Jaderné tarify elektřiny čekají na své odběratele

Mnozí dodavatelé prodávají „zelenou energii“, vyrobenou výhradně z obnovitelných zdrojů. Doposud však neexistovaly žádné „jaderné tarify“, které by pocházely pouze z jaderných reaktorů. Volné místo na trhu možná zaplní ČEZ, poptávku monitorují také Pražská plynárenská a PRE.


5. 2. 2021

Autor

Poradci české vlády navrhují, abychom v roce 2038 přestali využívat uhlí. Zemní plyn zřejmě vydrží déle, ale časem také vypadne z našeho energetického mixu. Evropská unie plánuje, že nejpozději od roku 2050 přestane vypouštět víc uhlíku (skleníkových plynů), než kolik dokáže pohltit zemský povrch (půda, lesy, moře). Ještěže víme, jak nahradit fosilní paliva.

Dotovány jsou „zelené“ obnovitelné zdroje – například bioplynové stanice, vodní, větrné a solární elektrárny. Vláda zamýšlí, že bude rozvíjet i jadernou energetiku, která má podporu většinové veřejnosti.

Někteří dodavatelé na tuzemském trhu prodávají především, nebo výhradně zelené tarify. Takových nabídek napočítáme více než 20, často jsou poměrně levné.

Jaderné tarify (zatím) neseženete, údajně protože nejsou příliš poptávané. Jejich příznivci buďto představují malou menšinu, anebo dodavatelům doposud nevysvětlili, co přesně chtějí.

Kdyby kupříkladu tisíc odběratelů napsalo společnostem ČEZ, PRE a Pražská plynárenská, že chtějí pouze elektřinu z jádra, snad by dostali patřičnou nabídku.

Elektrárna Temelín na horizontu, jaderné tarify elektřiny

Dukovany a Temelín chceme spíše zachovat nebo rozšířit

Centrum pro výzkum veřejného mínění (Sociologický ústav Akademie věd ČR) dlouhodobě pokládá Čechům následující otázku: „Měl by se podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny zvyšovat, nebo snižovat?“ Výsledky jsou v posledních letech víceméně stabilní, vloni vyšly takto:

  • 9 % rozhodně zvyšovat
  • 22 % spíše zvyšovat
  • 37 % zachovat na současné úrovni
  • 17 % spíše snižovat
  • 4 % rozhodně snižovat
  • 11 % neví

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín tedy mají v České republice spíše příznivce, než odpůrce. Na maloobchodním trhu však pozorujeme zajímavý jev. Mnozí dodavatelé prodávají „zelenou elektřinu“, vyrobenou výhradně z obnovitelných zdrojů. Ale (zatím) neexistují žádné „jaderné tarify“, které by pocházely pouze z jaderných reaktorů.

Položme otázku dominantním dodavatelům: Byli byste ochotní prodávat jaderné tarify elektřiny, kdyby po takovém produktu byla významná poptávka?

E.ON a innogy preferují zelenou

E.ON láká svoje zákazníky, aby přecházeli na „zelené tarify“ a přitom ušetřili. „Na našem směřování se nic nemění. O prodeji čistě jaderné elektřiny v současné době neuvažujeme,“ doplňuje Martina Slavíková za E.ON.

Podobně reaguje také innogy. „O jaderných tarifech jsme nepřemýšleli. Aktivně nabízíme našim zákazníkům zelenou energii, bez jakýchkoli příplatků,“ vysvětluje Martin Chalupský za innogy.

Ochotná Pražská plynárenská i PRE

„Pokud bude poptávka, tak proč ne,“ odpovídá Miroslav Vránek, tiskový mluvčí Pražské plynárenské.

Také Pražská energetika (PRE) přizpůsobuje svoji nabídku tomu, co požadují zákazníci. „Žádný zájem o jaderné tarify však dosud neevidujeme. Naproti tomu existuje poptávka po elektřině z obnovitelných zdrojů,“ říká Petr Holubec, tiskový mluvčí Pražské energetiky.

Jaderné tarify možná chystá ČEZ

„Už je něco v reálném běhu, vůči větším zákazníkům, ale více řekneme později. Teď ještě nemůžeme a nechceme,“ napsal nám Ladislav Kříž, tiskový mluvčí skupiny ČEZ. Počkejme tedy, než provozovatelka obou tuzemských jaderných elektráren prozradí podrobnosti.

Štítky: , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *