynu mají zajištěné přes futures, a nakolik spoléhají na dodatečné spotové objednávky. Na maloobchodním trhu každopádně převažují pevné ceníky, které zaručují několikatýdenní, nebo dokonce několikaletou cenovou stabilitu. Záleží na smluvních podmínkách a na vybraném dodavateli.

Pro svoje zákazníky standardně nakupujeme elektřinu a zemní plyn dopředu,“ napsal nám Roman Gazdík za ČEZ. Jakmile uzavřete tříletou fixaci, dominantní dodavatel vám naráz objedná energii na tři roky. Pokud podepíšete smlouvu na dobu neurčitou, ČEZ vám průběžně zajišťuje dodávky na následující rok (například v listopadu 2022 až po listopad 2023).

Elektřinu nakupujeme dopředu, nespekulujeme, jestli burza zdraží nebo zlevní,“ říká také Roman Šperňák za E.ON. Spotovou cenu však platili odběratelé, které dominantní dodavatel převzal v nouzovém režimu, po zkrachovalých menších konkurentech.

Spotové ceny, elektřina, plyn, OTE, 2021, 2022

Naprostou většinu elektrické energie a zemního plynu nakupujeme dopředu, protože známe spotřebu našich dlouhodobých zákazníků,“ tvrdí Karel Hanzelka z Pražské energetiky (PRE). Slíbené cenové fixace proto platí.

Pro své zákazníky nakupujeme energie konzervativně, dopředu,“ uvádí Monika Bartošová za Centropol. Alternativní dodavatel působí také na spotovém trhu, kde prodává své přebytky a dorovnává zvýšenou spotřebu, tyto objemy jsou však zanedbatelné.

Naši obchodní a nákupní strategii nekomentujeme,“ uvedl Martin Chalupský za innogy.

Flexibilní tarify denně zlevňují nebo zdražují

Fotovoltaické panely a větrníky závisejí na aktuálním počasí, zatímco tepelné elektrárny potřebují palivo. Rusko slibovalo Evropě stabilní dodávky zemního plynu, ale v posledních měsících neplní uzavřené smlouvy a raději válčí na Ukrajině. Evropské energetické burzy proto v létě rekordně zdražily.

Ovšem rychle jsme našli náhradu – norský, alžírský, americký, katarský a nigerijský plyn, který přitéká trubkami nebo připlouvá v lodích. Plynové zásobníky v České republice i v celé Evropské unii jsou naplněné z 95 %. Mezitím připlouvají další lodě se zkapalněným zemním plynem a zároveň snižujeme spotřebu.

Situace vypadá nadějně, ale nepropadejme předčasné euforii. Překupníci se stále obávají, jestli nabídka v nadcházejících letech postačí poptávce, a proto dlouhodobé burzovní kontrakty zůstávají drahé. Nicméně spotová cena je v posledních týdnech nižší.

Mnozí dodavatelé nabízejí optimistům a dobrodruhům, aby aktuální situace využili. Společnosti Armex Energy, bezDodavatele, Bidli energie, Elimon, EP Energy Trading, Lama energy, Rodinná energie či SPP CZ prodávají „flexibilní tarify“, které jsou navázané na velkoobchodní spotový trh OTE. Zájemce za elektřinu nebo zemní plyn zaplatí:

  • pravidelný poplatek (v Kč/den či Kč/měsíc)
  • aktuální velkoobchodní cenu za svoji spotřebu (v Kč/MWh, tato sazba se denně mění)
  • eventuálně ještě dodavatelskou marži za svoji spotřebu (v Kč/MWh)
  • předepsané úřední poplatky a daně (jsou stejné pro celou distribuční soustavu).

Srovnejme různé flexibilní tarify, v Kč/den, Kč/měsíc a Kč/MWh, včetně daně z přidané hodnoty (DPH).

DodavatelDenMěsícMWh
Armex Energy0,00156,09423,50
bezDodavatele7,260,000,00
Bidli energie0,00192,39713,90
Elimon0,00143,99471,90
epet0,0072,60180,29
Lama energy - elektřina4,840,00359,13
Lama energy - plyn4,840,00484,00
Rodinná energie0,00121,00605,00
SPP CZ - elektřina0,00119,79363,00
SPP CZ - plyn0,00192,39363,00

Lama energy účtuje uvedené ceny za elektřinu v nejčastější distribuční sazbě D02d a za plyn ve spotřebním pásmu nad 7,56 MWh/rok. Nízké příplatky požaduje rovněž EP Energy Trading (epet). Například při spotřebě 3 MWh/rok vám ke spotové ceně odebrané energie a úředním poplatkům připočítá 1 412 Kč.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *