Centrální výběrová řízení (CVŘ) prý zase podvádějí. Stopa vede k Lama energy

Zapátrejme po nových manipulátorech, kteří možná brzy zaklepou také na vaše dveře, nebo na vaše staré příbuzné. Přitom natrefíme na několik energetických společností, a především na firmu Centrální výběrová řízení a.s. (CVŘ).


19. 6. 2020

Autor

Českou republikou opět obcházejí šmejdi, kteří klepou na byty a rodinné domy, aby podvodně uzavírali nové smlouvy nebo „přihlášky“. Možná stisknou také váš zvonek, potom budou lživě tvrdit, že zastupují vašeho dodavatele a kvůli nějaké formalitě potřebují váš podpis. Pokud jim vyhovíte, hrozí vám sankce, například deaktivační poplatek, a navíc dražší cena za elektřinu nebo zemní plyn. Zkusme vystopovat, odkud tito manipulátoři přicházejí a koho doopravdy zastupují, abychom byli lépe připraveni na jejich eventuální návštěvu.

Pozor na cizí lidi, kteří vám chtějí osobně přinést nějaký „dáreček“.
Neznámá identita, maska, anonym

N&F Marketing Group a innogy

Začneme dominantním dodavatelem zemního plynu. „Společnost innogy (dříve RWE) je od roku 2011 naším významným klientem, společně s ním měníme energetický trh v České republice,“ píšou na svém webu obchodníci, kteří vystupují jako N&F Marketing Group s.r.o.

Největší tuzemský dodavatel zemního plynu skutečně najímá externí partnery, aby nabízeli jeho produkty a služby. „Můžu potvrdit, že se společností N&F Marketing Group opravdu spolupracujeme dlouhodobě,“ napsal nám Pavel Grochál ze společnosti innogy Česká republika a.s. Externí obchodní zástupci se prý prokazují kartičkou, na které mají uvedeno své jméno, dále logo a telefonní číslo prezentovaného dodavatele.

„Kvalitu prodeje si hlídáme pomocí verifikačních hovorů,“ říká Pavel Grochál. Společnost innogy navštíveným lidem telefonuje, aby ověřila, jestli nebyli vystaveni nátlaku, rozumí nabídce a chtějí odebírat energii od nového dodavatele. „Veškeré prohřešky, které zjistíme od zákazníků, řešíme velice důrazně a prodejce u nás okamžitě končí,“ dodává Pavel Grochál.

Centrální výběrová řízení (CVŘ) prý vystupují pod cizím jménem

Společnost N&F Marketing Group s.r.o. má podle obchodního rejstříku jediného majitele a zároveň jednatele, který se jmenuje Martin Hes. Stejný člověk figuruje jako člen dozorčí rady v jiné marketingové firmě: Centrální výběrová řízení a.s. (CVŘ). Sledujme obchodní vztahy dál, a zjistíme leccos zajímavého.

„Vlastimil Zimák, jednatel společnosti CVŘ byl v minulosti jednatelem společnosti Comfort Energy Prodej (CEP). Před více než dvěma lety se rozhodl jít v podnikání svou vlastní cestou a založil si vlastní firmu, tudíž spolupráce byla ukončena,“ uvádí Hana Novotná za skupinu Bohemia Energy, kam patří také Comfort Energy s.r.o.

Bývalí partneři jsou dneska rivaly. „Rádi bychom Vás upozornili na podvodné jednání obchodních zástupců společnosti Centrální výběrová řízení, a.s. (CVŘ). Obcházejí naše zákazníky a jménem naší společnosti tvrdí, že smlouvy musí být přepsány,“ píše Comfort Energy na svém webu.

Comfort Energy o firmě Centrální výběrová řízení a.s. (CVŘ)

Koncem května jsme požádali společnost Centrální výběrová řízení, aby na toto obvinění reagovala. Zatím však přišla jenom následující odpověď: „Váš požadavek byl předán na kompetentní osobu a v případě potřeby vás bude kontaktovat.“ Vlastimil Zimák i Martin Hes zřejmě mají jiné priority.

Mimochodem, na sociální síti Twitter existuje účet, který vypadá, jakoby patřil druhému jmenovanému pánovi. Jeho autor tam mimo jiného píše, že pije víno v podniku, kde jedna sklenička (0,15 litru) stojí 200 Kč.

Martin Hes na Twitteru

Výpovědi údajně podává Lama energy

Zkusme ještě zjistit, pro kterého dodavatele kritizovaní podomní prodejci pracují. „O propojení se společností Centrální výběrová řízení (CVŘ) víme, ale tato osobní investice jednatele partnerské firmy (Martina Hese, pozn. red.) nemá žádný vliv na spolupráci innogy a N&F Marketing Group. Naopak s firmou CVŘ innogy nespolupracuje,“ distancuje se od kritizované značky Pavel Grochál.

Na jiného dodavatele odkazuje skupina Bohemia Energy. „V rámci řešených případů jsou výpovědi našich zákazníků podávány z velké části společností Lama energy, a to na základě přihlášek sjednaných právě zprostředkovatelem od CVŘ,“ uvedla Hana Novotná. Citovaného dodavatele jsme požádali o komentář, bohužel zatím bezvýsledně. Jakékoli reakce kritizovaných subjektů – společností Centrální výběrová řízení a.s. i Lama energy a.s. – však samozřejmě rádi zveřejníme dodatečně, pokud přijdou.

Pokud vás zkusí obalamutit podvodný obchodník, kontaktujte Českou obchodní inspekci (ČOI), třeba přes její e-mailovou adresu: podatelna@coi.cz

Společnosti Centrální výběrová řízení už dříve „byla uložena pravomocná pokuta ve výši 900 000 Kč,“ potvrdil nám Jiří Fröhlich za ČOI. Potrestána byla mimo jiného proto, že se před spotřebitelem vydávala za státní firmu.

Štítky: , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *