Skupina E.ON: Seznamte se s největším hráčem

Na tuzemském trhu s elektřinou a zemním plynem má největší nadnárodní zázemí skupina E.ON.


15. 7. 2014

Autor

Řecké slovo EON bývá překládáno jako věk, nesmírně dlouhá časové perioda nebo věčnost. Akciová společnost E.ON AG vznikla relativně nedávno, roku 2000 a centrálu má v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Patří mezi největší korporace na světě. Skupina E.ON ročně prodá elektřinu, zemní plyn a různé energetické služby za více než 3 bilióny Kč (státní rozpočet České republiky mívá roční příjem kolem 1,1 biliónu Kč).

Skupina E.ON zásobuje asi 20 % odběratelů elektřiny a 8 % odběratelů plynu v České republice.
„Po loňském propouštění nyní zaměstnáváme asi 62 000 lidí, prodáváme asi 700 TWh elektřiny a 1 100 TWh zemního plynu ročně,“ píše ve svojí výroční zprávě E.ON AG. Srovnejme udávaná čísla s tuzemskými reáliemi. Náš největší zaměstnavatel, Česká pošta má zhruba polovinu zaměstnanců. Udávaná čísla asi 10krát přesahují celkovou spotřebu elektřiny a asi 13krát přesahují celkovou spotřebu zemního plynu v České republice. Tak veliká organizace má pochopitelně řadu divizí.

Skupina E.ON

Regionální jednotky:
Německo
Nizozemí
Velká Británie
Maďarsko
Švédsko
Česká republika
Itálie
Rumunsko
Španělsko
Slovensko
Francie
Bulharsko

Business jednotky:
US, P, B, DK, N, A, PL

Finanční investice:
FIN, EST, LV, LT

Rusko – speciální

Skupina E.ON v České republice

Adresa všech vyjmenovaných společností:

F. A. Gerstnera 2151/6,
České Budějovice,
370 49

Ani E.ON Česká republika, s.r.o. není poslední úrovní organizační struktury. Koordinuje aktivity skupiny v tuzemsku, má zodpovědnost za strategická rozhodnutí a kontroluje hlavně následující společnosti.

E.ON Distribuce, a.s. rozvádí energie a spravuje rozvodné sítě ve svěřených regionech. Distributorem elektřiny je v krajích Jihočeském, Vysočina, Jihomoravském a Zlínském. Výjimkami jsou okresy Prostějovský (patří pod E.ON Distribuci) a Vsetínský (patří pod ČEZ Distribuci). Distributorem zemního plynu je v jižních Čechách. Provozuje poruchové telefonní linky 800 22 55 77 (elektřina, nonstop a zdarma) a 1239 (plyn, nonstop za místní poplatek).

E.ON Energie, a.s. obchoduje. „Na českém trhu dodáváme elektřinu 1,2 milionu zákazníků a zemním plynem zásobujeme více než 220 000 zákazníků,“ uvádí skupina E.ON. To znamená asi 20 % elektrárenského a 8 % plynárenského trhu. Velikostí tuzemské klientely zaostává za některými konkurenty, svým mezinárodním zázemím je však největším hráčem na našem trhu se zmíněnými komoditami.

E.ON Trend s.r.o. vyrábí elektřinu, vyrábí a také rozvádí teplo, nabízí energetické poradenství, audity a průkazy budov.

E.ON Servisní, s.r.o. zajišťuje servisní služby distributora elektřiny a zemního plynu ve svěřených regionech. Staví elektrické vedení vysokého napětí a nízkého napětí, provozuje a udržuje rozvodné sítě, má na starost elektroměry a plynoměry.

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *