Kteří dodavatelé přijímají nové odběratele?

V dobrých časech nabídka převažuje nad poptávkou, prodejci rozdávají slevy a vítají každého zákazníka. Ale vsadili jsme na špatného strategického partnera, a proto na burzách šíleně zdražily energie. Mnozí překupníci čekají, až ceny opět klesnou a mezitím odmítají nové zájemce o elektřinu a plyn. Prozkoumali jsme trh, abychom odpověděli na otázku, kteří dodavatelé nyní přijímají další odběratele.


4. 11. 2022

Autor

Elektřina se stala obyčejnou tržní komoditou v roce 2006, zemní plyn následoval v roce 2007. V dalších letech jste dostávali nabídky, abyste kupovali energie od nových českých dodavatelů. Všichni slibovali slevu, ale někteří lhali. Ve smlouvách se vyskytovaly vysoké „aktivační poplatky”, drsné pokuty a půlroční výpovědní lhůty. Objevili se také podvodníci, kteří obcházeli domácnosti a hledali důvěřivé důchodce, kterým vnucovali drahé tarify.

Četné obce proto na svém území zakázaly podomní prodej. Poslanci přepsali energetický zákon, aby vás ochránili před absurdními poplatky a nečekaným zdražením. Vznikly nezávislé internetové srovnávače. Přední čeští dodavatelé dobrovolně přijali etické kodexy. Průměrné ceny dlouho stagnovaly a chytří spotřebitelé přecházeli na levnější tarify, díky kterým každoročně ušetřili. Zdálo se, že energetický trh funguje…

Kteří dodavatelé přijímají nové odběratele?

Elektřinu i plyn vám nabídne ČEZ, E.ON, PRE, innogy, Centropol, MND, epet, Yello, Armex, Dobrá Energie, Bidli nebo Elimon.

muž, žárovky, kteří dodavatelé přijímají nové odběratele

Podcenili jsme varovné signály

Zatímco roky utíkaly, ignorovali jsme svoji společnou slabinu. Česká republika spoléhala na ruský zemní plyn, který přitékal přes Německo. Naše Bezpečnostní informační služba (BIS) přitom dlouhodobě varovala, že Rusko představuje hrozbu. Největší jaderná velmoc stála za výbuchy muničních skladů v moravských Vrběticích. Rusko také vydalo seznam nepřátelských zemí”, na který zařadilo Českou republiku. Pesimistické prognózy se pomalu naplňovaly.

Rusko vloni omezilo a letos zastavilo přímé dodávky zemního plynu do Německa a České republiky. Mezitím zahájilo totální válku proti Ukrajině.

„Rusko, respektive společnost Gazprom neplní smlouvu, kterou má s námi uzavřenou. Neposílá nám nasmlouvaný plyn, a proto nám vznikla škoda v řádu stamilionů až miliard korun. Povedeme mezinárodní arbitráž, abychom se bavili o náhradě,” prohlásil Daniel Beneš, ředitel společnosti ČEZ. Jediné věci, které nyní spolehlivě přicházejí z Ruska, jsou lži. Ruský plyn proto už v mých úvahách nehraje roli,” konstatoval německý ministr pro hospodářství Robert Habeck.

Evropské energetické burzy mezitím vystřelily do závratných výšek. Do výrobního mixu patří také plynové elektrárny, takže vedle zemního plynu zdražila i elektřina.

Kteří dodavatelé přijímají nové odběratele

Někteří překupníci nebyli na válečné časy připravení a zkolabovali. Bohemia Energy, Kolibřík Energie, Lumius a další společnosti opustily svoje odběratele, kteří poté potřebovali nového dodavatele.

ČEZ, innogy, E.ON a mnozí další obchodníci současnou krizi přežívají. Dobrého partnera poznáte podle toho, že plní svoje smluvní závazky a neporušil slíbené cenové garance.

Ale lidé, kteří hledají nového dodavatele, mají těžký výběr. Eneka, Fonergy či Lama energy nyní nepřijímají nové odběratele. Průbojnější dodavatelé vám jakožto nováčkovi nabídnou současnou vysokou velkoobchodní cenu + maloobchodní přirážku.

Aktuální situaci shrneme v tabulce. 1. listopadu 2022 jsme se přes Messenger nebo e-mail zeptali největších dodavatelů, zda momentálně přijímají nové odběratele, kteří mají zájem o elektřinu a plyn. Zde jsou výsledky.

DodavatelElektřinaPlyn
ČEZ ProdejAnoAno
E.ON EnergieAnoAno
Pražská energetikaAnoAno
innogy EnergieAnoAno
Centropol EnergyAnoAno
MND EnergieAnoAno
Pražská plynárenskáOmezeněOmezeně
Lama energyNeNe
EP Energy TradingAnoAno
eYello CZAnoAno
Armex EnergyAnoAno
Dobrá EnergieAnoAno
FonergyNeNe
Vemex EnergieNeodpovědělNeodpověděl
BIDLI energieAnoAno
EnekaNeNe
Nano GreenAnoNe
Alpiq EnergyNeodpovědělNeodpověděl
ElimonAnoAno
Správa železnicNeodpovědělNeodpověděl
Utylis EnergieNeodpovědělNeodpověděl
Gazela EnergyAnoNe
SPP CZNeodpovědělNeodpověděl
AZ EnergiesNeodpovědělNeodpověděl
QuantumNeVýjimečně
Gas InternationalNeNe

Kteří dodavatelé přijímají nové odběratele? ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika (PRE), innogy Energie, Centropol Energy, MND Energie, EP Energy Trading, eYello CZ, Armex Energy, Dobrá Energie, Bidli Energie nebo Elimon vás neodmítnou.

Nano Green a Gazela Energy nyní nováčkům nedodají zemní plyn, ale komukoli dodají elektřinu. Pražská plynárenská vyhoví svému dosavadnímu odběrateli, který chce připojit další odběrné místo nebo nově požaduje obě komodity. Quantum ve výjimečných případech zajistí nováčkům zemní plyn.

Lama energy a Gas International pozastavily akvizice do doby, než vláda vysvětlí, jakým způsobem dorovná rozdíl mezi reálnými tržními a zastropovanými cenami. Další dodavatelé čekají, až se trh uklidní, nebo nám zatím neodpověděli.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *