Zelená energie („čistá“ elektřina) v unikátní kalkulačce

Obnovitelné zdroje jsou stále efektivnější, dokonce už konkurují tradičním uhelným spalovnám. „Čistou elektřinu“ dneska prodává kupříkladu ČEZ, ale také innogy, PRE, Pražská plynárenská a další. „Zelená energie“ proto zasluhuje speciální cenovou kalkulačku, která porovná jednotlivé tarify.


6. 4. 2021

Autor

Příznivci solárních panelů, bioplynových stanic, větrníků a vodních elektráren měli ještě na začátku tohoto století svízelné postavení. Jejich poptávka byla buďto ignorována, nebo uspokojována poměrně draze. Na českém energetickém trhu však postupně přibyla řada tarifů, které jsou vyráběny výhradně z „obnovitelných zdrojů“. A zatímco stoupá konkurence, „zelená energie“ relativně zlevňuje. Takže většina českých odběratelů dneska může přejít na „čistou elektřinu“, a přitom snížit svoje výdaje. Vždycky však pečlivě vybírejme, od koho a za kolik budeme nakupovat.

Přepočítejme, kolik stojí samotná dodávka elektrické energie, včetně 21% daně z přidané hodnoty (DPH). V následující kalkulačce vyberte distribuční sazbu a roční spotřebu (v kilowatthodinách, ideálně opište svoje poslední vyúčtování). Vyjdou tržní ceny zelené energie, neboli čisté elektřiny. Zbylé fakturační poplatky, především za distribuci (přepravu) jsou diktovány státními institucemi, nehledě na vybraného dodavatele a tarif.

Dodavatelé a tarify „čisté elektřiny“

 • Alpiq: Zelený standard na neurčito
 • bezDodavatele (projekt marketingového ředitele ze společnosti Bohemia Energy): cena podle toho, jak zrovna klesá nebo stoupá velkoobchodní burza + paušál
 • ČEZ Prodej: Zelená elektřina, Elektřina pro soláry (pro majitele malých elektráren)
 • Elimon: Svěží energie Eko
 • In Energie: Zelená 21
 • innogy (dřívější RWE): Optimal (na 30 měsíců, po 10. a 20. měsíci klesne cena, která se liší navíc ještě podle toho, jakou preferujete distribuční soustavu)
 • Nano Green (patří do skupiny Nano Energies): Nazeleno, Nazeleno 24, Dobrý skutek (neveřejná pomoc pouze pro nejchudší domácnosti!)
 • Pražská energetika (PRE): PREekoproud
 • Pražská plynárenská: Zelená 2R nebo 3R (na 2 nebo 3 roky)
 • Skautská energie (respektive Kolibřík Energie, spadající do skupiny Armex Energy): Zelená elektřina
 • Zelená elektřina (respektive Český energetický holding, dříve Stabil Energy): České aukce, Green, Jistota
Rostlinám stačí sluneční záření, voda, oxid uhličitý a teplo, aby prospívaly, stínily nebo plodily a přitom vyráběly kyslík. Ale všeho potřebují akorát – ani málo, ani příliš.

Pokud člověk odvodňuje krajinu, mohutně spaluje fosilní paliva a produkuje přemíru oxidu uhličitého, venkovní teplota stoupá a půda vysychá tak, že rostliny strádají.

„Čistá elektřina“ vzniká z „obnovitelných zdrojů“, které jsou vůči životnímu prostředí většinou šetrnější. Proto, podle převládající barvy hustých zdravých letních lesů dostala přezdívku „zelená energie“.

Otec a syn v řece, zelená energie, čistá elektřina

Zelená energie šetří vodu a vzduch

Česká republika zatím zůstává závislá na fosilních palivech, která však ubývají. Uhelné elektrárny navíc umocňují klimatickou změnu, protože produkují oxid uhličitý – na každou vyrobenou megawatthodinu elektrické energie připadá zhruba tuna CO2. Venkovní teploty v dlouhodobém srovnání stoupají, takže se rychleji odpařuje voda a usychají rostliny, které jinak produkují kyslík.

Jaderné reaktory jsou bezemisní, takže podle svých příznivců produkují „čistou“ elektřinu. Na každou vyrobenou megawatthodinu elektrické energie však potřebují zhruba 2 260 litrů vody a následně zbudou 3,3 gramu jaderného odpadu, který bude nebezpečný pravděpodobně ještě několik staletí.

Zbývají sluneční, bioplynové, větrné nebo vodní elektrárny, zkrátka obnovitelné zdroje. Mají nulové emise oxidu uhličitého a většinou spotřebují málo vody. Pokud panují příhodné povětrnostní podmínky, potom navíc ještě vyrábějí „zelenou“ energii. Výjimkou jsou přehradní elektrárny, jejichž otevřené nádrže mají velkou plochu a odpovídající odpar, takže na jednu vyrobenou megawatthodinu elektrické energie ztratí 32 800 litrů!

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *